Nie jest tajemnicą, że w branży IT da się dobrze zarobić. Na jakie wynagrodzenie można liczyć w 2022 roku? To oczywiście zależy od stanowiska, niemniej jednak i mediana, i widełki prezentują się nieźle.
Zarobki w IT – jakie wynagrodzenie w 2022 roku?
Między 8000 a 10 000 złotych brutto – w tych widełkach należy dopatrywać się mediany zarobków w branży IT w pierwszym kwartale bieżącego roku. Mediana jest jednym z najlepszych wyznaczników, choć wciąż nie oddaje do końca sytuacji rynkowej. Spójrzmy więc na kolejne wnioski płynące z raportu przygotowanego przez platformę rekrutacyjną the:protocol (grupy Pracuj).
Powołując się na ten raport, na najwyższe zarobki liczyć mogą specjaliści od bezpieczeństwa cybernetycznego. Owszem, zdarzają się w tym sektorze oferty na poziomie 5 tysięcy złotych brutto, ale ci bardziej zaawansowani mogą liczyć nawet na 8 razy większe wynagrodzenie. Najbardziej poszukiwani są analitycy, architekci bezpieczeństwa oraz specjaliści od bezpieczeństwa aplikacji.
Niezmiennie na dobre wypłaty mogą liczyć również programiści i developerzy. Najbardziej poszukiwani są midzi i seniorzy, coraz mniej natomiast jest ofert kierowanych do osób stawiających pierwsze kroki w tym sektorze. Dodajmy jeszcze, że preferowanymi technologiami są Linux, SQL, Python, JavaScript i Docker.
Ile można zarobić w IT?
Dane przedstawione przez the:protocol pokrywają się mniej więcej z danymi publikowanymi przez inne podmioty, w tym No Fluff Jobs, justjoin.it czy Sedlak & Sedlak. Można by uśrednić, że:
- specjaliści od bezpieczeństwa mogą liczyć na zarobki na poziomie 10 – 30 tysięcy zł
- specjaliści od SI i Big Data mogą liczyć na zarobki na poziomie 10 – 25 tysięcy zł
- specjaliści od DevOps mogą liczyć na zarobki na poziomie 10 – 25 tysięcy zł
- programiści mid i senior mogą liczyć na zarobki na poziomie 10 – 25 tysięcy zł
- specjaliści od analityki biznesowej mogą liczyć na zarobki na poziomie 10 – 20 tysięcy zł
- testerzy oprogramowania mogą liczyć na zarobki na poziomie 5 – 15 tysięcy zł
- administratorzy IT mogą liczyć na zarobki na poziomie 5 – 15 tysięcy zł
- młodsi specjaliści mogą liczyć na zarobki na poziomie 5 – 10 tysięcy zł
W IT dominuje praca zdalna i hybrydowa
Specjaliści z branży nowych technologii chcą nie tylko nieźle zarobić, ale też zaoszczędzić czas i pieniądze, które normalnie przeznaczyliby na dojazdy. W większości ofert proponowana jest praca zdalna lub w modelu hybrydowym.
Źródło: the:protocol, No Fluff Jobs, Sedlak & Sedlak, justjoin.it, informacja własna
Komentarze
2