Płyty główne

Gigabyte 890GPA-UD3H - płyta dla każdego

przeczytasz w 2 min.

Przetestowaliśmy wysokiej jakości płytę główną, którą można uznać za uniwersalną - na jej podstawie można złożyć praktycznie dowolny komputer. Ma też świetny stosunek ceny do możliwości.

Test: 3 wydajne płyty pod Phenoma II X6

Znalezienie płyty głównej, która idealnie odpowiadałaby potrzebom jest zadaniem niezbyt łatwym, a często wręcz niemożliwym.  Zwykle wygląda to tak: gdy już znajdziemy model zaopatrzony dokładnie w to, co chcielibyśmy w nim widzieć, okazuje się, że pochodzi z najwyższej półki, a cena przyprawia o zawrót głowy. Producenci nie ustają jednak w próbach stworzenia uniwersalnych płyt głównych o przystępnych cenach, które w razie czego mogą posłużyć jako podstawa do komputera dla graczy czy HTPC, a i zabawa overclockingiem jest na nich jak najbardziej możliwa.

Takie płyty zwykle oferują dość różnorodne wyposażenie i warto rozejrzeć się wśród rynkowej oferty, by wybrać model oferujący najlepszy stosunek możliwości do ceny. W nasze ręce trafiła płyta firmy Gigabyte 890GPA-UD3H, która cechuje przyzwoitą ceną i bardziej niż przyzwoitym wyposażeniem. Czy firmie Gigabyte udało się stworzyć płytę, którą śmiało można nazwać uniwersalną?

890GPA-UD3H jest płytą główną standardu ATX, przeznaczoną dla procesorów AM3 (także Phenom X6 - lista aktualnie obsługowanych procesorów znajduje się na następnej stronie). Oznacza to oczywiście, że obsługuje pamięci DDR3. Jak sama nazwa wskazuje, została oparta na chipsecie AMD 890GX. Z możliwościami tej serii mogliśmy zapoznać się z okazji premiery, a także przy testach płyt głównych różnych producentów.

890GPA-UD3H jest pierwszą płytą Gigabyte opartą na tym chipsecie. W tym momencie zdążyły się pojawić aż trzy rewizje tej płyty (1.0, 2.0 i 2.1) – do nas trafiła wersja druga. Pierwsza wersja płyty początkowo pozbawiona była technologii  odblokowywania rdzeni procesora (sytuacja zmieniła się wraz z nowymi wersjami BIOS) – przed zakupem warto upewnić się, która z rewizji trafi w nasze ręce. Różnice pomiędzy wersjami 2.0 i 2.1 to kosmetyczne zmiany w budowie PCB.

Chipsety AMD ósmej generacji spotkały się z ciepłym przyjęciem odbiorców i „krytyków technologicznych”. Wprawdzie w porównaniu do modeli serii 7 nie była to może rewolucja, ale niezwykle udana ewolucja.

To co wyróżnia chipset 890GX, to przede wszystkim zintegrowana grafika Radeon HD 4290. To chyba najszybsza zintegrowana grafika na rynku, choć oczywiście nie należy spodziewać się po niej cudów wydajności – z pewnością nie nadaje się do rozgrywki w bardziej wymagające gry. Grafiki zintegrowane powstały głównie do celów multimedialnych (filmy HD), a ich największą zaletą jest energooszczędność.  Oczywiście zalety tej konstrukcji nie kończą się na zastosowanym chipsecie. Poniższa tabelka przedstawia najważniejsze cechy 890GPA-UD3H:

Podstawka procesoraAM3
HyperTransport
5200 MT/s
Mostek północny
AMD 890GX
Mostek południowy
AMD SB850
RAM4 x DDR3 dual-channel
(1066/1333/1866(OC)) do 16GB
Zintegrowana grafikaRadeon HD 4290
Pamięć graficzna
128 MB DDR3 SidePort
Audio
Realtek ALC892, HD Audio (2/4/5.1/7.1)
PCI-Express x16
2
PCI-Express x1
3
PCI
2
Crossfire/Hybrid Crossfire
Tak
Wyjścia obrazu
D-Sub, HDMI i DVI
LANRealtek 8111D (10/100/1000 Mbit)
Porty SATA 3.0
6
Porty SATA 2.02
Porty PATA1
Porty USB 2.012 (4 na panelu tylnym)
Porty USB 3.02 (oba na panelu tylnym)
FireWire 1394a3 (1 na panelu tylnym)

W (dużym) skrócie Gigabyte 890GPA-UD3H oferuje między innymi porty SATA 3.0 (6 Gb/s), USB 3.0, dwa sloty graficzne PCI Express, technologię odblokowywania rdzeni Auto Unlock, USB Power Boost (dla urządzeń podłączanych do USB o większym zapotrzebowaniu energetycznym), obsługę Dolby Home Theater czy Dual Bios. Płyta wykonana jest w technologii Ultra Durable 3. Oznacza to między innymi zastosowanie w PCB podwójnej ilości miedzi. Wedle producenta, dzięki temu rozwiązaniu w newralgicznych miejscach płyty głównej (np. w okolicach procesora) może zrobić się chłodniej, a ponadto zapewnia to lepszą jakość sygnału i tym samym wpływa na stabilność systemu. Ma to duże znaczenie przy podkręcaniu.

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login