Specyfikacja karty w programie GPU-Z: |
Zobacz zdjęcia karty: |
Jak już wspominaliśmy, do naszych rąk trafił model wykorzystujący referencyjną budowę. Parametry pracy karty są standardowe i wynoszą 925 MHz dla rdzenia graficznego i 1375 MHz dla pamięci operacyjnej. Przebieg testów odbył się bez jakichkolwiek problemów. Karta pracowała stabilnie. Nie wystąpiły również żadne kłopoty z grami bądź sterownikiem karty.
Zawartość pudełka:
- karta graficzna
- instrukcja obsługi
- sterowniki, aplikacja Asus GPU Tweak
- przewód zasilający 2x6 pin->8 pin
- przejściówka HDMI->DVI
- przejściówka mini-Display Port->DVI
- mostek CrossFire
Asus Radeon HD 7970 to karta graficzna o sporych gabarytach. Ze względu na duży układ chłodzący trzeba liczyć się z większą masą oraz wymiarami. Długość karty wynosi ok. 28 cm (podobnie mierzą starsze HD 6950/6970). Dwuslotowy śledź ma następujące złącza:
- DVI
- 2x mini-Display Port
- HDMI
Oprócz tego, akcelerator firmy Asus ma krawędziowe złącze CrossFireX, dzięki któremu możemy go łączyć w pary z innymi oraz dwie wtyczki zasilające na końcu płytki drukowanej: 6+8 pin. Jest także zworka służąca do wyboru jednego z dwóch BIOS-ów. Pierwszy z nich jest w pełni odblokowany na edycje. Być może w przypadku modelu HD 7970 aż tak bardzo nie znajdzie zastosowania, lecz w nadchodzącym HD 7950 – już tak. Już nie możemy doczekać się informacji, że karta da się zmodyfikować na wyższy model. :-)
Firma Asus postawiła na referencyjny system chłodzący opracowany przez AMD. Wprowadzenie autorskiego DirectCU wydaje się tylko kwestią czasu. W przypadku opisywanej karty graficznej do chłodzenia użyto masywnego aluminiowego radiatora wraz z miedzianą komorą parową (vapor chamber). Przykrywa on większą część akceleratora odprowadzając ciepło nie tylko z procesora graficznego, ale również z wszystkich kości pamięci, sekcji zasilającej oraz niektórych elementów elektronicznych. Karta wydziela naprawdę duże ilości ciepła i takie gabaryty układu chłodzącego są wymagane.
Na końcu Radeona umieszczono znany z wcześniejszych modeli czerwony wentylator o średnicy 75 mm. Podczas testów przez cały czas daje on o sobie znać. Kultura pracy nie należy do wysokich, choć po pewnym czasie do wytwarzanego szumu powietrza można się przyzwyczaić. Bez obciążenia chłodzenie jest ledwo słyszalne. Dopiero autorskie systemy zmienią coś w tej kwestii. Na razie użytkowanie najszybszego Radeona na rynku wiąże się z przymknięciem oka na kulturę pracy wentylatora.
Wydajność natomiast stoi na dobrym poziomie. Procesor graficzny w grach osiągał temperaturę 77 stopni C., a w spoczynku 43 stopnie C.
Parametry pracy i temperatura podczas obciążenia: