Testy praktyczne obejmują start systemu Windows 7, instalację i ładowanie poziomów w grach, zapis i odczyt plików MP3, filmów oraz kompresję i dekompresję danych. Zobacz też wyniki syntetyków i poznaj
W obecnym świecie ultraszybkich technologii i wszechobecnej miniaturyzacji dyski SSD znajdują dla siebie coraz wygodniejsze i bardziej poważane miejsce. Zawdzięczają to kilku bardzo istotnym cechom, do których należą przede wszystkim: bezgłośna praca, bardzo niskie zużycie energii, duża szybkość przesyłu danych, bardzo niski czas dostępu, niewielka waga oraz odporność na przeciążenia i wysoką temperaturę.
W kwestii porównania napędów SSD do dysków twardych (HDD) pod względem relacji
ceny do pojemności, te pierwsze nadal wypadają blado, ale zaznaczyć trzeba, że
technologia SSD robi zdumiewające postępy. W ciągu ostatnich lat cena jednego
gigabajta danych na tych nośnikach zmalała kilkukrotnie. Trzeba również zauważyć, że
ceny tej technologii szczególnie w Polsce nie są jeszcze w stanie stabilizacji. Wręcz
przeciwnie, od czasu do czasu zauważyć można wyraźne trendy wzrostowe i spadkowe,
jednak trend długoterminowy jest oczywiście malejący.
Przed zakupem takiego nośnika należy dobrze przeanalizować własne potrzeby i określić czy zależy nam na nowoczesnej technologii, dużym bezpieczeństwie i wysokiej wydajności (w większości przypadków), czy raczej wolimy starszą, ale bardzo dobrze znaną i sprawdzoną technologię HDD wraz z jej wysoką pojemnością przy niskiej cenie.
Niniejszy test ma na celu nie tylko porównanie ze sobą kilku dysków typu SSD, ale także przedstawienie różnic między „flashkami” a „twardzielami” - tak, aby ułatwić osobom zainteresowanym decyzję o zakupie.
Do testów przyjęty został jeden, popularny, pojemny i cieszący się dobrą opinią klasyczny dysk twardy formatu 3,5 cala oraz pięć nośników SSD znanych producentów, o pojemnościach od 120 do 160 GB w formacie 2,5 cala.