Idealne zastępstwo fizycznej klawiatury
Tactus Technology zaprezentował technologię, o której użytkownicy ekranów dotykowych z pewnością powiedzą - to jest to o czym marzymy. Pozwala ona na tymczasowe wytwarzanie na powierzchni ekranu dotykowego przycisków o dowolnym kształcie, odczuwanych przez nasz zmysł dotyku jak prawdziwe.
Czy wiecie, że prototypy pierwszych smartfonów z Androidem, a nawet iPhone’a miały fizyczną klawiaturę? Ostatecznie zrezygnowano jednak z tego rozwiązania, na rzecz klawiatury dotykowej, przez co użytkownicy zyskali znacznie większą powierzchnię roboczą ekranu. Z fizycznych klawiatur po latach rezygnują (oczywiście nie we wszystkich przypadkach), również takie firmy jak Nokia i RIM.
Oprócz klawiatur w urządzeniach mobilnych pojawiają się również alternatywne mechanizmy wprowadzania danych. Mamy zaawansowaną komunikację głosową, istnieje także prototypowy mechanizm sterowania smartfonem za pomocą gestów. Nie są to jednak idealne rozwiązania, a w większości przypadków tradycyjna klawiatura jest niezastąpiona. I dlatego dotykowy wariant klawiatury choć niedoskonały (podatny na pomyłki), jest powszechnie stosowany. Okazuje się jednak, że mamy alternatywę.
Wypukła klawiatura na ekranie powstaje dzięki zastosowaniu technologii mikropłynów.
Przedstawiła ją nam na konferencji SID Display Week 2012 w Bostonie firma Tactus Technology. Opracowana przez nią, we współpracy z Touch Revolution, technologia, pozwala na produkcję warstw dotykowych (tactile layer), które mają tę własność, że daje się je dowolnie deformować.
Oznacza to, że w razie potrzeby urządzenie może wytworzyć na powierzchni klawiatury zniekształcenia, które będą odczuwane przez opuszki naszych palców jak klawisze fizycznej klawiatury. Gdy dane zostaną wprowadzone powierzchnia ekranu powróci do stanu wyjściowego - całkowicie płaskiej powierzchni.
Producent podkreśla, że nie są tu stosowane żadne triki jak punktowe wibracje, a rzeczywiste odkształcenie powierzchni.
Nowy typ warstwy dotykowej oprócz swoich niezwykłych własności nie różni się niczym od dzisiaj stosowanych powierzchni w smartfonach i tabletach.
Tactus Technology liczy, że jej produkt zyska przychylność rynku mobilnego, a także sprawdzi się wszędzie tam gdzie ekrany dotykowe mają rację bytu - w branży rozrywkowej, foto-wideo, a także motoryzacji i gospodarstwie domowym.
Technologia będzie gotowa do masowego wdrożenia w połowie 2013 roku.
Zastosowania dla nowej technologii są niezliczone. Choćby dowolnie programowane uniwersalne piloty zdalnego sterowania.
Więcej o fizycznych interfejsach użytkownika:
- Leap Motion: tani kontroler ruchu - precyzja 100 razy większa niż w Microsoft Kinect
- Disney Research Touché: czujnik zamieni każdą powierzchnię w interfejs dotykowy
- Asus Xtion: kontroler z czujnikiem ruchu dla komputerów PC - jak Kinect z Xbox 360
- Windows 8 Sensor Fusion łączy żyroskop, magnetometr i akcelerometr
- Microsoft OmniTouch - projektowalny ekran dotykowy
Źródło: Tactus Technology
Komentarze
9Na letnim porannym spacerku z mamą spytała mnie, "wójku a który listek z tego drzewa spadnie ostatni w tym roku".
Oddawszy przez chwilę ukłon złożoności natury,
odpowiedziałem, "nie wiem, nikt tego nie wie i długo długo jeszcze nie będzie wiedział".
Dzisiejsze wynalazki (technologia) robią wrażenie, ale w szerszej perspektywie to niewiele znaczą skoro nie da się odpowiedzieć na proste logiczne pytanie 5 letnigo dziecka :)