Oprogramowanie

Ubuntu: w 2013 roku 5% sprzedanych komputerów będzie miało system Linux

przeczytasz w 2 min.

Ofensywa Ubuntu nabiera tempa

Na tegorocznej konferencji Ubuntu Developer Summit 2012 padły nieco szokujące zapowiedzi. Zdaniem Canonical w 2013 roku, system Ubuntu trafi na 5% wszystkich sprzedanych wówczas komputerów.

ubuntu sprzedaż rośnie 5% 2013 pc canonical logoNa konferencji podczas jednej z prezentacji dotyczącej statystyk Ubuntu głos zabrał Chris Kenyon - szef ds. sprzedaży i rozwoju w fundacji Canonical. Podczas jego przemówienia dowiedzieliśmy się jak wyglądają poczynania Ubuntu w sprzedaży OEM i ODM.

Jak się okazuje w ubiegłym roku gwałtownie wzrosła liczba użytkowników Ubuntu i to nie tylko osób nabywających gotowe zestawy komputerowe wraz z fabrycznie zainstalowanym Linuksem od fundacji Marka Shuttlewortha, ale w głównej mierze takich którzy samodzielnie instalują Ubuntu na swoich komputerach.

ubuntu sprzedaż chris kenyon canonical konferencja
Chris Kenyon - szef ds. sprzedaży i rozwoju w Canonical

Jeśli chodzi o dane sprzedażowe, to jak na świat Linuksa wyglądają one optymistycznie. W ubiegłym roku wartość sprzedanych komputerów z systemem Ubuntu wyniosła 7,5 miliarda dolarów. Liczba sprzedanych sztuk komputerów z tymże systemem według analiz oscylowała w granicach 10 milionów sztuk.

ubuntu sprzedaż rośnie dell logoJeszcze w bieżącym roku Canonical otworzy swoje pierwsze biuro w Pekinie - do tej pory rynek azjatycki obsługiwał odział z Tajwanu. Ubuntu dzięki zawarciu nowych umów handlowych, ma już w przyszłym roku być na 5% wszystkich sprzedawanych wówczas komputerach - nie wliczając w to samodzielnych instalacji systemu.

Zdaniem Chrisa, Canonical podwoi liczbę sprzedawanych na świecie systemów z Ubuntu, tak, że całościowo ma ona wynieść około 18 milionów sztuk w 2013 roku.

ubuntu sprzedaż laptop dell wygląd oferta

Trzeba przyznać, iż zadanie niezwykle trudne, a osiągnięciu symbolicznego progu 5% stanowi nawet marzenie dla wielu firm sprzedających zestawy komputerowe za którymi stoją grupy dysponującej ogromnym kapitałem. To jednak zdanie wydaje się nie stanowić wyzwania dla Canonical, które już teraz ma niezłe wyniki.

ubuntu linux komputery system współpraca sprzedaż dell sklepy chiny

Swojej szansy fundacja upatruje w zawartej umowie handlowej z firmą Dell, która już do tej pory przynosiła ogromne korzyści na chińskim rynku, gdzie w ponad 200 sklepach firmy są sprzedawane zestawy z Ubuntu. Dzięki dobremu przeszkoleniu pracowników i odpowiedniej promocji komputery z systemem Ubuntu zostały skonsolidowane z ofertą Della, i trafiają do milionów chińczyków - którzy nie kryją zadowolenia z takiej oferty.

ubuntu sprzedaż wzrost konspekt wygląd laptop przód

Jednak nie samymi Chinami fundacja Canonical żyje, bowiem w planach jest ekspansja tego pomysłu do innych krajów, azjatyckich, niektórych afrykańskich, amerykańskich czy nawet europejskich - aczkolwiek nie wszystko od razu.

ubuntu canonical linux system sprzedaż wzrost laptop konspekt wygląd tył

Oprócz wspomnianego Della, podpisano umowę z amerykańską firmą BestBuy, która będzie oferowała komputery z fabrycznie zainstalowanym Ubuntu na wszystkich rynkach na których jest obecna w niemalże identycznej formie jak robi to Dell. Trwają więc obecnie pracę nad wdrożeniem tego modelu sprzedaży, zakładającym szkolenia pracowników sklepów i obsługi, konsolidację produktów oraz kampanię reklamową.

ubuntu sprzedaż wzrost laptop sklep dell współpraca chiny
Jeden z notebooków z Ubuntu w sklepach Dell

Nieoficjalnie wspomniano, że nie są to jedyni producenci sprzętu, którzy będą w ten sposób współpracować z Canonical, jednak szczegółów z uwagi na prowadzone negocjacje nie ujawniono. Jednym słowem Canonical buduje sieć sklepów wzorującą się na systemie znanym z Apple i ich iSpot.

ubuntu laptop sklep chiny wzrost sprzedaż dell umowa
Chińskie sklepy Dell z ofertą Ubuntu

Jednak czy wystarczy to, aby spełnić obietnice złożone w Budapeszcie na ubiegłorocznym Ubuntu Developer Summit 2011 przez założyciela Canonical Marka Shuttleworha osiągnięcia do 2015 roku 200 milionów użytkowników Ubuntu? Być może jeżeli w ślad za Dellem i BestBuy pójdą inni producenci, a Canonical przyśpieszy z Ubuntu TV, Ubuntu for Androidmobilnymi wersjami Ubuntu dla smartfonów i tabletów.

ubuntu canonical wzrost sprzedaż dell umowa chiny wygląd noc siedziba wydarzenia lucid photo
Siedziba Canonical podczas wydarzenia Operaction Lucid Photo

Więcej o fundacji Canonical:

Źródło: UDS, Phoronix, UbuntuVibes, omgUbuntu

Komentarze

50
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    9
    5%? mi sie raczej zdaje ze wiecej? microsoft odstrasza uzytkownikow windowsem 8 a linuks staje sie coraz popularniejszy nie tylko na pc ale i na urzadzeniach przenosnych.
    • avatar
      Konto usunięte
      8
      Gdyby tylko programy i gry z Windowsa działały na Ubuntu czy ogólnie Linuxach to już dawno bym się na niego przesiadł. Może za jakieś 20 lat doczekam się tego że MS straci pozycję lidera...
      • avatar
        Konto usunięte
        4
        Zapewne grupo ponad połowa kupujących wybiera ubuntu tylko po to, żeby taniej kupić laptopa nie płacąc za system, a potem zainstalować pirackiego windowsa. Nie mam absolutnie nic przeciwko ekspansji ubuntu ale nie ma co się podniecać tymi statystykami i szacunkami, bo rzeczywistość prezentuje się całkiem inaczej.
        • avatar
          Konto usunięte
          3
          Mam Windowsa i mimo że nie jestem jego zwolennikiem to pracuje mi się na nim wygodniej niż na Linuksie. Linux to jedna wielka tortura.
          • avatar
            Chiny_X
            2
            W momencie w którym twórcy gier(i nie tylko) zaczęli by wspierać Linux, sprzedaż zmieniła by się gwałtownie.
            • avatar
              spock2
              2
              Ja też raz wziąłem lapka z Linuxem ale tylko dlatego żeby potem zainstalować na nim windę.
              • avatar
                Konto usunięte
                1
                Co by nie powiedziec Ubuntu i tak jest jedynym systemem linuksowym ktory moze cos osiagnac. Co do gier, to fak jest malo, ale to moze sie zmienic, jezeli za kilka miesiecy bedzie dzialajacy STEAM. Co prawda, liczba tytulow na poczatku bedzie ograniczona, ale z czasem na pewno bedzie sie powiekszac. Czytalem tez ze na konferencji, maja byc ludzie z Electronics Arts, wiec ich obecnosc moze swiadczyc o zainteresowaniu tym systemem.
                • avatar
                  Konto usunięte
                  1
                  No ja tam słyszałem, że w 2010 miało być ponad 50% :]
                  Na pewno producenci rzucą się na wspaniałe Ubuntu 12.04, które nie posiada funkcji hibernacji i jak bateria się wykańcza to następuje po prostu odcięcie zasilania. Tak właśnie było u mnie - laptop bez ostrzeżenia po prostu zgasł. Po tym incydencie przesiadłem się na Windows 8 i okazało się, że chodzi o wiele lepiej (technicznie jest wręcz genialny, uruchamia się dużo szybciej od Ubuntu 10.04, działa podobnie tzn. dużo płynniej niż Ubuntu 12.04 [mój laptop to prawdziwy złom, Celeron 1,86; 1GB RAM i integra Intela jako grafika]). Póki mogę, będę go miał, a później zobaczę.
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    sebik o czym ty prawisz najnormalniejsza zawsze aktualna wersja jest na stronie skype.
                    Mogę sie założyć o każde pieniądze że twoja styczność z Linuxem w obojętnie jakiej formie na komputerach PC trwała 15 minut i to wszystko, gdy ktos nie jest nałogowym graczem ewentualnie posiada konsole to Windows nie jest mu potrzebny
                    • avatar
                      Konto usunięte
                      0
                      Problem z Ubuntu tak jak z pozostałymi linux-ami to głównie brak wsparcia producentów oprogramowania oraz sprzętu.
                      Na wstępie brak sterowników, bądź niepełne. Może są, ale nie przez jakiś kreator tylko czasem trzeba odpalić z wiersza rpm. Dla kogoś kto się pasjonuje komputerami to jest nawet ciekawa przygoda, ale większość nie trawi wiersza poleceń. Dalej okazuje się, że nie kupimy Adobe Photoshop na ubuntu, podobnie jak MS Office itd. Czarę goryczy dopełnia krótka lista tytułów gier.
                      Sam system jest ok, ale bez wsparcia producentów oprogramowania i sprzętu, jego funkcjonalność dla wielu osób wciąż jest niewystarczająca.
                      • avatar
                        NomadDemon
                        0
                        co do ea nie bylbym taki pewny na razie udostepnili gry przegladarkowe, instalacja polega na zrobieniu skrotu na pulpicie.. lol.. cale EA.. ale kto wie, moze w przyszlosci cos zrobia w koncu
                        • avatar
                          KMyL13
                          0
                          Ja przykładowo nie mam bladego pojęcia o Linuksie, czy ubuntu. I nie wiem też, czy w ogóle zawracać sobie tymi systemami głowę :/

                          Napisałby ktoś, czy taki szarak jak ja: internet, gry, żadna praca typu obróbka wideo i Photoshop... Ma się czym interesować ?

                          A ciekawość do softu u mnie rośni: do dziś korzystałem tylko z ccleanera do "porządkowania" kompa- jak zainstalowałem Wise disk & Registrty cleaner mój "programopogląd" uległ zmianie xD
                          • avatar
                            Konto usunięte
                            0
                            Ubuntu to syf cały linux to syf programy do bani zamienniki do bani uruchamianie pod wine to porażka java nie działa jak należy nawet ta Oracle możne w 2050 ale nie w 2013 Linux do serverów gdzie jego miejsce!
                            • avatar
                              Konto usunięte
                              -2
                              Ubuntu jest nie ma co ukrywać świetnym systemem. W windwosie coś spiepszysz i od razu format c a w ubuntu robisz reboot i przywraca system do używalności.

                              Już dawno bym się przesiał na ubuntu gdyby tylko i wyłącznie gry
                              no i może aqq i aimp działały bezproblemowo.
                              • avatar
                                Konto usunięte
                                -4
                                bitch, please.. na ubuntu nawet nie ma NORMALNEGO Skype'a.. jest tylko jakaś biedna wersja, nieaktualizowana od dawna
                                • avatar
                                  marcin_kg
                                  0
                                  Marzenia ściętej głowy. Ewentualna porażka Windows 8 nie wpłynie na zwiększenie popularności Linuksa, tylko ktoś oderwany od rzeczywistości może tak myśleć.

                                  Witaj!

                                  Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                                  Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                                  Połącz konto już teraz.

                                  Zaloguj przez 1Login