Karty graficzne

Poradnik: jak wybrać kartę graficzną

przeczytasz w 2 min.

Prezentujemy pierwszy w cyklu poradnik dla kupującego. Jako pierwsze na celownik trafiają karty graficzne. Postaramy się odpowiedzieć na szereg pytań-wątpliwości, które pojawiają się w trakcie zakupu

Prezentujemy pierwszy w cyklu poradnik dla kupującego. Jako pierwsze na celownik trafiają karty graficzne. Postaramy się odpowiedzieć na szereg pytań-wątpliwości, które pojawiają się w trakcie zakupu i mamy nadzieje że po lekturze z pewnością będzie Tobie łatwiej. Czy dużo łatwiej?

Komponentem mającym duży wpływ na wydajność komputera jest karta graficzna. Jej głównym zadaniem jest nie tylko wyświetlanie obrazu na ekranie monitora, ale także generowanie wirtualnych światów w środowisku przestrzennym (3D) oraz sprzętowe wspomaganie wideo w formatach MPEG2 (DVD), oraz MPEG4-HD (Blue-Ray).

Decyzję o zakupie danego modelu karty graficznej można podejmować według trzech głównych kryteriów:

  • wydajność ("moc" procesora grafiki),
  • przeznaczenie,
  • opłacalność (cena)

Podział kart ze względu na przeznaczenie opiera się pośrednio także na kryterium wydajności. Dobierając produkt pod takim kątem, warto sobie zadać pytanie do czego będziemy daną kartę wykorzystywać i czy warto będzie dopłacać do produktów, które w typowych zadaniach (do których z reguły wykorzystujemy komputer np: aplikacje biurowe, surfowanie po internecie, odtwarzanie filmów DVD/BR/DivX), reprezentują niemalże identyczny poziom.

Według tego kryterium, czyli w zależności od zakładanego przeznaczenia, dosyć łatwo możemy wydzielić optymalne konstrukcje skierowane do specyficznych zadań:

  • biuro - gdzie wystarczająco dobrze sprawdzą się rozwiązania zintegrowane,
    - np. intel GMA, VIA Unichrome, SiS Mirage; głównie ze względu na koszty
     
  • multimedia - stosunkowo wydajne rozwiązania zintegrowane,
    - oparte o chipsety AMD 780G/790GX – Radeon HD3200/HD3300,
    - chipsety nvidii – GeForce 8200/9300;
    - niskobudżetowe dyskretne karty graficzne Radeon HD3450/4350 czy GeForce 8400/9400
     
  • rozrywka, gry - tzw. „mainstream” obydwu głównych producentów 
    – wszelkie mocniejsze wersje kart Radeon oraz GeForce
     
  • profesjonalne - wspierające pracę półprofesjonalnych bądź profesjonalnych studiów graficznych,
    - np. serie ATi FireGL/FirePro czy nVIDIA Quadro

Taki podstawowy podział daje nam częściowo odpowiedź na pytanie, które z tych rozwiązań spełni nasze oczekiwania i w co nie warto będzie lokować swoich oszczędności - ze względu na znacznie wyższą cenę.

Aby ułatwić wybór kart wg tego podziału, co dwa, trzy miesiące w postaci artykułu TOP-10 kart graficznych, wydzielamy kilka segmentów oraz konkretnych modeli, które w danym przedziale charakteryzują się największą opłacalnością. Warto więc, co jakiś czas, zajrzeć do zawartych tam wskazówek.

Kolejny podział dotyczący prezentowanej wydajności, opiera się już o testy mierzące prędkość renderowania scen 3D, a więc tym co nas najbardziej interesuje – o wydajność w grach.

Najprościej i najszybciej można będzie podzielić karty przy pomocy programów badających ich wydajność „syntetyczną”. Na tym polu doskonale sprawdzą się aplikacje Futuremark'a, a więc 3dmark'06 oraz 3dmark Vantage. Niestety, jako że mamy do czynienia z aplikacjami syntetycznymi, to kryterium także nie będzie pozbawione wad.
Przykład – niektóre, budżetowe karty obsługujące API DirectX10. Pomimo iż będą zdolne do zwrócenia wyniku pod wymagającym Vantage'm (Windows Vista / DirectX10), nie koniecznie będą szybsze od starszych modeli wspierających „jedynie” DirectX9c. Wyjaśnienie – starsze karty, niezależnie od swojej wydajności, nie są w stanie odpalić tego benchmarka, ze względu na brak wspomnianego wsparcia dla DX10.

Warto więc także przyjrzeć się oferowanej wydajności pod kątem zwracania wyników z programu w wersji '06. Podział w dalszym ciągu będzie jednak bardzo powierzchowny. Założone przeznaczenie, bazujące na prezentowanej wydajności, zakłada przecież wykorzystanie kart w popularnych grach. Przed zakupem sprawdźmy zatem co dana karta w realnych tytułach ma nam do zaoferowania i pod takim kątem dokonujmy wyboru.

Zarówno w naszym serwisie, jak i w całej sieci można znaleźć niemal niezliczoną ilość testów kart graficznych. Jeżeli tylko możemy i czas nam na to pozwala, opierajmy się na takich pomiarach. W perspektywie zaoszczędzi to nie tylko przypadkowych rozczarowań, ale również pomoże wybrać optymalny produkt, odpowiadający naszym potrzebom.

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login