Ciekawostki

Nadchodzi rewolucja w elektronice. Ogłosili przełom w budowie akumulatorów

przeczytasz w 2 min.

Firma TDK opracowała prototypowy akumulator półprzewodnikowy o 20-krotnie większej pojemności niż dotychczasowe rozwiązania. Sprzęt ma szansę zrewolucjonizować rynek urządzeń mobilnych, takich jak słuchawki czy smartwatche.

Współczesna elektronika korzysta z zaawansowanych akumulatorów, które są kluczowym elementem jej funkcjonowania. To właśnie akumulatory w znacznym stopniu wpływają na rozwój nowoczesnego sprzętu, umożliwiając dłuższą pracę i lepszą wydajność urządzeń. 

Japońska firma TDK chwali się przełomem w budowie akumulatorów do małych urządzeń elektronicznych, takich jak słuchawki bezprzewodowe czy smartwatche.

Przełom w budowie akumulatorów 

Japońska firma opracowała nowe materiały do budowy akumulatorów, które zapewniają dużo większą pojemność – mówi się o gęstości energii rzędu 1000 Wh/l, czyli 100 razy większej niż w obecnie masowo produkowanych akumulatorach tego producenta (w przypadku baterii z ciekłym elektrolitem gęstość dochodzi do 400 Wh/l).

Akumulator ceramicznyMiniaturowy akumulator ceramiczny, który może być stosowany w smartwatchach i słuchawkach bezprzewodowych (foto: TDK)

W nowych akumulatorach zastosowano materiał ceramiczny ze stałymi elektrolitami na bazie tlenków i anodami ze stopu litu. Nowa technologia zapewnia wyższy poziom magazynowania ładunku elektrycznego, co ma przekładać się na mniejsze rozmiary urządzenia, dłuższy czas pracy na baterii, ale też większą stabilność i bezpieczeństwo. 

Dyrektor generalny TDK, Noboru Saito, zwrócił uwagę na potencjalny wpływ rozwoju nowej technologii na transformację energetyczną społeczeństwa oraz podkreślił bieżące wysiłki zmierzające do jej szybkiej komercjalizacji: 

"Wierzymy, że nasz nowo opracowany materiał do akumulatorów półprzewodnikowych może wnieść znaczący wkład w transformację energetyczną społeczeństwa. Będziemy kontynuować rozwój w kierunku wczesnej komercjalizacji.” 

TDK szykuje się do masowej produkcji

Nowe akumulatory są obecnie w fazie prototypu. Firma planuje dostarczyć klientom próbki nowych baterii w przyszłym roku, mając nadzieję na szybkie rozpoczęcie masowej produkcji. Jednym z odbiorców ma być Apple. Spekuluje się, że smartwatche Apple Watch mogą być jednymi z pierwszych urządzeń wyposażonych w nową technologię. 

Technologia ma jednak swoje ograniczenia. Głównym wyzwaniem przy wprowadzaniu nowej technologii na szerszą skalę, na przykład do samochodów czy smartfonów, jest delikatność większych baterii ceramicznych.

Obserwuj benchmark.pl w Google News. Wszystkiego dowiesz się przed innymi!
obserwuj

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Yamaraj6
    18
    Już tyle razy czytałem, że mamy rewolucję w bateriach, że dopóki nie zobaczę urządzenia z tą baterią, to nie uwierzę.
    • avatar
      oreonoreon
      8
      "Współczesna elektronika korzysta z zaawansowanych akumulatorów, które są kluczowym elementem jej funkcjonowania." - ten napisany przez sztuczny generator. Dla takiego generatora wszystko jest "kluczowe".
      • avatar
        Warmonger
        5
        Nawet, jeśli technologia na to pozwala, to nie opłaca się wprowadzać takich produktów na rynek. Lepiej dodawać te 5% pojemności co roku (i tylko w produktach premium), żeby utrzymać sprzedaż kolejnych generacji.
        • avatar
          piomiq
          5
          "1000 Wh/l, czyli 100 razy większej niż w obecnie masowo produkowanych akumulatorach tego producenta (w przypadku baterii z ciekłym elektrolitem gęstość dochodzi do 400 Wh/l)."
          Znaczy 100 razy więcej niż 400 to jest 1000? Aha.
          • avatar
            J.B FIN
            3
            Pic na wode foromontaz juz 10-20% wiecej to ogromny sukces. Pozatym fizyki nie da sie oszukac...juz teraz gestosc energii upakowanej w bateriach dochodzi do max limitow ktore da sie przekroczyc ale bedzie to kosztem czegos (Cena,bezpoeczenstwo,powtarzalnosc ladowania,temperature)
            • avatar
              Marek1981
              2
              Bla bla bla, jak zwykle przeszacowane wzrosty i pytanie jak z samozapłonem. Poczekamy zobaczymy
              • avatar
                GejzerJara
                1
                kolejny akumulator którego nigdy nie zobaczymy.

                a na serio @Paweł, problem nie jest w pojemności akumulatora, lecz w ogromnej prądożerności elektroniki. to jest po prostu tragedia, kiedy wydajność robi się siłowo, do momentu aż dalej zegara nie da się po prostu podnieść, bo układ zacznie się wieszać z powodu przegrzania.
                • avatar
                  denali
                  -1
                  fantastyczna wiadomość mam nadzieję że inne formy pójdą tym samym tropem:)
                  • avatar
                    vacotivus
                    0
                    Aha. A jak długo się ładują i ile cykli wytrzymują?

                    Witaj!

                    Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                    Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                    Połącz konto już teraz.

                    Zaloguj przez 1Login