Jakość obrazu jest dobra. Trzeba tylko pamiętać, że notebook nie nadaje się do pracy przy padającym na ekran świetle słonecznym. Nawet gdy ustawimy jasność na maksimum, w wyświetlaczu będzie odbijać się otoczenie i twarz użytkownika. To jednak nie powinno przeszkadzać, ponieważ G60J to typowo "domowy" sprzęt.
- krzywa charakterystyki kolorów, czyli jakość kolorów generowanych przez matrycę: dobra, standardowa dla matryc stosowanych w notebookach
- przestrzeń barw - zakres kolorów oferowanych przez matrycę: dobra
- temperatura barw: 7000K - dobra
- luminancja ekranu, czyli jasność: ~170 cd/m2, standardowa w przypadku matryc LCD z LED-ami
W notebooku znajdziemy głośniki Altec Lansing. Jakość dźwięku jest zaskakująco dobra. Grając w Need for Speed Shift czy Call of Juarez: Więzy Krwi podobał nam się ryk silników superszybkich samochodów czy strzelających rewolwerów. W pełni zadowalająca jest także głośność. Tutaj jednak uwaga: w grach, kiedy komputer jest obciążony i procesor pracuje w trybie maksymalnej wydajności, chłodzenie zaczyna pracować bardzo głośno. Wówczas warto ustawić też maksymalną głośność głośników. Gorzej, gdy grasz wieczorem - wtedy pozostają słuchawki i zamknięcie drzwi z pokoju, aby szum generowany przez system chłodzenia nie przeszkadzał domownikom.
Laptop w środowisku Windows pracuje cicho, ale w grach - już nie. Jeśli zależy ci wyłącznie na cichym komputerze, Asus G60J nie jest dla ciebie.
Oprogramowanie i temperatura
Asus dołącza kilka aplikacji, ale najbardziej przydatną i wartą uwagi jest Power4Gear Hybrid. To - najprościej rzecz ujmując - zaawansowane Centrum Mobilności. Można wybrać jeden z 4 trybów i wówczas dostosować poszczególne parametry pracy, takie jak procesor, jasność czy tryb Turbo.
Laptop ma również oprogramowanie ExpressGate. Wystarczy wcisnąć odpowiedni przycisk i włączy się komputer z "systemem" ExpressGate, nie zaś z Windows. ExpressGate uruchamia się o wiele szybciej, ale w przypadku G60J nie jest to 8 sekund, jak reklamuje producent, tylko ok. 20. Samo oprogramowanie jest dość dobre, choć niedostosowane do potrzeb polskiego użytkownika. Interfejs jest po angielsku, brakuje też kilku popularnych w Polsce programów. Cieszy z kolei obecność odtwarzacza muzyki, przeglądarki zdjęć, jak i komunikatora Skype. Jest też dostęp do napędu optycznego oraz podstawowe informacje, takie jak zegarek czy stan naładowania baterii.
Na poniższym obrazku widać temperatury poszczególnych komponentów, kiedy notebook pracował w trybie Oszczędzania energii (procesor taktowany zegarem 1,2 GHz):
A tutaj obrazek prezentujący uzyskane wyniki w trybie Wysoka wydajność (procesor taktowany zegarem 3,06 GHz). Temperaturę sprawdziliśmy zaraz po skończeniu dłuższej sesji grania:
W obciążeniu komputer nagrzewa się do dość wysokich temperatur - zwłaszcza karta graficzna. Z tego powodu odradzamy używanie laptopa w łóżku na pościeli - jeśli chciałbyś pograć w gry leżąć na łóżku, postaw komputer na jakiejś sztywnej podstawie. Może to być specjalny stolik do laptopa albo duża i gruba książka.
Z lewej strony notebooka znajduje się szczelina, przez którą wydostaje się ciepłe powietrze. Jeśli jesteś leworęczny i będziesz używał myszy (czyt. grał w gry, bo touchpad nie nadaje się przecież do grania), strumień ciepłego powietrza będzie trafiał bezpośrednio w twoją dłoń, więc po pewnym czasu będziesz miał spocone palce. To nic przyjemnego. Gracze leworęczni powinni mieć to na uwadze. Asus z kolei musiał przygotować jakieś rozwiązanie, dzięki któremu ciepłe powietrze wydostanie się z komputera. Uznał więc, że "z dwojga złego lepiej w tę stronę" :-)
Bateria i pobór prądu
Bardzo wydajny notebook dla gracza nie jest w stanie pracować długo na zasilaniu bateryjnym. Nie inaczej jest w przypadku Asusa G60J. Korzystając z akumulatora możesz jedynie włączyć komputer i wykonać kilka czynności. Kiedy w grę będzie wchodzić dłuższe posiedzenie - podłącz laptop do zasilacza.
Pobór prądu | Asus G60J |
Podłączony zasilacz i laptop wyłączony | 9 W |
Laptop pracuje w systemie Windows 7 plan Oszczędzanie energii jasność ekranu 70% | 30 W |
Laptop pracuje w systemie Windows 7 plan Wysoka wydajność jasność ekranu 100% | 52 W |
Gry 3D plan Wysoka wydajność jasność ekranu 100% | 109 W |
A kiedy podłączysz go do prądu zorientujesz się, że G60J nie jest królem energooszczędności. Jeśli zechcesz grać w gry - a właśnie do tego jest ten komputer - licz się z tym, że G60J pobiera więcej prądu niż konsola do gier PlayStation 3 Slim. Ponad 100 W to już nie przelewki.