Jak wypada płyta ASUS Prime Z270-A? Dla nas jest to udana konstrukcja – oferuje dobrą funkcjonalność, dysponuje nowoczesnym zestawem złączy, charakteryzuje się efektownym wzornictwem, a przy tym została całkiem nieźle wyceniona. Na upartego można jednak znaleźć kilka niedoskonałości, zwłaszcza w porównaniu do tańszych, ale też coraz słabiej dostępnych modeli z chipsetem Z170.
Prime Z270-A zainteresuje głównie entuzjastów, którzy mają w planach budowę wydajnego i nowoczesnego komputera na bazie procesora Intel Skylake lub Kaby Lake. Do dyspozycji oddano wszystkie najnowsze złącza, wliczając w to dwa gniazda M.2 32 Gb/s z obsługą pamięci Intel Optane oraz dwa porty USB 3.1 10 Gb/s na tylnym panelu. Nie zaszkodziłoby jednak dodać dwóch lub nawet czterech kolejnych portów USB 3.0, bo tych z tyłu jest trochę za mało (zwłaszcza jak na płytę ze średniej półki).
Pod względem działania właściwie nie mamy nic do zarzucenia. Płyta działa pod obsługą znanego i lubianego UEFI BIOS, który powinien przypaść do gustu zarówno mniej zaawansowanym użytkownikom, jak i sprzętowym wyjadaczom. Do dyspozycji oddano całą gamę opcji, profile ustawień, a mniej doświadczeni użytkownicy docenią też możliwość automatycznego podkręcania podzespołów (ale napięcie w trybie 5 GHz mogłoby być niższe!).
Co prawda płyta nie wygląda tak efektownie, jak topowe modele z segmentu dla graczy, ale za to jest od nich dużo tańsza – w większych sklepach można ją kupić za niecałe 700 złotych, co wydaje się naprawdę niezłą propozycją. Fakt, taniej dostaniemy płytki ze starszym chipsetem Z170 (np. ASUS Z170 Pro Gaming), ale musimy się tutaj liczyć z trochę gorszą funkcjonalnością (zwykle tylko jednym złączem M.2 i brakiem wsparcia dla pamięci Intel Optane).
Ocena końcowa:
- obsługa procesorów Intel Skylake i Kaby Lake
- możliwość podkręcania odblokowanych procesorów
- nowoczesny zestaw złączy (M.2 32 Gb/s, USB 3.1 10 Gb/s)
- obsługa pamięci Intel Optane
- trzy wyjścia wideo (DVI, HDMI i DisplayPort)
- dobre rozplanowanie elementów na laminacie
- przydałoby się jeszcze kilka portów na tylnym panelu
- bardzo wysokie napięcie przy automatycznym OC do 5 GHz
- cena na tle modeli Z170
Komentarze
14Generalnie to nie wina tego modelu, ale wszystkich płyt opartych na chipsetach Z170 i Z270 - maja one mniejsze możliwości zbudowania rozbudowanej płyty głównej niż chipsety Z87, czy Z97.
miga sobie
dziala bez problemu
i7 7700k smiga na 5GHz @ 1,328V
Jedynie do audio mozna sie przyczepic, ale to integra
miga sobie
dziala bez problemu
i7 7700k smiga na 5GHz @ 1,328V
Jedynie do audio mozna sie przyczepic, ale to integra