Chyba nie będzie zaskoczeniem stwierdzenie, że jedną z najbardziej podstawowych funkcji jakie spełnić musi tablet jest przeglądanie zasobów sieci globalnej. Z tego właśnie powodu przeglądarka internetowa jest jedną z tych aplikacji, na które potencjalni użytkownicy zwracają głębszą uwagę.
Standardowa przeglądarka internetowa zintegrowana z Androidem 4.0 ICS oferuje mnogość funkcji, które powinny zaspokoić potrzeby początkujących i nieco bardziej zaawansowanych użytkowników. Mamy możliwość otwierania nowych kart (w tym incognito) i udostępniania stron przez Gmail. Przeglądaną treść możemy zapisać w postaci offline, czyli takiej, którą czytać będziemy mogli nawet wtedy, gdy nie mamy dostępu do internetu. Bez problemu wyświetlimy również wersję komputerową strony, czyli taką, która nie została zoptymalizowana do działania na urządzeniach ultramobilnych, ale może oferować dodatkową funkcjonalność.
Ustawień przeglądarki jest sporo. Bez problemu ustawimy np. stronę główną, włączymy lub wyłączymy autouzupełnianie formularzy, wyczyścimy historię, ciasteczka, formularze, hasła, włączymy obsługę lokalizacji, dopasujemy skalowanie tekstu, aktywujemy tryb negatywu (czarno-biały), ustawimy domyślną wyszukiwarkę, włączymy lub wyłączymy JavaScript i wtyczki, zmienimy kodowanie tekstu, wyłączymy wczytywanie grafik i zablokujemy okna pop-up.
Dostępna jest też opcja wyświetlania przeglądarki w widoku pełnoekranowym (poza dolnym paskiem systemowym, który nadal będzie widoczny). Nawigujemy wtedy używając kciuków. Opcję tą włączamy wchodząc w Ustawienia -> Laboratorium -> Szybkie sterowanie.
W sekcji Debugowanie możemy z kolei zmienić tak zwanego „user agenta”, czyli identyfikator przeglądarki, który pozwala zmienić jej rozpoznawanie przez strony internetowe. Tablet może więc podawać się np. za iPada (co zresztą czyni domyślnie) lub iPhone-a, smartfona ze starym Androidem Froyo lub tablet z systemem Honeycomb.
Technologia Adobe Flash w urządzeniach ultramobilnych odchodzi do lamusa, ale Apollo wciąż oferuje dla niej wsparcie. Strony i elementy wykonane we Flashu animują się w większości przypadków bardzo płynnie, ale wtyczka działa domyślnie w trybie "na żądanie", więc musimy dotknąć wybranej animacji, żeby ją obejrzeć. Opcjonalnie można przestawić ją w tryb automatyczny (Ustawienia -> Zaawansowane -> Obsługa wtyczek).
Poczta elektroniczna
Interfejs klienta pocztowego został podzielony na dwa okna – lewe daje dostęp do skrzynek, folderów i listy wiadomości znajdujących się w odpowiednim katalogu (np. Odebrane lub Do wysłania), a prawe wyświetla listę wiadomości (lub treść e-maila po jego wybraniu).
Układ pionowy jest niemal tak samo użyteczny jak poziomy, a w dodatku oferuje podgląd większej ilości wiadomości w wybranej skrzynce. Program pocztowy jest jedną z najlepszych aplikacji, jakie zostały fabrycznie zainstalowane w opisywanym urządzeniu. Konfiguracja popularnych kont, takich jak np. Microsoft LIVE, jest maksymalnie uproszczona (wymagany jest tylko login i hasło).
Dla Gmaila przewidziana została odrębna aplikacja. Oferuje ona niemal identyczny interfejs, ale zawiera opcje charakterystyczne dla skrzynki pocztowej Google.
Korzystanie z serwisów społecznościowych
Apollo domyślnie nie oferuje aplikacji do obsługi jednego lub kilku serwisów społecznościowych. Spora część osób zapewne będzie chciała jednak korzystać z Facebooka, Google+, Twittera lub innych podobnych usług. Jak więc tego dokonać? Cóż najprostszym sposobem jest włączenie przeglądarki internetowej, ale nie zawsze oferuje ona podobną wygodę obsługi jak specjalnie zaprojektowane do tego aplikacje.
Najlepszym pomysłem będzie więc skorzystanie z oferty sklepu Google Play, gdzie znaleźć można wiele programów użytkowych, w tym również takich, które ułatwią i uprzyjemnią korzystanie z serwisów społecznościowych.
Klawiatura i pisanie tekstów
W systemie domyślnie aktywowana jest klawiatura Androida 4.0, która w większości sytuacji sprawdza się bardzo dobrze. Pola znaków są duże i odpowiednio od siebie oddalone, a wszystkie najważniejsze klawisze są tam, gdzie powinny się znajdować. Polskie znaki obsługiwane są poprawnie, jednak problem mieliśmy z autokorektą i sugestiami, które zwyczajnie nie działały.
Niestety producent nie zaoferował zamiennika klawiatury systemowej, który zapewniłby wyższą ergonomię i lepsze wsparcie dla języka polskiego, ale opcjonalnie skorzystać możemy też z wprowadzania tekstu za pomocą głosu - wystarczy przytrzymać klawisz mikrofonu widoczny na klawiaturze i można zacząć dyktować poszczególne wyrazy.
Edycja dokumentów biurowych
Jesteśmy w podróży, nie mamy akurat dostępu do laptopa, ale mamy pod ręką duży, wygodny niespełna 10-calowy tablet Apollo. Musimy pilnie wyedytować lub skomponować dokument biurowy typu Word czy Excel. Co robimy? Normalnie otworzylibyśmy pakiet biurowy, ale niestety nie tym razem – Quicki 1035 nie został w niego wyposażony.
Jeśli nie potrzebujemy szerokiej funkcjonalności wystarczy ściągnąć aplikację Google Drive (Dysk Google), która zastąpiła i rozszerzyła możliwości starszego Google Docs (Dokumenty Google).
Ilość opcji formatowania nie jest wybitnie szeroka, ale w sytuacjach awaryjnych ten darmowy program może okazać się przydatny. Dokumenty przechowywać możemy online lub offline (w pamięci urządzenia).