TSMC rozpoczyna budowę fabryki półprzewodników w Dreźnie, wspieranej przez 5 mld euro dotacji od niemieckiego rządu. To kluczowy krok w rozwoju europejskiego rynku technologicznego.
Tajwańska firma TSMC, światowy gigant w produkcji półprzewodników, rozpoczęła budowę nowej fabryki w Dreźnie. Symboliczne wbicie pierwszej łopaty odbyło się we wtorek, a inwestycja ta jest częścią większego planu wspieranego przez niemiecki rząd. Na budowę przewidziano 5 miliardów euro dotacji, na które zgodę musiała wyrazić Komisja Europejska.
Współpraca europejskich gigantów
Aby zrealizować ten projekt, TSMC utworzył spółkę joint venture o nazwie ESMC, wspólnie z trzema europejskimi firmami: Bosch, Infineon oraz holenderskim NXP. Wsparcie ze strony niemieckiego rządu zostało uzasadnione potrzebą zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania przemysłu motoryzacyjnego na półprzewodniki.
Znaczenie dla europejskiego rynku
Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, uczestniczyła w ceremonii, podkreślając, że UE dąży do podwojenia udziału w światowym rynku półprzewodników do 20 proc. Fabryka w Dreźnie, która ma osiągnąć pełną wydajność do 2029 roku, będzie produkować 480 tysięcy czipów rocznie. Zakład będzie otwarty na współpracę z innymi europejskimi firmami oraz uniwersytetami, co ma wspierać dalszy rozwój sektora technologicznego w Europie.
Inwestycje Intela w Europie
Niemcy przyciągają także inne inwestycje technologiczne. Intel planuje budowę największej fabryki półprzewodników w Europie, zlokalizowanej w Magdeburgu, której wartość wyniesie 30 miliardów euro. Niemiecki rząd zadeklarował wsparcie w wysokości 10 miliardów euro. Intel planuje również otwarcie fabryki pod Wrocławiem.
Źródło: tvn24.pl
Komentarze
5Co do "Intel planuje również otwarcie fabryki pod Wrocławiem" , powiem krótko: ha, ha, ha :(