Registry Mechanic to rozbudowany pakiet narzędziowy. Opisywany zestaw zawiera narzędzia przeznaczone zarówno dla osób rozpoczynających dopiero pracę z komputerem, jak i tych bardziej zaawansowanych.
Jak sama nazwa wskazuje, jest to aplikacja przeznaczona głównie do czyszczenia, naprawy i optymalizacji rejestru systemu Windows. Skąd jednak biorą się problemy z rejestrem i dlaczego warto je kontrolować? Możemy nawet nie zdawać sobie z tego sprawy, ale praktycznie każda instalacja lub usunięcie oprogramowania z Windows powoduje powstawanie "śmieci" w jego rejestrze.
Niekiedy są to pojedyncze wpisy do rejestru, nieliczne pliki i niewielkie zmiany systemowe, ale nie zawsze. Bywa, że deinstalacja dużego pakietu - np. biurowego, antywirusowego czy sterowników - powoduje bardzo niekorzystne zmiany, a nawet uszkodzenie ważnych plików. W grę wchodzi również fragmentacja wpisów, która pośrednio obniża wydajność działania systemu. Korzystając ze specjalnego algorytmu Registry Mechanic jest w stanie przeanalizować, zidentyfikować, a następnie naprawić wpisy wadliwe lub tak zwane „ślepe”, czyli prowadzące donikąd.
Na rejestrze opisywany pakiet jednak nie poprzestaje. Oferuje on szereg dodatkowych funkcji, które znacznie poszerzają możliwości konserwacji i ochrony systemu.
Registry Mechanic: Interfejs i funkcjonalność
Interfejs użytkownika z jakim mamy do czynienia jest bardzo podobny do tego, jaki znamy z innych pakietów tego producenta. To dobra wiadomość, gdyż osoby które korzystały wcześniej na przykład z PC Tools Internet Security 2011 natychmiast poczują się komfortowo. Wszystkie elementy ułożone są logicznie, nawigacja jest prosta, a dodatkowym plusem jest obsługa języka polskiego.
Lewa strona okna zajęta jest przez duży, wyraźny wskaźnik kondycji systemu, który informuje użytkownika jak bardzo zaniedbany lub zaśmiecony jest Windows. Poziom wysoki (zielone pole) oznacza, że zdecydowana większość newralgicznych obszarów systemu jest w dobrej kondycji. Pod nim odnajdziemy przycisk skanowania uruchamiający analizę rejestru, obszarów systemowych dysku twardego, plików tymczasowych, katalogów przeglądarek internetowych, wolnego miejsca na dysku oraz wielu innych ważnych obiektów i aplikacji.
Jeszcze niżej znalazło się małe menu główne, składające się z czterech elementów. Pierwszym i najważniejszym z nich jest Optymalizacja. Po kliknięciu na nią z prawej strony okna ukaże się sześć opcji szczegółowych:
- czyszczenie rejestru – optymalizacja i naprawa rejestru systemowego
- defragmentacja rejestru – optymalizacja ułożenia wpisów
- zarządzanie usługami – profile usług dopasowane do wymogów użytkownika
- monitorowanie systemu – informacje o uruchomionych procesach i wykorzystaniu zasobów systemowych
- czyszczenie dysków – usuwanie śmieci z obszarów systemowych, przeglądarek i aplikacji
- niszczenie plików – ręczne usuwanie danych za pomocą bezpiecznych algorytmów
Czyszczenie rejestru jest bardzo ważnym procesem, który powinien być dokonywany regularnie, zwłaszcza jeśli często instalujemy i odinstalowujemy różne aplikacje. Skaner analizuje między innymi integralność rejestru, biblioteki DLL, programy startowe, urządzenia wirtualne, rozszerzenia plików, skróty, a następnie usuwa wpisy, które uznane zostają za zbędne.
Producent zapewnia, że czyszczenie obejmuje jedynie te elementy, które nie zagrażają stabilności działania systemu. Przeprowadzaliśmy wszystkie testy, uruchamiając czyszczenie i defragmentację rejestru kilkanaście razy na testowym komputerze. W międzyczasie instalowaliśmy i usuwaliśmy programy oraz używaliśmy komputera do normalnej pracy. Registry Mechanic spisywał się w tym czasie znakomicie - nie odnotowaliśmy żadnych problemów ani awarii rejestru. Wręcz przeciwnie. Dało się odczuć niewielkie przyspieszenie startu systemu Windows (3 sekundy mniej na dyskach SSD i 4-5 sekund na HDD).
Skanowanie przebiega szybko (szczególnie na dyskach SSD), a „mechanik” w zdecydowanej większości przypadków usuwa wszystkie problemy przy pierwszym podejściu.
Powinniśmy jednak pamiętać, że samo czyszczenie rejestru jest niewystarczające. Musi być powiązane z jego defragmentacją i kompresją. Sam rejestr przy bardzo intensywnym użytkowaniu komputera (częste zmiany w systemie) może urosnąć do całkiem sporych rozmiarów.
Można go określić jako pewnego rodzaju bazę danych, z której wpisy mogą być usuwane lub do niej dodawane. Instalowane aplikacje zazwyczaj dodają wpisy na końcu rejestru, przy czym wolne miejsca z których dawniej usunęliśmy dane pozostają puste. Po dłuższym czasie może to doprowadzić do (łagodnie rzecz ujmując) bałaganu, który ma wpływ na wydajność pracy Windows.
Funkcja defragmentacji obecna w pakiecie PC Tools potrafi przywrócić optymalne ułożenie wpisów, a następnie skompresować cały rejestr likwidując bezcelowo zajmowane miejsce. Warto również zaznaczyć opcję „Utwórz punkt przywracania systemu”, w razie gdyby coś poszło nie tak.
W celu sfinalizowania tego procesu konieczne będzie ponowne uruchomienie komputera.
Kolejną ciekawą funkcją jest zarządzanie usługami, pozwalające na szybkie dopasowanie ilości usług uruchamianych domyślnie przez system operacyjny.
Do wyboru mamy dwa profile: zalecane usługi oraz minimum usług. Druga z tych opcji ustawia Windows tak, aby uruchamiał tylko te usługi, które są niezbędne podczas jego działania, podczas gdy zestaw zalecany obejmuje także usługi opcjonalne (do wyboru przez użytkownika).
Zasada jest prosta – im mniej usług startuje z systemem, tym uruchamia się on szybciej i zużywa mniej zasobów, ale oferuje mniejszą funkcjonalność. Z obcinaniem usług nie warto więc przesadzać.
Monitorowanie systemu sprawdzi się dobrze jako prosty zamiennik standardowego menedżera zadań. Wyświetlimy tutaj listę wszystkich uruchomionych w systemie procesów, sprawdzimy procent wykorzystania pamięci RAM, pliku stronnicowania oraz miejsca na dyskach, a także wyświetlimy kilka najpotrzebniejszych informacji o systemie.
PC Tools Registry Mechanic potrafi też usunąć ślady korzystania z internetu, poprzez eliminację pamięci cache, historii, ciasteczek, danych autouzupełniania oraz listy pobranych plików z takich przeglądarek jak:
- Chrome
- Firefox
- Safari
- Netscape
- Opera
- Internet Explorer
Na tym jednak nie koniec. Opisywany pakiet czyści również najważniejsze obszary systemu Windows, takie jak:
- historia dokumentów
- historia wyszukiwania
- historia uruchamiania
- pliki tymczasowe
- schowek
- kosz
Do tego dochodzi również oprogramowanie firm trzecich zainstalowane w systemie, a nawet pojedyncze programy wskazane ręcznie przez użytkownika – to wszystko jest przedmiotem zainteresowania pakietu PC Tools. Na koniec mamy też możliwość wyczyszczenia wolnego miejsca na dysku, tak aby mieć pewność, że usunięte pliki zostały wykasowane trwale.
Jeśli chcemy od samego początku być pewni, że wskazany przez nas katalog lub plik został wielokrotnie nadpisany, powinniśmy użyć narzędzia o nazwie „Niszczenie plików”. Czynność ta jest niezwykle prosta – przeciągamy w okienko programu i klikamy usuń. W ustawieniach możemy też (opcjonalnie) wybrać metodę kasowania.
Pozostała funkcjonalność pakietu PC Tools Registry Mechanic obejmuje między innymi proste narzędzie do zarządzania punktami przywracania systemu Windows, wyświetlanie raportów dotyczących kondycji oraz bardzo rozbudowane Centrum pomocy.
Co prawda nazwa tej funkcji jest dość myląca, gdyż wskazuje na to, że jest ona czymś w rodzaju poradnika. W rzeczywistości jest to jednak zbiór łączy prowadzących do różnych miejsc w systemie operacyjnym, na przykład do przeglądarki zdarzeń, menedżera urządzeń, monitora wydajności, zarządzania dyskami itp. Wspomniane centrum może być więc dobrym miejscem, w którym osoby mniej zaznajomione z systemem odnajdą najpotrzebniejsze narzędzia.
Niezmiernie istotne jest również to, że osoby, które nie chcą wykonywać niczego ręcznie, mają taką możliwość. Wystarczy wejść w opcje pakietu i zaplanować dokładnie w jaki dzień i o której godzinie ma odbywać się skan rejestru. Do wyboru mamy opcję cotygodniową, codzienną lub przy każdym starcie Windows.
Registry Mechanic: Podsumowanie
PC Tools Registry Mechanic okazał się pakietem narzędziowym znacznie wykraczającym poza sferę konserwacji rejestru. Owszem, jego głównym zadaniem wciąż będzie analiza, czyszczenie, defragmentacja, kompresja i naprawa swoistej bazy danych jaką jest rejestr systemowy, ale ten „mechanik” to prawdziwa złota rączka, gdyż potrafi znacznie więcej.
Przy jego wykorzystaniu przeprowadzimy też czyszczenie dysku z plików tymczasowych, pozostałości po dawno odinstalowanych programach i z wielu innych cyfrowych śmieci oraz usuniemy wszelkie ślady aktywności w internecie.
Większość osób obecnie korzysta z portali społecznościowych i bankowości internetowej, podając swoje loginy i hasła oraz wypełniając dziesiątki formularzy. Duża część z tych danych zapisuje się w miejscach, które wcale nie muszą być oczywiste dla użytkownika. Megistry Mechanic wykona całą procedurę czyszczenia automatycznie na każde życzenie lub w sposób zaplanowany (np. raz w tygodniu).
Oprogramowanie obsługuje język polski i działa stabilnie w środowisku 32- oraz 64-bitowym.
CENA: 45 zł
Strona producenta: http://www.pctools.com/pl/registry-mechanic/