Windows 11 nie wprowadzi rewolucyjnych zmian w interfejsie. Nowy system Microsoftu może jednak przynieść inne ważne usprawnienia – już teraz mówi się o poprawie wydajności nadchodzących procesorów Intel i AMD.
Już za kilka dni Microsoft oficjalnie ma zaprezentować Windows 11 – system nowej generacji. Od kilku dni testowa wersja systemu jest też dostępna w sieci, więc niektórzy sprawdzają jak się z niej korzysta i jakie wprowadza zmiany.
Windows 11 vs Windows 10 – test procesora
Redakcja HotHardware sprawdziła wydajność laptopa Samsung Galaxy Book S z procesorem Intel Core i7-L16G7 – to jednostka z generacji Lakefield, w której zastosowano hybrydową konstrukcję typu big.LITTLE (w tym samym układzie połączono jeden wydajniejszy rdzeń Sunny Cove i cztery słabsze Tremont).
Pomysł wydaje się o tyle ciekawy, że redaktorzy porównali wydajność procesora pod najnowszą wersją systemu Windows 10 (21H1) i testową wersją Windows 11 (21996.1).
W benchmarku Geekbench 5 możemy liczyć na wzrost wydajności o 2% w trybie jednowątkowym i 5,5% w trybie wielowątkowym.
BrowserBench Speedometer 2 też wykazuje dużą przewagę nowego systemu - "jedenastka" jest tutaj o 10% wydajniejsza.
Trochę inaczej to wygląda w teście Cinebench R23 – w trybie jednowątkowym wzrost wydajności wynosi 8,2%, natomiast w trybie wielowątkowym 1,7%.
PCMark 10 w większości testów też pokazuje kilkuprocentową przewagę "jedenastki" (jedynie w teście Digital Content Creation lepszy okazał się starszy system, co najpewniej wynika z braku odpowiednich sterowników w W11).
Windows 11 przyniesie poprawę wydajności nowych procesorów?
Wygląda więc na to, że Windows 11 pozwala lepiej wykorzystać potencjał hybrydowej architektury (a warto zaznaczyć, że ciągle mówimy o testowej wersji systemu!).
Daje to nadzieję, że nowy Windows będzie lepiej obsługiwał jednostki oparte o hybrydową konstrukcję, które są przyszłością komputerów i laptopów. Wiemy, że jeszcze w tym roku na rynku mają zadebiutować układy Intel Alder Lake, a na horyzoncie widać też jednostki AMD Strix Point. Później takich jednostek najpewniej będzie przybywać.
Czy podejrzenia (albo raczej nadzieje) są prawdziwe? Przekonamy się po premierze finalnej wersji systemu, gdy wszystko (w teorii) będzie działać jak należy.
Źródło: HotHardware, VideoCardz
Komentarze
27Moim zdaniem wzrost na starszym procesorze byłby bardziej wiarygodny z uwagi na mogące występować poprawki pod konkretną generację co równie dobrze można być wrzucić do samej W10, ale celowo się tego nie zrobi.
Win 10 vs Ubuntu 21.04
https://i.imgur.com/3IRKJ4L.png
Panie Pawle mamy 21 czerwca, nie 1 kwietnia...
Microsoft pojechał po bandzie i w prostacki sposób chce pokazać, że nowy Windows jest jednak szybszy, a to że procesory się będą bardziej przegrzewać, no cóż .... to będzie problem użytkownika.
Miejmy nadzieję że nie pogorszy wydajności kilkuletnich sprzętów których jednak na rynku jest zdecydowana większość.