Jak mądrze kupić GPS-a? To pytanie dręczy wielu potencjalnych nabywców. W nowym poradniku rozwiewamy najczęstsze wątpliwości i wyjaśniamy kluczowe pojęcia.
Jak mądrze kupić GPS-a? To pytanie dręczy wielu potencjalnych nabywców. W nowym poradniku rozwiewamy najczęstsze wątpliwości i wyjaśniamy kluczowe pojęcia.
Do nawigowania wykorzystuje się różne typy urządzeń. Istnieje jasny podział. Typowe nawigacje samochodowe, mocowane czasowo w pojeździe, określa się mianem PNA – Personal Navigation Assistant. Najbliższą rodziną PNA jest PDA – Personal Digital Assistant. Pod tym określeniem kryje się palmtop – komputer kieszonkowy. Jeśli ma na wyposażeniu moduł GPS i stosowny uchwyt, jest w stanie działać identycznie jak PNA. W nawigację samochodową potrafi wcielić się także laptop z modułem GPS podpiętym do portu USB, komórka z zewnętrznym odbiornikiem GPS na Bluetooth lub wbudowanym modułem GPS. Niektórzy do tej listy dopisują radioodtwarzacze z wyświetlaczem LCD i odbiornikiem GPS. Paradoksalnie najmniej z nawigacji mają nawigacje fabryczne ze względu na instalowane w nich mapy. Generalnie są one mało dokładne, szczególnie w Polsce, a wymiana ich na inne graniczy z cudem. Dlatego póki co skazane są na niepowodzenie.
W pierwszej części artykułu zajęliśmy się prezentacją systemu GPS, podstawowych parametrów i funkcji nawigacji, systemów operacyjnych stosowanych w nawigacjach i map, które pełnią niebagatelną rolę w procesie nawigowania.
W dalszej części publikacji zaproponowaliśmy umowny podział nawigacji na kilka kategorii:
- Nawigacje dla oszczędnych – spełniające podstawowe wymagania, bez wodotrysków, ale za to w doskonałej cenie przy zachowaniu niezłej jakości
- Nawigacje dla wymagających – nowoczesne, bardzo wydajne, korzystające z najnowszych rozwiązań technicznych
- Nawigacje do ciężarówek – specjalne zestawy dla kierowców drogowych potworów, uwzględniające specyfikę jazdy ciężarówką
- Nawigacje na rower i motocykl – topowe nawigacje na jednoślad
- Pozostałe nawigacje – do wędrówek pieszych, w telefonie i tym podobne.
Ostatnia część składowa artykułu prezentuje dodatki, którymi będziesz kuszony i najczęstsze dylematy, wątpliwości oraz komentarze, w których będziemy odpowiadać na nurtujące was pytania i wyjaśniać ew. nieścisłości.