Total Recovery ma możliwość tworzenia obrazów dysków komputera. Dzięki temu można nie tylko wykonać kopię zapasową, ale także szybko sklonować zawartość na inny dysk i zamontować go do innego komputera. Tą funkcjonalność oferuje opcja Back Up Computer(s). Procedura tworzenia obrazu wygląda niemal identycznie jak w przypadku kopiowania plików i folderów. Różnicą jest wskazanie dysku lub dysków, które mają zostać skopiowane.
Wskazujemy miejsce na plik obrazu systemu. Tu podobnie jak w przypadku kopii plików i folderów warto umieścić obraz na dysku sieciowym lub poprzez zaznaczenie Enable offsite copy skopiować obraz na serwer FTP.
Jeśli chcemy by kopia obrazu była stale aktualna, warto stworzyć harmonogram zadań, który będzie aktualizował kopię obrazu.
Kolejną bardzo ciekawą funkcją jest możliwość tworzenia Snapshotów (migawek systemu). W przypadku wystąpienia awarii komputera w ciągu kilkunastu sekund można przywrócić komputer do poprzedniego stanu.
Tworzenie migawek systemu jest równie proste jak tworzenie kopii zapasowych. W sekcji Back Up uruchamiamy funkcję Create a System Snapshot. Jest to podobny mechanizm do Przywracania systemu - jedyna różnica polega na tym, że Total Recovery tworzy własny obraz systemu oraz specjalny mechanizm przywracania, który w przypadku problemów z systemem operacyjnym uruchamiamy klawiszem F4 podczas startu komputera.
W pierwszej kolejności musimy stworzyć taki obraz. Wchodzimy do głównego menu i wybieramy opcję Instal System Snapshot (Undo).
Następnie rozpocznie się proces instalacji systemu przywracania. Wskazana jest odrobina cierpliwości. Komputer w tym czasie sam uruchomi się ponownie.
W przypadku problemów z komputerem podczas jego uruchamiania wciskamy klawisz F4. Zostanie załadowany system pozwalający na przywracanie migawki lub całego systemu z obrazu.
Jeśli mamy wykonaną migawkę systemu operacyjnego, pojawią się one w oknie po kliknięciu w opcję Return to a System Snapshot.
Klikamy na opcję Restore My Computer. Obraz systemu możemy wskazać w prostym eksploratorze plików, który obsługuje także sieć LAN.
Podobnie jak w przypadku tworzenia obrazu i backupu plików, migawki mogą być tworzone zgodnie z harmonogramem. W tym celu należy w oknie Total Recovery w zakładce Back Up kliknąć na Create a System Snaspshot, nadać nazwę migawce a następnie zdecydować czy będziemy ją uruchomiać zgodnie z harmonogramem czy wystarczy jednokrotne wykonanie zadania.
Przywracanie plików jest również trywialnie proste. Wchodzimy w zakładkę Restore i wybieramy opcję Restore Files. Następnie wybieramy kopię zapasową, z której będą odtwarzane pliki oraz punkt przywracania danych. W kolejnym kroku wskazujemy, które pliki mają zostać odtworzone. Pozostaje wskazać miejsce odtworzenia plików i zatwierdzić zmiany.
Jeśli utworzyliśmy obraz systemu operacyjnego to w przypadku np. infekcji wirusowej lub nieprawidłowego działania, możemy skorzystać z procedury przywracania systemu operacyjnego. To ciekawe narzędzie pozwoli w szybki sposób na przywrócenie sprawności komputera bez konieczności reinstalacji systemu czy żmudnego czyszczenia i sprawdzania wszystkich błędów. Podobnie jak przywracanie plików, tak i przywracanie komputera z obrazu nie jest skomplikowane. Kreator prowadzi nas poprzez kolejne kroki procesu przygotowania do odtworzenia systemu operacyjnego.
Po ostatnim komunikacie ostrzegającym o wyłączeniu migawki i zamazaniu wszystkich danych nastąpi ponowne uruchomienie komputera i załadowanie systemu znanego z odzyskiwania migawki. Proces przywracania obrazu z dysku rozpoczyna się automatycznie. Nie musimy naciskać żadnych przycisków czy decydować o dodatkowych ustawieniach.
Warto pamiętać, że przywracanie obrazu zamazuje wszystkie dane na docelowym dysku lub partycji. Dlatego też przed wykonaniem powyższej procedury warto skopiować ważne pliki lub dane, których nie ma w obrazie sytemu.
Po zakończeniu przywracania otrzymamy stosowny komunikat. Należy ponownie uruchomić komputer. Ponieważ system został przywrócony z obrazu a migawki wyłączone, należy ponownie przeprowadzić proces tworzenia Snapshota. O tym poinformuje nas system.
Tworzenie obrazów dysku lub partycji ma jeszcze jedną dodatkową zaletę. Otóż Total Recovery pozwala na podgląd obrazów i zamontowanie ich jako normalny dysk. Tę funkcję znajdziemy w menu Tools - opcja Preview Backup Image. W menadżerze plików kreatora odszukujemy interesujący nas obraz, a następnie zaznaczamy partycje które chcemy zamontować do systemu. Po zatwierdzeniu zmian program podłączy partycję, która będzie widoczna w oknie Mój komputer.
Na koniec coś dla osób korzystających z systemów wirtualizacji. W Total Recovery możemy ze stworzonego obrazu dysków zrobić idealny obraz wirtualnej maszyny do podłączenia do VMware. Tą czynność możemy wykonać wprost z menu Tools. Warto jednak pamiętać, by przed konwersją obrazu doinstalować paczkę VMware Virtual Disk Development Kit w wersji co najmniej 1.1.
Wykorzystanie obrazu do VMware ma jedną ogromną zaletę. Stanowi doskonałą platformę testową systemu w przypadku wykonywania skomplikowanych operacji np. na plikach systemowych, czy też przeprowadzaniu rożnego rodzaju testów. Wierna kopia systemu produktywnego uruchomiona w wirtualnym środowisku idealnie sprawdzi się jako maszyna testowa. W przypadku wystąpienia poważnych błędów możemy wykonać kolejny eksport maszyny wirtualnej.