Czego można używać jeszcze do nawigowania? Z całą pewnością wielu typów urządzeń. Nie ma sensu wymieniać tu wszystkich. Żeby nie zagmatwać sytuacji proponujemy najprostszy możliwy podział:
- Nawigacje turystyczne (do wędrówek pieszych).
- Nawigacje w telefonie.
- Inne
Nawigacje turystyczne zdominowała firma Garmin. Jej urządzenia z serii Oregon, Colorado, 60, eTrex czy Rino cieszą się ogromną popularnością wśród – pieszczotliwie mówiąc – tuptusiów. O sile Garmina w turystyce stanowią jego fani, którzy na własną ręką tworzą darmowe mapy do nawigacji. Mapy freeware uzupełniają rozwiązania komercyjne, takie jak GPMapa TOPO.
GPMapa TOPO to połączenie dokładnej mapy Polski, znanej z produktu GPMapa przeznaczonego do nawigacji samochodowej, z danymi o ukształtowaniu terenu Polski. Ukształtowanie terenu prezentowane jest za pomocą linii poziomic (warstwic) oraz specjalnego cieniowania. Cieniowanie uplastyczniające ukształtowanie terenu znacznie ułatwia amatorom wycieczek pieszych i rowerowych orientację w terenie – chwali się producent, firma IMAGIS.
Nawigacje w telefonie to bardzo wygodne i praktyczne połączenie. Przecież mało kto nie nosi ze sobą komórki. Wystarczy ją wyciągnąć, uruchomić mapę i kierować się precyzyjnie do celu. W międzyczasie można wykorzystać telefon do przyjaciela. W teorii wygląda to idealnie.
HTC Touch Pro 2 | HTC Touch Diamond II PL | HTC Touch Diamond |
Najprzyjemniej nosi się telefon z wbudowanym modułem GPS, bo – używając kolokwializmów – nie trzeba taszczyć ze sobą dwóch osobnych urządzeń. Jeśli Ci to nie przeszkadza, rozważ zakup zewnętrznego modułu GPS na Bluetooth. Oczywiście, telefon też musi mieć Bluetooth. Inaczej nici z nawigowania.
Zewnętrzne moduły GPS na Bluetooth
Pentagram PathFinder P 3106 | Pentagram PathFinder P 3101 | Media-Tech GPS Multi-Tracker |
Podobnie jak w PNA, w telefonie istotny jest system operacyjny. Od niego zależy jakich map będziesz używać w swojej komórce. Wybór jest prosty. Należy zdecydować pomiędzy Windows Mobile, na którym odpalić można najwięcej map i Symbianem obsługującym mapy firm TomTom i Garmin. A reszta zależy już od Ciebie. Nie wiemy jaki telefon jest Ci potrzebny.
Często spotykanym mankamentem nawigowania na telefonach jest płynność nawigacji. Komórki z reguły mają gorsze osiągi niż nawigacje PNA. Dłużej lokalizują satelity, no i zdarza się, że mapy przycinają.
Inne z pozostałych typów nawigacji - to już brzmi jak koniec świata. I dobrze, bo rzeczywiście inne ma być inne. Wyobraź sobie, że wędkarze wybierają się na ryby z wędką, haczykiem, robaczkiem i... GPS=em połączonym z echosondą, takim jak na przykład Garmin Fishfinder. To dopiero inność!
Natomiast sportowców na pewno ucieszy monitor pracy serca z wbudowanym odbiornikiem GPS o nazwie Garmin Forerunner 405. Całość wygląda jak niepozorny zegarek elektroniczny. Interesującą funkcją treningową jest wyścig. Jest to funkcja, która umożliwia wykorzystanie do bieżącego treningu danych zarejestrowanych w innym wcześniejszym treningu. Z funkcji tej korzystać można w połączeniu z wirtualnym partnerem, dzięki czemu można dążyć do poprawienia swoich rezultatów osiągniętych w przeszłości.
Garmin Forerunner 405
Jesteś pracodawcą? Marzyłeś o szpiegowaniu pracowników? I na dodatek wydaje ci się, że Józek odwala lewiznę? Świetnie. Wrzuć mu datalogger GPS do schowka, chociażby Evermore DL-600. Wykorzystuje się go do rejestracji trasy. Gdy wróci z rzekomej wyprawy do klienta, wyciągnij datalogger ze schowka, podepnij go do komputera i sprawdź, gdzie rzeczywiście zawitał twój pracownik.
Evermore DL-600
Fishfindera, Forerunnera i dataloggery potraktuj jako swego rodzaju ciekawostki. Produkty te stosują, co prawda, odbiorniki GPS, lecz nie służą do nawigowania.