Generalnie X470 nie przynosi jakichś rewolucyjnych zmian. Oprócz tych kosmetycznych, najważniejszą zmianą wydaje się być wprowadzenie obsługi StoreMI - czyli technologii przyśpieszania dysków HDD, za pomocą SSD (jak i buforu RAM). W odróżnieniu od intelowskiego Optane Memory, AMD nie produkuje oddzielnych modułów M.2, ale oferuje rozwiązanie, które może wykorzystać dowolny SSD. Jak to działa w praktyce, sprawdzimy już wkrótce. Fajnie, że otrzymujemy takie rozwiązanie razem z płytą i nie musimy się posiłkować oprogramowaniem firm trzecich.
Jakie są różnice pomiędzy modelami Crosshair VI HERO (X370) i Crosshair VII HERO (X470) - oprócz chipsetu oczywiście? Trochę się ich znajdzie. Doszło drugie gniazdko M.2 i to z radiatorem. Jest zintegrowana z PCB osłona tylnego panelu. Jest nowsza wersja kodeku audio. No i jest oczywiście wersja z Wi-Fi w standardzie (chociaż "szóstka" miała slot M.2 Wi-Fi). Zniknął za to jeden slot PCIe x1. Z pomniejszych zmian można wymienić ASUS Grid, czyli oprogramowanie, które między innymi sprawdzi nam obecne wersje sterowników i innego oprogramowania (no i w razie potrzeby automatycznie je zainstaluje).
Generalnie płyta ma wszystko czego potrzeba (włącznie z szybkim Wi-Fi). Jest tu dobra sekcja zasilania i dużo technologii do podkręcania (łącznie z trybem LN2), dwa gniazdka M.2, USB 3.1 Gen2 w wersji A i C (plus możliwość wyprowadzenia trzeciego portu). Są wzmocnione sloty PCIe x16, jest ulepszone audio z wzmacniaczem słuchawkowym. Jest GameFirst IV ze wszystkimi tego korzyściami. No i jest oczywiście podświetlenie AURA.
Płyta jest fajna, ma atrakcyjny wygląd, podzespoły wysokiej jakości, wiele fajnych technologii, a ASUS... przyzwyczaił nas do tego, że jego produkty premium nie są tanie. Sugerowana cena na polski rynek? Około 1260 zł. Umówmy się, że mało to nie jest i jest to w zasadzie najpoważniejszy minus tej konstrukcji. Jeśli czegoś tu brakuje, to wyjść obrazu zintegrowanej grafiki. Przypomnijmy, że płyta Crosshair VI Hero (chipset X370), również ich nie posiadała.
ASUS ma swojej ofercie również nieco tańszy model Crosshair VII pozbawiony Wi-Fi. Wedle sugerowanych cen ma być ona tylko około 60 zł tańsza, więc jeśli nie masz naprawdę dobrej karty Wi-Fi używanej w poprzednim komputerze, to naszym zdaniem zdecydowanie warto kupić model droższy.
ASUS ROG Crosshair VII Wi-Fi - ocena końcowa
- obsługa procesorów Ryzen pierwszej i drugiej generacji
- interesujący wygląd i podświetlenie AURA
- osłona tylnego panelu jako integralna część płyty głównej
- dwa gniazdka M.2 (jedno z radiatorem)
- 2 porty USB 3.1 Gen 2 na tylnym panelu (jedno typu C)
- możliwość wyprowadzenia trzeciego portu USB 3.1 Gen2 na przedni panel obudowy
- udoskonalone audio SupremeFX
- szybkie WI-Fi w standardzie
- technologia StoreMI
- cena
Komentarze
5