Uruchomił Windows 7 na komputerze z procesorem 5 MHz. Nie chciałbyś tego widzieć...
Na jakim komputerze będzie działać Windows 7? Okazuje się, że do uruchomienia systemu wystarczy nawet bardzo słaby sprzęt. Trzeba jednak mieć naprawdę bardzo dużo cierpliwości.
Windows 7 zadebiutował w 2009 roku i szybko stał się jednym z najlepiej ocenianych systemów Microsoftu. Co ważne, do jego działania nie był wymagany też specjalnie wydajny komputer – oficjalne wymagania przedstawiały się następująco:
- Procesor o taktowaniu 1 GHz lub szybszy, 32-bitowy (x86) lub 64-bitowy (x64)
- 1 GB pamięci RAM (dla wersji 32-bitowej) lub 2 GB pamięci RAM (dla wersji 64-bitowej)
- 16 GB miejsca na dysku twardym (dla wersji 32-bitowej) lub 20 GB (dla wersji 64-bitowej)
- Urządzenie graficzne z obsługą programu DirectX 9 i sterownikiem WDDM 1.0 lub nowszym
Windows 7 uruchomiony na komputerze z procesorem 5 MHz
System może działać na dużo słabszym komputerze. Nie wierzycie? No to patrzcie na to! NTDEV opublikował ciekawy filmik, który przedstawia uruchamianie Windows 7 na konfiguracji z procesorem o taktowaniu 5 MHz i 128 MB pamięci RAM (w rzeczywistości była to maszyna wirtualna).
Uruchamianie Windows 7 na takim sprzęcie zajęło… 28 minut (!). Filmik należy traktować jako ciekawostkę, bo raczej nie można tutaj mówić o komfortowej pracy.
Do działania Windowsa na tak "szybkim" sprzęcie konieczne było wyłączenie wielu zasobów systemowych (m.in. przełączenie uruchamiania w tryb awaryjny, wyłączenie większości sterowników i usług). Dodatkowym problemem był brak interfejsu logowania, który po prostu nie pojawia się, gdy procesor pracuje z taktowaniem niższym niż 50 MHz. W takiej sytuacji konieczne było wprowadzenie systemu w stan pseudo OOBE (out of the box experience).
Nie jest to kres możliwości low-endowego sprzętu. NTDEV twierdzi, że uruchomił system Windows 7 nawet na procesorze o taktowaniu 3 MHz, ale nie był on wystarczająco funkcjonalny, by nakręcić z tego filmik. W przeszłości udało mu się też uruchomić system na konfiguracji z 36 MB pamięci RAM, jednak korzystał on z pliku stronicowania i zdecydował się na 128 MB.
A Wy, na jakim sprzęcie po raz pierwszy korzystaliście z "siódemki"?
Źródło: YouTube @ NTDEV, Tom’s Hardware
Komentarze
18Inna sprawa, wirtualka nadal daje wszystkie funkcje współczesnego CPU. np. taki Intel i386 był dostępny w wersjach od 12MHz do 33MHz od Intela i 40MHz klon AMD i Cyrix. Pytanie, czy na serio Windows7 pójdzie na takim procku? szczerze wątpię.
Ja odpalałem Windows7 na kompie fizycznym z prockiem Prescoot 3GHz z 512MB RAM (4x 64MB). Grafika GTX7300 od NV. Odpalałem wersję 32bit. Dał się uruchomić, jakieś 15min na HDD (wtedy SSD to było marzenie ściętej głowy), i odpalał się jakieś 15min, plus załadowanie pulpitu po zalogowaniu dodatkowe 10min.
Więc uważam że ten test jest mocno niemiarodajny, bo w tym przypadku dla wirtualki robił współczesny host, podkładając współczesny procek z wirtualnym zaniżonym zegarkiem, wraz ze współczesną grafiką. na samych operacjach HDD wirtualizator dał mu niezgłego boosta, więc się nie dziwię że się załadował w 30min po kilku trickach.
Idąc tym tropem dalej, najbliższy temu CPU to jest Intel 20286 zegarek od 4MHz do 25MHz. Nie znam żadnej konstrukcji peceta, gdzie ten procek był zestawiony z RAM o wielkości większej niż 1MB.
Skoro gościu jest taki cwany, proszę bardzo. to jest jedyny kandydat dla jego 5MHz, na tym nie ruszy nic z linii WindowsNT, włącznie z Windows7 , Vista, XP bez żadnych SP. Wątpię by na tym zechciał ruszyć nawet Windows95 :)
podsumowując, gościu robi z publiki idiotów, a ty @Paweł bezkrytycznie pchasz to dalej. przykro się robi jak nisko upadł ten serwis :(