Microsoft przez 5 lat nie potrafił usunąć błędu. Firefox na tym cierpiał
Ile czasu może zająć zlokalizowanie i usunięcie błędu w systemie Windows? Najświeższy przykład pokazuje, że nawet 5 lat.
Microsoft w końcu naprawia 5-letni błąd Windows Defender
Cała historia wydaje się jednym wielkim pomieszaniem z poplątaniem. Koniec końców okazuje się, że błąd został wykryty przez programistów Mozilli. To oni przygotowali też gotowe rozwiązanie. Microsoft musiał tylko i aż wdrożyć je w ramach aktualizacji. W końcu to zrobił.
W końcu, ponieważ pierwsze sygnały dotyczące omawianego błędu pojawiły się ok. pięć lat temu. Co więcej, finalnie problemem okazał się leżeć nie w samej przeglądarce internetowej, ale w usłudze Defender wbudowanej w system Windows. Chodziło konkretnie o proces MsMpEng.exe (Antimalware Service Executable).
Czym objawiał się usunięty błąd?
Źle działający i wykonujący niepotrzebne operacje proces MsMpEng.exe w chwili uruchamiania Firefox powodował mocne obciążenie procesora i wolne działanie przeglądarki. W skrajnych przypadkach okno z nią całkowicie się zawieszało i nie reagowało na żadne komendy użytkownika.
Aktualizacja została udostępniona. Problem dotyczył prawdopodobnie tylko niektórych użytkowników, ale nie można dziwić się Mozilli, że drążyła temat. Walka na rynku przeglądarek jest zacięta, a rywalizacja z dominującym Google Chrome coraz trudniejsza. Każda negatywna wzmianka, a tym bardziej odczuwalny na własnej skórze błąd, może wpłynąć na wybory użytkowników i przejście do konkurencji.
Źródło: neowin
Komentarze
111. Firefox zupełnie niepotrzebnie generuje mnóstwo syscall
2. Defender się uparł, i te wszystkie syscall-e dodatkowo analizował w celu "ochrony antywirusowej"
MS odebrał błąd, ale 5 lat to wystarczająco dużo aby zdegradować pozycję firefoxa, mając nadzieję że w to miejsce wskoczy microsoftowy edge. nic z tego, gógiel wpychając siłowo swoje chrome zagarnął to miejsce.
Zresztą to nie pierwsza wątpliwa zagrywka microsoftu. pierwszą o której wiem, to odtwarzacz video od apple, gdzie microsoft sztucznie generował błąd ochrony, aby zniechęcić użytkowników do aplikacji apple. w ten sposób zazwyczaj użytkownicy przesiadali się na aplikację microsoftu. MS przegrał sprawę w sądzie.