.
Nie opadły jeszcze emocje po niedawnej konferencji Build Microsoftu i udostępnieniu systemu Windows 8 w wersji Developer Preview, a tymczasem my postanowiliśmy specjalnie dla Was przygotować poradnik w jaki sposób zainstalować nowy system z dysku flash USB.
Nowy system oprócz szeregu zmian i nowych funkcji oferuje bardzo ciekawe rozwiązanie, którego na próżno było szukać w poprzednich odsłonach Windows. Chodzi o funkcję umożliwiającą instalację z dysku flash USB. Czyżby Microsoft coraz bardziej "zgapiał" od Linuksa? Niemniej jednak odkładamy te kwestię na bok i szczegółowo pokażemy jak w prosty sposób zainstalować system Windows 8 z dysku flash USB.
Przed rozpoczęciem właściwej procedury, musimy się zaopatrzyć w niezbędne elementy czyli system Microsot Windows 8 Developer Preview w wersji x86 lub x64. Ponadto musimy pobrać aplikację "Windows 7 USB/DVD Tool" - która posłuży nam do przeprowadzenia operacji zainstalowania systemu z dysku USB. Do instalacji niezbędny jest pendrive o minimalnej pojemności 4 GB dla systemu 64 bitowego, natomiast system x86 zadowoli się 3 GB wolnego miejsca. Gdy zaopatrzymy się w wymagane elementy, możemy przystąpić do właściwego procesu kopiowania niezbędnych plików.
W pierwszej kolejności, niezbędna jest instalacja pobranego wcześniej narzędzia "Windows 7 USB/DVD tool", kiedy to zrobimy możemy je uruchomić. Następnie w oknie aplikacji powinniśmy wybrać plik obrazu "ISO" z systemem Windows 8, który pobraliśmy wcześniej. Klikając na przycisk "Browse" wyświetli nam się okno, w którym możemy wskazać właściwy plik. Aby przejść do następnej czynności klikamy na "Next".
Kolejnym etapem jest wybór nośnika instalacji systemu. W tym momencie możemy zdecydować, czy chcemy stworzyć bootowalny obraz DVD czy też USB. My zajmujemy się tworzeniem bootowalnego dysku Flash USB, a więc wybieramy "USB Device".
W następnym etapie powinniśmy wskazać urządzenie USB, na które aplikacja "Windows 7 USB/DVD tool" skopiuje niezbędne dane. Kiedy wybierzemy odpowiedni nośnik, możemy przejść do następnego kroku klikając na zielony przycisk "Begin copying".
Ostatni etap, to proces kopiowania niezbędnych plików do urządzenia Flash USB, nie wymaga on od użytkownika, żadnej interakcji. W zależności od szybkości transferu naszego urządzenia proces może potrwać od kilku do kilkunastu minut.
Kiedy proces kopiowania plików zostanie zakończony, przywita nas komunikat "Bootable USB Device created successfully" - co oznacza, iż proces przebiegł pomyślnie i możemy zamknąć kreator.
Kiedy mamy już skopiowane wszystkie niezbędne pliki, możemy przejść do procesu instalacji systemu. W tym celu należy uruchomić ponownie komputer z podłączonym dyskiem Flash USB, do jednego z dostępnych portów uniwersalnej magistrali szeregowej. Jeśli nasz komputer dysponuje kilkoma portami USB, różnych generacji np. USB 2.0 i 3.0 - aby przyśpieszyć proces instalacji zalecane jest wybranie szybszego portu, w tym przypadku USB 3.0.
Jeśli wszystko poszło po naszej myśli komputer po ponownym uruchomieniu powinien pokazać stosowny komunikat o wykryciu bootowalnego urządzenia, a następnie rozpocząć proces uruchamiania kreatora instalacji. Ta czynność zwykle odbywa się automatycznie. Jeśli jednak tak się nie stanie, należy postępować zgodnie z wyświetlonymi na ekranie instrukcjami.
Jeżeli nasz dysk Flash USB nie zostanie jednak wykryty, należy włączyć w BIOS'ie opcję bootowania z dysków USB. Aby tego dokonać należy wejść do BIOS'u - czynność ta w zależności od posiadanej przez nas płyty głównej może się różnić. Zazwyczaj do BIOS'u wejdziemy naciskając po uruchomieniu komputera (w trakcie tzw. ekranu POST) klawisz "Delete" lub inny w zależności od posiadanej przez nas płyty.
Kiedy wejdziemy do BIOS'u, odszukujemy zakładkę "Advanced Bios Setup" bądź "Advanced Setup" lub inną odpowiadającą tej opcji. Następnie zmieniamy wartość wpisu "First Boot Device" na "USB Drive" - lub podobny. Po czym zapisujemy, aktualną konfigurację ustawień BIOS i wracamy do procesu bootowania. Niestety mnogość wersji systemu BIOS i różność ich konfiguracji uniemożliwia podanie jednej, jednakowej metody zmiany bootowania urządzeń. Jednak bez względu na posiadany rodzaj BIOS, każdy powinien odnaleźć wskazaną przeze mnie opcję.
Kiedy rozpocznie się właściwy proces instalacji, postępujmy zgodnie z zalecaniami kreatora instalacji systemu Windows. Pamiętajmy jednak, że instalacja systemu na partycji systemowej innego systemu operacyjnego, może uszkodzić jego strukturę i tym samym uniemożliwić jego uruchomienie. Warto również odnotować, iż system Windows 8 Developer Preview jest wersją testową i nie nadaje się do codziennego użytkowania. Korzystać z niego powinni jedynie do testów zaawansowani użytkownicy.
Co ciekawe w nowej wersji systemu Microsost 8 została zawarta aplikacja "pwcreator" - znana dotychczas jako "Portable Workspace". Aplikacja umożliwia instalację systemu Windows 8 bezpośrednio na dysku Flash USB. Aby jednak tego dokonać potrzebujemy nośnik o minimalnej pojemności 16 GB.
Tak się niestety zakończy każda próba instalacji systemu Windows 8 na dysku USB wyposażonym w mniej niż 16 GB pamięci
Jeżeli, jesteśmy w posiadaniu takiego nośnika, nic nie stoi na przeszkodzie aby zainstalować system Windows 8 na nośniku USB i móc z niego korzystać na każdym innym komputerze wyposażonym w port USB. Zainstalowany w ten sposób system przybiera postać LiveUSB i możemy z niego korzystać prawie na każdym komputerze, bez konieczności czasochłonnej instalacji na dysku tego komputera. Wspomniane rozwiązanie doskonale znają posiadacze systemów Linux, którzy już od kilku lat korzystają z dobrodziejstwa tej technologii.
Windows 8 uruchomiony jako LiveUSB
Więcej o systemie Microsoft Windows 8:
- Windows 8: dodano obsługę ISO i hub społecznościowy
- Windows 8 - garść informacji o zmianach w systemie
- Windows 8: nowe podejście do operacji na plikach
- USB 3.0 w Windows 8 będzie działało w trybie Pn
Źródło: inf. własna, extrematch, hexus, pureinfotech
Komentarze
40windows mozna zainstalowac z dowolnego zrodla - z dysku wirtualnego na pamieci RAM nawet
w internecie az sie roi od anglojezczynych poradnikow jak to zrobic i to od conajmniej 10 lat dla roznych wersji windows
jedyna nowoscia jest to ze w windows 8 beda mogli zainstalowac system z USB niezaawansowani uzytkownicy moze
Takie małe pytanie, od kiedy można instalować system z USB 3.0? Przecież to nie ma sterowników chipsecie... No chyba, że coś przespałem.