Unia Europejska w dużej mierze czerpie energię z odnawialnych źródeł energii. Najnowsze dane federacji Eurelectric wskazują, że w pierwszej połowie 2024 r. ponad połowa wygenerowanej energii pochodziła z OZE. Duży udział w energetyce mają też elektrownie jądrowe.
Z najnowszych danych federacji Eurelectric wynika, że Unia Europejska w dużej mierze polega na odnawialnych źródłach energii. W pierwszej połowie 2024 r. ponad połowa wygenerowanej w UE energii pochodziła z OZE. Jak czytamy w serwisie gramwzielone.pl, oznacza to wzrost udziału OZE w miksie energetycznym względem roku ubiegłego.
Z danych Eurostatu wynika, że w 2023 r. OZE odpowiadały za 44,7 proc. wyprodukowanej w UE energii. Oznaczało to wzrost o 12,4 proc. w porównaniu z rokiem 2022. Elektrownie jądrowe odpowiadały z kolei za 22,8 proc. całkowitej produkcji energii.
Duża rola OZE
Początek roku 2024 przyniósł pierwsze w historii przekroczenie progu 50 proc. generacji z OZE. Eurelectric donosi, że w Niemczech udział ten wyniósł 65 proc. Łączny udział OZE i energetyki jądrowej w miksie energetycznym Unii Europejskiej wyniósł 74 proc. Rok wcześniej w analogicznym okresie stanowił on 68 proc. Z danych tych wynika, że dekarbonizacja energetyki postępuje – raptem 26 proc. ogółu generowanej energii pochodzi z paliw kopalnych, w tym z gazu, który wiąże się z mniejszą emisją niż węgiel.
- Tempo zmian jest imponujące. Dane te dokumentują, że wysiłki firm energetycznych na rzecz dekarbonizacji wyprzedzają o lata każdy inny sektor – powiedział Kristian Ruby, sekretarz generalny Eurelectric cytowany przez redakcję gramwzielone.pl.
Spadek zapotrzebowania na energię elektryczną
Eurelectic odnotował też spadające zapotrzebowanie na energię elektryczną. W pierwszej połowie 2023 r. zmalało ono o 5,1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2022 r. W pierwszej połowie 2024 r. odnotowano spadek o 4,8 w porównaniu z rokiem ubiegłym. W przyszłości nie ma jednak co liczyć na spadki zapotrzebowania na energię elektryczną – elektromobilność i elektryczne ogrzewanie budynków może wiązać się z dużym zapotrzebowaniem na prąd.
Komentarze
9