Intel ma poważny problem - poprawki bezpieczeństwa obniżają wydajność CPU
Niezależne testy wydajności jasno pokazują, że procesory Intela gorzej znoszą wpływ poprawek na luki bezpieczeństwa. Wydajność układów średnio spadła o 16%, a w profesjonalnych zastosowaniach różnica może być jeszcze większa.
Ostatnie miesiące nie należą do najłatwiejszych dla firmy Intel, również za sprawą wykrywania coraz to kolejnych luk bezpieczeństwa w procesorach. W ubiegłym roku było głośno o atakach Spectre i Meltdown, a niedawno dołączyły do nich jeszcze ataki Fallout, Zombieload i RIDL. Niestety, wprowadzanie poprawek może mieć znaczący wpływ na wydajność układów.
Serwis Phoronix sprawdził wpływ poprawek bezpieczeństwa dla luk Spectre, Meltdown, Fallout, Zombieload i RIDL na wydajność procesorów Intela (Core i7 6800K, Core i7-8700K i Core i9-7980XE) oraz AMD (Ryzen 2700X i Ryzen Threadripper 2990WX). Testy przeprowadzono w autorskim zestawie testów pod obsługą systemu Linux.
Zaimplementowanie poprawek przełożyło się na spadki wydajności – w przypadku modeli Intela średnio było to aż 16%, natomiast w modelach AMD zaledwie 3% (pomimo, że w układach nie występują luki). Różnica ta była jeszcze wyższa po wyłączeniu technologii Hyper Threading (zalecanej do wyeliminowania niebezpieczeństwa z luk typu MDS). Zainteresowanych szczegółami odsyłamy do artykułu.
FYI, as cloud provider we rawly loss around 25% of CPU performances the lasts 18 months due to different CVE and issues on CPU and mitigation limiting capacity using microcode, so we stuff more CPUs, but prices didn't go down at all... That's a kind of upselling. #IntelFail
— Quentin ADAM (@waxzce) May 15, 2019
W profesjonalnych zastosowaniach spadek wydajności może być jeszcze bardziej odczuwalny. Quentin Adam z Clever Cloud zauważył, że luki bezpieczeństwa z ostatnich 18 miesięcy przełożyły się na 25% spadku wydajności w przypadku dostawców usług w chmurze.
Widać zatem, że problemy z lukami bezpieczeństwa mogą być poważnym problemem dla Intela. Klienci nie tylko stracą zaufanie do producenta, ale też argument co do wyższej wydajności jego procesorów. Sytuacji na pewno nie ułatwia fakt, iż lada chwila na rynku mają zadebiutować nowe układy AMD Ryzen, które jeszcze bardziej podniosą poprzeczkę konkurencyjności.
Źródło: Phoronix, Twitter @ Quentin ADAM
Komentarze
30Niedługo pierwsze Buldożery AMD z 2011 roku przegonią 9 generację Intela z tego roku :).
I na dole cena tego 8700K - średnio 2000 PLN. Taaaa, faktycznie popularne :)
3,5GB na szynie 224bit
0,5GB na szynie 32bit
Różnica w przepustowości kolosalna - fizyki nie przeskoczysz.
Co prawda można było "czkawki" uniknąć monitorując zajętość VRAM i pilnując poprzez dostosowanie detali/tekstur aby nie przekroczyło progu 3,4GB. Jednak oszustwo zostało oszustwem i nVidia w USA przegrała sprawę o pozew zbiorowy i wypłacała odszkodowania.
Na dłuższa metę takla sytuacja będzie zła dla nas konsumentów, oby AMD nie wpadło w taką spiralę szaleństwa, że "pojdą spać" i zaczną klientom serwować "odsmażane" procesory, kiedy ze strony INTEL-a nie bedzie konkurencji.
Z drugiej strony INTEL-owi należy się kara za dojenie klientów i częstowanie przestarzałą technologią za kosmiczne pieniądze, do tego należy dodać, że za te kosmiczne pieniadze zafundowali nam przestój w rozwoju na lata.
Tego ataku przez Java Script, którym można dowolną przeglądarką przeczytać RAM w tym hasła na kompie ofiary to już nie da się chyba naprawić?
Pozdrawiam z bezpiecznego AMD
Myślę że Kowalscy mogą spać spokojnie, szczególnie jak przejrzy się kilka innych testów pod linuxem w typowo uzytkowych programach - zero różnicy w wydajnosci.