Nadchodzi rewolucja w elektronice. Ogłosili przełom w budowie akumulatorów
Firma TDK opracowała prototypowy akumulator półprzewodnikowy o 20-krotnie większej pojemności niż dotychczasowe rozwiązania. Sprzęt ma szansę zrewolucjonizować rynek urządzeń mobilnych, takich jak słuchawki czy smartwatche.
Współczesna elektronika korzysta z zaawansowanych akumulatorów, które są kluczowym elementem jej funkcjonowania. To właśnie akumulatory w znacznym stopniu wpływają na rozwój nowoczesnego sprzętu, umożliwiając dłuższą pracę i lepszą wydajność urządzeń.
Japońska firma TDK chwali się przełomem w budowie akumulatorów do małych urządzeń elektronicznych, takich jak słuchawki bezprzewodowe czy smartwatche.
Przełom w budowie akumulatorów
Japońska firma opracowała nowe materiały do budowy akumulatorów, które zapewniają dużo większą pojemność – mówi się o gęstości energii rzędu 1000 Wh/l, czyli 100 razy większej niż w obecnie masowo produkowanych akumulatorach tego producenta (w przypadku baterii z ciekłym elektrolitem gęstość dochodzi do 400 Wh/l).
Miniaturowy akumulator ceramiczny, który może być stosowany w smartwatchach i słuchawkach bezprzewodowych (foto: TDK)
W nowych akumulatorach zastosowano materiał ceramiczny ze stałymi elektrolitami na bazie tlenków i anodami ze stopu litu. Nowa technologia zapewnia wyższy poziom magazynowania ładunku elektrycznego, co ma przekładać się na mniejsze rozmiary urządzenia, dłuższy czas pracy na baterii, ale też większą stabilność i bezpieczeństwo.
Dyrektor generalny TDK, Noboru Saito, zwrócił uwagę na potencjalny wpływ rozwoju nowej technologii na transformację energetyczną społeczeństwa oraz podkreślił bieżące wysiłki zmierzające do jej szybkiej komercjalizacji:
"Wierzymy, że nasz nowo opracowany materiał do akumulatorów półprzewodnikowych może wnieść znaczący wkład w transformację energetyczną społeczeństwa. Będziemy kontynuować rozwój w kierunku wczesnej komercjalizacji.”
TDK szykuje się do masowej produkcji
Nowe akumulatory są obecnie w fazie prototypu. Firma planuje dostarczyć klientom próbki nowych baterii w przyszłym roku, mając nadzieję na szybkie rozpoczęcie masowej produkcji. Jednym z odbiorców ma być Apple. Spekuluje się, że smartwatche Apple Watch mogą być jednymi z pierwszych urządzeń wyposażonych w nową technologię.
Technologia ma jednak swoje ograniczenia. Głównym wyzwaniem przy wprowadzaniu nowej technologii na szerszą skalę, na przykład do samochodów czy smartfonów, jest delikatność większych baterii ceramicznych.
Komentarze
18Znaczy 100 razy więcej niż 400 to jest 1000? Aha.
a na serio @Paweł, problem nie jest w pojemności akumulatora, lecz w ogromnej prądożerności elektroniki. to jest po prostu tragedia, kiedy wydajność robi się siłowo, do momentu aż dalej zegara nie da się po prostu podnieść, bo układ zacznie się wieszać z powodu przegrzania.