Praktycznie każdemu użytkownikowi PC słowa Symatrec lub Norton kojarzą się z rozwiązaniami zapewniającymi ochronę przed zagrożeniami systemu lub ochroną danych. oraz także z kultowymi produktami takmi jak Norton Comander, Norton Gost czy też Norton 360 i Antywirus.
Platformy testowe
Zawartość opakowania
Wybierając pakiet Norton 360 4.0 dostajemy pudełko typu box dvd, w którym znajduje się płyta z oprogramowaniem, karteczka z kluczem do oprogramowania oraz krótka instrukcja instalacji.
Instalacja i rejestracja
Instalacja oprogramowania jest banalnie prosta. Cały proces instalacyjny ogranicza się do włożenia płyty z oprogramowaniem do napędu uruchomieniem instalatora zaakceptowaniem umowy licencyjne i wpisaniem klucza produktu.
Po zakończeniu instalacji oprogramowania dla uzyskania jego pełnej funkcjonalności musimy zarejestrować go u producenta. Operacja ta jest bardzo prosta i w całości przeprowadzana przez Internet. Polega na stworzeniu swojego konta Norton Account. Dzięki niemu dostajemy dostęp do najnowszych aktualizacji baz danych oraz co najważniejsze bezpłatnego wsparcia technicznego. Co w przypadku mniej doświadczonych użytkowników oraz nowicjuszy może okazać się niezastąpionym środkiem poznania niektórych zagadnień.
Wymagania sprzętowe
Interfejs
Interfejs aplikacji jest bardzo przejrzysty i intuicyjny. Skróty do wszystkich ważnych modułów zostały zawarte w głównym menu. Dosłownie przy pomocy jednego kliknięcia myszką, możemy wykonać zaplanowane przez nas zadanie np: kopie danych.
Skanowanie i obciążenie
Norton 360 4.0 oferuje trzy rodzaje skanowania: skanowanie szybkie, pełne oraz skanowanie pozwól mi wybrać. Oto króki opis tych rodzajów skanowań:
Skanowanie szybkie skanuje najważniejsze obszary komputera w poszukiwaniu zagrożeń, luk zabezpieczeń oraz sprawdza ilość dostępnego wolnego miejsca na dyskach.
Pełne skanowanie skanuje komputer w poszukiwaniu zagrożeń oraz luk usuwa pliki tymczasowe IE oraz systemu Windows, optymalizuje dysk oraz tworzy kopie zapasową według naszego harmonogramu.
Skanowanie pozwól mi wybrać w tym wypadku sami wybieramy, co ma zostać wykonane.
Ponadto w czasie rzeczywistym komputer jest lepiej chroniony dzięki technalogi Sonar 2 która dzięki analizie zachowań, wykrywa nowe nie zanane jeszcze zgrożenia na podstawie obserwacji ich zachowań.
Podczas skanowania zarówno w przydadku komputera PC jak i netbooka nie widać żadnych spowolnień związanych z obciążenie systemu. Można spokojnie serfować po internecie, pracować w pakiecie biurowym czy też słuchać muzyki lub oglądać film.
Poniższe wykresy przedstawiają zużycie procesora oraz pamięci podczas skanowania i stanu normalnego komputera. Do wykonia wykresów posłużyłem się odczytami z programu Process Explorer v11.33, menedżerazadań i funckcji sytemu Insight i wydajnośćoprogramowania Norton.
Ochrona tożsamości
Wraz z Nortonem 360 4.0 dostajemy dwa dodatki integrujące się z przeglądarką IE i FireFox.
Pierwszym z nich jest sejf tożsamości. Dzięki niemu możemy utworzyć na dysku stałym lub wymiennym plik z ważnymi hasłami, które przy pomocy pakietu Norton 360 4.0 i naszego hasła będą rozkodowywane i zakodowywane. Przechowywane w nim hasła do konta bankowego czy poczty e-mail będą bezpieczne.
Drugim dodatkiem jest Norton Safe Web, który informuje nas o potencjalnych zagrożonych stronach oraz niebezpieczeństwach , jakie na nas tam czekają. Oznaczenia te są widoczne w wynikach wyszukiwań wyszukiwarki np: Bing czy Google.
Kopia zapasowa
Aby w pełni cieszyć się funkcją kopi zapasowej musimy ją najpierw uaktywnić za pomocą naszego, loginu hasła stworzonego podczas aktywacji produktu. Po przeprowadzeniu tej operacji dostajemy 2 GB miejsca na dysku sieciowym.
Jeśłi proces aktywacji kopi zapasowej zakończy się pomyślnie w oknie mojego komputera ujrzymy dysk kopi zapasowej Norton.
Tworzenie kopi za pomocą pakietu 360 jest bardzo proste. Wystarczy w głównym menu wybrać opcję kopi zapasowej. Mechanizm kopi pozwoli nam zarchiwizować ważne dane z folderów. Dane możemy zapisać na jednej z lokalizacji w zależności od naszej konfiguracji sprzętowej: bezpieczny magazyn, online, lokalny dysk stały, zewnętrzny dysk twardy lub pamięć przenośna, napęd dysków dvd/cd, a także blu-ray. Norton po instalcji sam automatycznie określa ważne lokalizacje folderów, dając użytkownikom możliwość ich modyfikacji oraz dodawania nowych loakalizacji. Niestety nie możemy oczekiwać po mechaniźmie kopi takiej funkcjonalności jak w przypadku korzystania z Norton Gost, ale po dobrym skonfigurowaniu mechanizm na pewno ochroni nasze cenne dane na wypadek ewentualnej awarii systemu.
Optymalizacja systemu
Wraz z Nortonem 360 4.0 dostajemy kilka zintegrowanych narzędzi, które pomogą nam w prosty sposób zwiększyć wydajność i bezpieczeństwo naszego komputera podczas codziennego użytkowania. Narzędzia zintegrowane z pakietem to: optymalizacja dysku, czyszczenie plików dzięki tej funkcji usuniemy pliki tymczasowe IE oraz systemu Windows, czyszczenie rejestru, menadżer autouruchamiania. Dzięki tym kilku małym dodatkom nie będziemy zmuszeni do instalowania kilku dodatkowych programów ponad to znajdziemy wszystko w jednym miejscu.
Kontrola prywatności i rodzicielska
Moduł ten nie jest domyślnie instalowany z pakietem Norton 360 4.0. aby z niego skorzystać musimy ściągnąć go z internetu. Jest to bardzo łatwe zadanie wystarczy przez główne menu przejść do zakładki ustawienia, kliknąć w kontrola rodzicielska i kontrola prywatności po tym zabiegu zostajemy połączeni z witryną sieci Web, z której ściągamy dodatek po czym go instalujemy. Następnym krokiem, jaki musimy wykonać jest już tylko konfiguracja modułu.
Test kontroli rodzicielskiej
Tradycyjnie do testu sprawności modułu użyje kilku magicznych słów sex, alkohol, narkotyki, torrenty. W zupełności wystarczą, aby sprawdzić możliwości i skuteczność filtra.
Niestety moduł ochrony rodzicielskiej, który współpracuje z Nortonem 360 4.0 nie spełnia swojego zadnia blokuje błędnie strony internetowe lub blokuje te bardziej znane i przepuszcza treści, które nigdy nie powinna ujrzeć dziecko czy nastolatek. Mam nadzieje, żę z czasem poprawi się jakość modułu kontroli rodzicielskiej w produktach marki Symantec.
Antyspam
Jest dość ważnym i przydatnym elementem każdego pakiet zabezpieczającego. Norton 360 został wyposażony w moduł integrujący się z Outlook i Outlook Express. Nie jest to imponujący zestaw jak dla mnie wielkim minusem jest brak integracji z wieloma nowymi i funkcjonalnymi klientami poczty np: Mozilla Thunderbird i Windows Live . Pomimo dobrego działania filtra nie zawsze będziemy mogli z niego skorzystać.
Insight i wydajność
W tej zakładce w prosty i przejrzysty sposób można sprawdzić stan obciążenia procesora i zużycia pamięci. Ponadto dzięki przejrzystemu wykresowi dowiemy się o ilości wykonanych skanowań oraz ich rezultatach, a także przeprowadzonych instalacjach oprogramowania i ściągniętych plikach.
Funkcje Insight
Funkcja Norton System Insight - dostarcza dokładnych informacji na temat systemu oraz narzędzi, które pozwalają utrzymać optymalną wydajność komputera.
Funkcja Norton Threat Insight - dostarcza dokładnych informacji na temat zagrożeń wykrytych w komputerze oraz dane o ich wystąpieniu.
Download Insight - wykorzystuje do zabezpieczenia komputera zaawansowane systemy analizy informacji w trybie online na podstawie ocen reputacji. Funkcja ta analizuje bezpieczeństwo nowych plików i aplikacji oraz dostarcza odpowiednie raporty przed ich instalowaniem i uruchamianiem przez użytkownika.
Funkcja Norton Insight Network - funkcja ta jest oparta na infrastrukturze chmury która po przez analizę statystyczną plików w komputerach użytkowników oprogramowania Symantec, tworzy lsitę plików. Dzięki której można określić, czy pliki są zaufane czy też nie, co jest niemożliwe w przypadku tradycyjnych metod zabezpieczeń.
Zadania
Dzięki temu panelowi możemy z jednego miejsca sprawdzić: stan ochrony naszego komputera, przeprowadzić skanowanie komputera utworzyć lub przywrócić kopie danych czy też zoptymalizować jego działanie.
Podsumowanie
Po kilku tygodniach testowania pakietu Norton 360 4.0 z czystym sumieniem mogę polecić go osobom ceniącym sobie wygodę i bezpieczeństwo. Praktycznie za jednym kliknięciem myszki dzięki Nortonowi można przeprowadzić gruntowne skanowanie komputera połączone z optymalizacją komputera oraz tworzeniem kopi zapasowej cennych danych. Ponadto pakiet Symanteca bardzo dobrze radzi sobie z wykrywaniem potencjalnych zagrożeń. Po odinstalowaniu po miesiącu użytkowania Nortona i przeskanowaniu komputera przy pomocy konkurencyjnego oprogramowania Kaspersky i Mcafee nie zaobserwowałem obecności żadnego złośliwe oprogramowania. Kolejnym czynikiem wpływającym na polecenie produktu Symantec jest małe zużycie zasobów zarówno w wypadku PC jak i netbooków oraz licencja umożliwiająca instalacje oprogramowania na trzech stanowiskach oraz 2 GB na dysku sieciowym firmy Symatec. Jednak pakiet posiada także wady. Pierwszą ogromną jest moduł ochrony rodzicielskiej, który w żadnym stopniu nie spełnia swojego zadnia, drugą uboga kompatybilność filtru anytspam z programami pocztowymi.
Podziękowania dla redakcji benchmark.pl za udostępnienie oprogramowania do testów!!!
Komentarze
8A tak poza tym 5 :)
A nie kobyly 100MB wszystko w jednym. Art.fajny tylko programy coraz gorsze.