Tajemnicza karta do koparek kryptowalut przyłapana... w Wietnamie. Co to za model?
Kopanie kryptowalut cieszy się niesłabnącą popularnością, co oczywiście wykorzystują producenci kart graficznych. Wkrótce na rynku mogą pojawić się specjalne wersje kart Radeon – jeden z takich modeli został przyłapany... w Wietnamie.
Tajemnicza karta graficzna na zdjęciach - to model do koparek kryptowalut
Zdjęcia nowej karty zalały branżowe portale, ale ich pierwotnym źródłem jest Công Nguyễn - szef wietnamskiego sklepu Nguyen Cong PC (to ten sam punkt, który niedawno chwalił się budowaniem koparek kryptowalut z kartami GeForce RTX 3000).
Opublikowane zdjęcia przedstawiają tajemniczą kartę graficzną firmy XFX, który wykorzystuje pasywne chłodzenie i nie ma wyjść wideo. Konstrukcja wygląda podobnie do profesjonalnych akceleratorów obliczeniowych AMD Instinct, ale najprawdopodobniej mamy do czynienia ze specjalnie zaprojektowanym modelem do koparek kryptowalut (potwierdza to też Công Nguyễn).
Ani specyfikacja karty, ani jej wydajność nie jest znana znana. Wiele na to wskazuje, że akcelerator bazuje na chipie AMD Navi 21 (najpewniej mielibyśmy do czynienia z miningowym odpowiednikiem modelu Radeon RX 6800, RX 6800 XT lub RX 6900 XT).
Producenci szykują karty graficzne Radeon do koparek kryptowalut
Wygląda więc na to, że producenci kart graficznych zwęszyli okazję do interesu i po cichu wydadzą (albo już wydali) specjalne modele Radeon do koparek kryptowalut. Nie powinno nas to jednak dziwić, bo podobne karty wprowadziła też Nvidia – mowa o modelach CMP (Cryptocurrency Mining Processor).
Czy miningowe Radeony zyskają popularność? To zależy od cen i dostępności, ale taki sprzęt na pewno będzie trudniej odsprzedać (co może mieć kluczowe znaczenie przy wyborze między kartami dla graczy a modelami do koparek).
Źródło: Facebook @ Công Nguyễn, Tom's Hardware (foto)
Komentarze
8O ekologii pitolą non stop ale na to im prądu nie szkoda....
taki problem dotyczy np. dedykowanych koparek do bitcoinów. jedynym ich zastosowaniem obecnie jest kopanie w tymczasowych farmach, z kradzionym prądem. jak namierzą i skonfiskują, to trudno, mała strata. i tak do legalnego kopania to się nie nadaje. niestety los obciętych z wyjścia video grafik jest dokładnie taki sam, to nie ma sensu.
czy koparki powinny być zakazane? a co zmieni tu jakiś zakaz????? jak już to producenci chipów graficznych powinni zaimplementować rejestrację zużycia grafiki, coś w rodzaju mechanizmu SMART z dysków twardych, który raportuje np. o ilościach błędnych odczytów, cyklach start/stop i tak dalej. wtedy ktoś kto odkupuje grafikę po kopaniu, wie czy była ona żyłowana aby jak najszybciej się zwróciła, czy wręcz poszła na downclocking i miała dobre warunki do pracy, aby wycisnąć max obliczeń z jednostki zużytego prądu. obecnie to jest kompletna loteria, poza ewidentnymi przypadkami gdy laker izolacyjny na laminacie, tzw. solder maska, jest odbarwiony co świadczy o przegrzaniu laminatu, albo....... zdeformowane termicznie termopady i terkoczący wiatrak ze zużytymi łożyskami, często z wyciekniętym smarem. ale to są przypadki ewidentne.
Jeśli chodzi o producentów grafik, szczególnie chipów, boli to że cisną na najwydajniejsze wersje. a np. gdzie są nieistniejące RTX3010 / 3020 / 3030 ????? takie z pełną funkcjonalnością, ale po prostu do domu po rozsądnej cenie, takie na które kopacz nawet nie spojrzy bo szkoda mu slotu PCIe ? w zamian za to mamy GTX1650, czyli bez pełnej funkcjonalności RT :( , przy czym grafa nadal atrakcyjna dla kopaczy.