Specyfikacja karty w programie GPU-Z: |
Zobacz zdjęcia karty: |
Parametry pracy i temperatura podczas obciążenia: |
Mocniejszy Radeon także był reprezentowany przez Sapphire. Akcelerator o referencyjnej budowie przyjechał do naszej redakcji dwa dni przed premierą. Częstotliwość taktowania wynosiła 900 MHz dla procesora graficznego i 1050 MHz dla pamięci operacyjnej.
W przypadku opisywanej karty graficznej producent wyposażył ją w: instrukcję obsługi, przewód zasilający molex->6 pin, przejściówkę mini-Display Port->Display Port, przejściówkę DVI->D-Sub, mostek CrossFire oraz długi przewód HDMI do podłączenia się np. z dużym telewizorem LCD/plazmą. To bez wątpienia miły i praktyczny dodatek.
Sapphire Radeon 6870 w odróżnieniu od opisanego na poprzedniej stronie modelu HD 6850 była kartą graficzną, którą ominęły jakiekolwiek zmiany w konstrukcji. Akcelerator ten jest większy i o wiele cięższy od wolniejszego brata HD 6850. Sprawia wrażenie bardziej masywnego. Długość płytki drukowanej wynosi 25 cm, czyli raczej standardowo, jak na kartę celującą w segment cenowy 850-900 zł.
Do schładzania Radeona 6870 producent użył standardowego systemu chłodzącego. Zbudowany jest z ciężkich aluminiowych radiatorów, rurek cieplnych i czerwonego (70 mm) wentylatora na w tylnej części akceleratora. Jego praca nie może być rozpatrywana jako szczyt technologicznych możliwości. Turbinka potrafi nieźle hałasować pod obciążeniem karty graficznej. Jak tylko uruchomimy jakąkolwiek grę i zaczniemy grać, wentylator nabiera obrotów i podczas nocnych sesji - kiedy raczej nie powinieneś ustawiać głośności na maksimum - warto założyć słuchawki.
Również pod względem wydajności cały układ chłodzący zainstalowany na Sapphire Radeon 6870 oferuje co najwyżej przeciętną wydajność. Nie było większych problemów, aby podczas grania w Crysis temperatura rdzenia osiągała 76 stopni C. W czasie spoczynku temperatura procesora graficznego spadała do ok. 56 stopni. Mamy nadzieję, że Sapphire wyda swój autorski projekt karty Radeon 6870 z lepszym chłodzeniem.
Karta została wyposażona w następujące wyjścia: 2x DVI, HDMI i 2x mini-Display Port. Ponadto ten typ układu graficznego wymaga podłączenia dwóch wtyczek 6+6 pin.