Za nami testy wszystkich konsumenckich procesorów z serii Ryzen 7 i Ryzen 5, ale to chyba bohaterzy dzisiejszego artykułu – Ryzen 5 1400 i 1600 zrobili na nas największe wrażenie. Obydwa modele reprezentują segment cenowy mniej więcej do 1000 zł, więc - uwzględniając nasze realia - powinny zainteresować większe grono odbiorców, a przy tym dzielnie stawiają czoła jednostkom konkurencji.
W zastosowaniach typowo procesorowych jest naprawdę bardzo dobrze, ale to chyba nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem. Co prawda Ryzen 5 1400 nie może pochwalić się zbyt wysokim zegarem, ale za to oferuje więcej wątków, dzięki czemu bez problemu dogania i często pokonuje Core i5-6600. W grach bardziej liczy się taktowanie, co niestety odbija się na słabszych osiągach. Dopiero po podkręceniu jako tako nadrabia on zaległości, a trzeba przyznać, że potencjał tutaj jest całkiem niezły – ze standardowych 3,2 GHz uzyskaliśmy stabilne 3,9 GHz (co wiąże się też z wyższym poborem mocy).
Podobnie wygląda to w przypadku Ryzena 5 1600 – też nie oferuje on zbyt wysokich zegarów, ale większa liczba rdzeni/wątków pozwala mu konkurować nawet z Core i7-7700K, a po podkręceniu depcze on po piętach 4-krotnie (!) droższemu Core i7-5960X. Warto bowiem zauważyć, że uzyskaliśmy tutaj stabilne 3,9 GHz, co znowu jest bardzo dobrym wynikiem uwzględniając bazowe 3,2 GHz. Gry? Tutaj takiego pogromu nie ma, ale i tak jest nieźle, bo mówimy o poziomie modeli Intel Core i5 (czyli głównych konkurentów Ryzenów 5).
Nowe procesory AMD przez ostatnie tygodnie zdążyły trochę stanieć, więc kwestia opłacalności wypada jeszcze lepiej niż w dniu premiery. Ryzen 5 1400 kosztuje u nas około 740 złotych, natomiast Ryzen 5 1600 to koszt około 1030 złotych – mówimy więc o poziomie Core i5-6400/7400 oraz Core i5-6600/7600. Warto jednak zauważyć, że za wyborem propozycji czerwonych przemawiają nie tylko lepsze osiągi i możliwość podkręcenia, ale też bardziej przyszłościowa platforma AM4, która daje możliwość bezpośredniej przesiadki na topowe modele Ryzen 7.
Ryzen 5 1400 - Ocena końcowa:
- przyszłościowa platforma AM4
- dobra wydajność w zastosowaniach procesorowych (na tle konkurencji)
- bardzo małe zapotrzebowanie na energię elektryczną (przy standardowych zegarach)
- odblokowany mnożnik...
- ...i całkiem niezły potencjał na OC
- atrakcyjna cena na tle konkurencji
- wydajność w grach niższa niż u konkurencji
Ryzen 5 1600 - Ocena końcowa:
- przyszłościowa platforma AM4
- bardzo dobra wydajność w zastosowaniach procesorowych (na tle konkurencji)
- całkiem niezła wydajność w grach
- niewielkie zapotrzebowanie na energię elektryczną
- odblokowany mnożnik...
- ...i całkiem niezły potencjał na OC
- atrakcyjna cena na tle konkurencji
- brak znaczących minusów
Komentarze
39Widać ze AMD odrobiło lekcje i wyciągnęło wnosi z poprzednich architektur które miały swoje problemy. Teraz tylko czekać na ruch ze strony Intela (może w koncu więcej niż 4c/8t mainstream?) i walkę cenową o nas klientów :)
Co do ryzena 1400 to raczej procesor nie warty zakupu.
W końcu ta podstawka miała udostępnić OC dla "przeciętnych" użytkowników.
Chyba, że celowo takich porównań nie robicie, żeby nie okazało się, że 6 letnie procki są lepsze w grach niż nowe AMD. A wtedy kompuszrot nie zarobi
Ryzena 5 1600 w trybie OC
wypadało by go również porównać do
i7-7700K w trybie OC ~5,0 GHz ?
Intel wypuści Coffee Lake z 6 rdzeniami i albo rozpocznie się walka albo Ryzen zostanie zjedzony, pytanie tylko za jaką cenę?