Lubisz pracować wygodnie i wydajnie, korzystając z zalet wielozadaniowości, czyli używając kilku programów równocześnie? Może grasz w najnowsze gry, które potrafią zająć na twardym dysku wiele gigabaj
Lubisz pracować wygodnie i wydajnie, korzystając z zalet wielozadaniowości, czyli używając kilku programów równocześnie? Może grasz w najnowsze gry, które potrafią zająć na twardym dysku wiele gigabajtów? Jeśli twój komputer spowalnia właśnie w takich momentach, a dioda LED symbolizująca pracę dysku zaczyna migać w bardzo szybkim tempie - to znak, że komputer ma za mało pamięci.
W takich wypadkach zamiast przeprowadzać operacje na szybkiej pamięci RAM, musi korzystać z pamięci wirtualnej na twardym dysku, co znacząco spowalnia pracę całego systemu. Dzięki odpowiedniej ilości RAM-u unikniesz częstych przestojów w rozgrywce, podczas których program doczytuje kolejne dane, a praca na wielu programach stanie się czystą przyjemnością.
Pamięć RAM jest bardzo istotnym i jednym z podstawowych podzespołów komputerowych. To miejsce w którym komputer tymczasowo przechowuje poszczególne dane. Im więcej pamięci zainstalujemy w komputerze, tym więcej programów będziemy mogli uruchamiać w tym samym czasie, co pozwoli pracować efektywniej. Pamięć RAM ma duże znaczenie dla wydajności komputera. Oczywiście w kontekście pamięci nie liczy się jedynie jej wielkość, ale też parametry pracy.
Jakie są rodzaje pamięci?
Jest kilka typów pamięci, ale obecnie najważniejszymi są
- typ DDR2
- typ DDR3
To, jakie pamięci możesz zainstalować w swoim komputerze, będzie zależało od płyty głównej (chociaż można spotkać się z modelami, które umożliwiają zarówno montaż DDR2, jak i DDR3 – nie można ich jednak używać równocześnie). Od niej zależy też ilość pamięci, czyli ile GB może maksymalnie obsłużyć i jak pojemny może być pojedynczy moduł.
Różnice
Obecne układy pamięci DDR3 SDRAM są produkowane w procesie produkcyjnym 90 nanometrów, a standardowe napięcie zasilania wynosi dla nich 1,5 V. Pamięci DDR2 wymagają standardowo 1,8 V.
Moduły pamięci DDR3 mają 240 wyprowadzeń, czyli tyle samo ile DDR2. Jednak kontroler pamięci przystosowany do obsługi DDR2 nie potrafi obsłużyć DDR3, a kilka wyprowadzeń modułu DIMM zmieniło swoje znaczenie. Z tego powodu niemożliwe jest włożenie niezgodnych modułów – np. modułów DDR3 w złączach DIMM dla DDR2.
Zwracając uwagę na zastosowania pamięci można podzielić na:
- RAM dla zwykłych użytkowników
- RAM dla graczy
- RAM dla entuzjastów
- RAM dla profesjonalistów (serwerowe)
- RAM do laptopów
Pamięci serwerowe zwykle nie mają zastosowania w domowych komputerach, chociaż w niektórych przypadkach można je wykorzystać, niemniej poświęciliśmy im oddzielny dział, w którym znajdziecie podstawowe informacje na ich temat.
Już po wyglądzie modułów RAM można się zorientować do jakiego segmentu należą. Pamięci RAM pozbawione jakichkolwiek radiatorów bądź wyposażone w proste aluminiowe radiatory należą zwykle do segmentu value (dla przeciętnych użytkowników), albo są to pamięci serwerowe.
Pamięci dla graczy wyróżniają się zwykle wydajnymi i przy okazji efektownie zaprojektowanymi radiatorami. Jeśli moduły RAM są wyposażone w ciepłowody (heatpipes), wentylatory bądź chłodzenie wodne, mamy do czynienia z najdroższymi pamięciami dla entuzjastów/najbardziej wymagających graczy, które są zaprojektowane wedle zasady: jak największa wydajność, a o koszty niech martwi się odbiorca. Wybór pamięci RAM dodatkowo warunkuje posiadana platforma sprzętowa.