Intel rozszerza ofertę dysków SSD o 40-gigabajtowy model w cenie 125 dolarów. Napęd jest adresowany do niedrogich netbooków oraz komputerów stacjonarnych wyposażonych w dwa napędy.
Napędy SSD mogą zastępować lub uzupełniać tradycyjne dyski twarde (HDD). Nie zawierają ruchomych części ani obracających się talerzy, są więc bardziej niezawodne i wydajne niż dyski twarde. Przyspieszają reakcje systemu, dzięki czemu wzrasta komfort pracy z komputerem.
Dzięki przystępnej cenie użytkownicy mają mieć możliwość dodania napędu SSD do swojego komputera stacjonarnego jako dysk „systemowy”. W konfiguracji z dwoma napędami stacja Intel X25-V SSD działa obok istniejącego dysku twardego. Użytkownik instaluje na niej system operacyjny i ulubione aplikacje, aby wykorzystać wysoką wydajność stacji SSD, która działa niemal 4-krotnie szybciej niż dysk twardy 7200RPM**.
Dysk twardy pozostaje w komputerze i pełni funkcję pojemnego magazynu danych. W takiej konfiguracji stacja SSD jest nazywana napędem „rozruchowym”, ponieważ skraca czas rozruchu systemu.
Na napędzie SSD o pojemności 40 GB użytkownik może zainstalować system operacyjny Microsoft Windows 7, aplikacje Microsoft Office i ulubioną grę, taką jak Dragon Age: Początek, zwiększając ogólną wydajność systemu o 43 procent i uzyskując 86-procentowy wzrost wydajności w grach. Stacja SSD przyspiesza też takie operacje, jak rozruch systemu, otwieranie aplikacji i plików oraz wznawianie pracy ze stanu hibernacji.
Dysk Intel X25-V jest wyposażony w 40 GB 34-nanometrowej pamięci NAND flash. Pamięć ta zachowuje dane nawet po wyłączeniu zasilania. Jest używana w smarfonach, osobistych odtwarzaczach muzyki, kartach pamięci oraz stacjach SSD jako szybkie i niezawodne rozwiązanie do przechowywania danych. W porównaniu z tradycyjnymi dyskami twardymi stacje SSD cechują się większą wydajnością, energooszczędnością i wytrzymałością.
Ponadto stacja X25-V obsługuje funkcję Trim systemu Microsoft Windows 7 za pośrednictwem oprogramowania Intel SSD Optimizer. Oferuje też Intel SSD Toolbox, zbiór programów narzędziowych opracowanych przez firmę Intel, które pomagają zarządzać stacjami Intel SSD i utrzymać ich pierwotną wydajność. Użytkownicy systemów Windows XP i Vista mogą również skorzystać z tych ulepszeń, pobierając je pod adresem www.intel.com/go/ssdtoolbox.
** - Według wyników ogólnej wydajności systemu, wydajności w grach i wydajności dysku zmierzonych przez firmę Intel w teście PCMark Vantage (w porównaniu z dyskiem twardym SATA 7200RPM).
Źródło: Intel
Komentarze
29Pogromca Fermi :P
Skoro już o SSD mowa, to zapraszam ;)
http://www.benchmark.pl/mini-recenzje/2689.html
Przecież to jest tani WOLNY dysk SSD...dlaczego nic nie napisaliście o prędkościach??
To jest karygodne. Czy na tym serwisie mam się doszukiwać prawdy między wierszami tak samo jak na onecie??
Mam nadzieje, że ktoś za to beknie.
"Dysk Intel X25-V jest wyposażony w 40 GB 34-nanometrowej pamięci NAND flash. Pamięć ta zachowuje dane NAWET po wyłączeniu zasilania"
hahaha, NAWET po wylaczeniu zasilania? widać że autor nie ma pojęcia o czym pisze,ani o zasadzie dzialania tych układów, przecież idea pamięci flash to przechowywanie danych bez utrzymywania zasilania!! więc czym tu chwalić ten opisywany dysk?!
"W takiej konfiguracji stacja SSD jest nazywana napędem „rozruchowym”, ponieważ skraca czas rozruchu systemu."
to jest dopiero dobre! nie wiedziałem że określenie "napęd rozruchowy" bierze się z tego że skraca on czas rozruchu..
"zwiększając ogólną wydajność systemu o 43 procent i uzyskując 86-procentowy wzrost wydajności w grach."
a może o 44,75% system i 84,232% w grach? skąd autor bierze wyssane z palca informacje? skąd te procenty? w każdym zastosowaniu dysku hdd vs sdd różnica wydajności będzie różna..jak można publikować takie bzdury?
Ogólnie news jest do kosza, brakuje absolutnego minimum odnosnie specyfikacji: prędkosc odczyt/zapis, żywotność..
No i widzisz co Ci przyszło Szanowny panie/pani
tak się fajnie nowa posada zapowiadała
a Tu ludzie Cię zbesztali
ale nic to pierwsze koty za płoty
nie martw się nie przejmuj się, przeczytaj wszystkie posty ... nastepny artek będzie lepszy
:)
Jeśli do tego dodamy pazerność rodzimego fiskusa oraz chęci rodzimych handlarzy na "wczasy w Egipcie i Tunezji" przy niezbyt wielkiej sprzedazy to sytuacja staje się klarownie smutna.
O technice nie chce mi się pisać - papuga na dachu :)
Lekko głupie sformułowania - zgoda.
A co do wydajności, to panowie fachowcy (od siedmiu boleści [przynajmniej w tym temacie]) się mylą...
Ten dysk jest najlepszy jeśli chodzi o współczynnik cena/jakość || cena/wydajność.
To że dysk ma zapis 35MB/s (w rzeczywistości około 45MB/s) nie ma żadnego znaczenia, bo gdybyście troszkę pomyśleli, to doszlibyście do wniosku, że dysk systemowy nie potrzebuje wybitnego transferu ciągłego, tylko wysoki transfer przy odczycie/zapisie małych plików i dodatkowo wysoki transfer przy odczycie/zapisie losowym.
Dodając do tego czas dostępu na poziomie poniżej 0.1ms mamy kosmos, którego wasze wspaniałe terabajtowe dyski nie osiągną najprawdopodobniej nigdy. Nie wspomnę jeszcze o IOPS...
To jest dysk przeznaczony na system operacyjny, nie na magazyn danych.
SSD Kingston 40GB / Intel X25-V 40GB http://i28.photobucket.com/albums/c203/yoo139/50mbtest.png
Seagate 7200.12 1TB http://i221.photobucket.com/albums/dd95/steve9207/CrystalDisk_Results_Seagate.jpg
Wypowiedź swoją kieruję do tego typu fachowców:
"Na cholere mi dysk SSD, który oferuje wydajność poniżej zwykłego magnetycznego???"
"Zapis 35MB/s. Że też Intel się nie wstydzi wydawać coś takiego. Ma nie cenę ale wydajność niską, tak na poziomie hdd z przed 6 lat."
Sam posiadam Kingstone'a 40GB (identyczny jak Intel tylko obudowa inna) i powiem, że był to mój najlepszy zakup EVER.
Zapanujcie na tym, za nim zmienicie ostatni duży porządny portal PC w jakąś farsę dla łosi.
jesli chodzi o sam dysk to jest on calkime niezly. Ci co go tutaj tak krytykuja - nie wiecie do czego taki dysk sluzy? Jest to tzw "boot drive", czyli instaluje sie na nim system, oprogramowanie i jedna ulubiona gierke i to wszystko... wiecej sie na nim praktycznie nie zapisuje, tylko odczytuje... a odczyt 200MB/s z czasem dostepu 0.1ms jest calkiem imponujacy.
Uzywalem przez dwa tygodnie Kingstona 40GB, ktory jest wlasciwie tym samym dyskiem tylko bez TRIM i bylem nim zachwycony... a ten posiadajac TRIM jest wrecz rewelacyjny (swoja droga do kingstona mozna juz wgrac zmodowany FW z obsluga trim, ale nie zdazylem sie tym pobawic niestety)