Według deklaracji producenta Asus Transformer Prime potrafi odtworzyć następujące formaty/kodeki:
Obsługiwane formaty audio | Obsługiwane formaty wideo |
|
|
Wybór formatów powinien okazać się zupełnie wystarczający w czasie typowego użytkowania. Niestety brakuje obsługi bezstratnego ALAC-a - szkoda, bo format ten popularny jest wśród użytkowników iPodów nastawionych na najwyższą jakość odsłuchu. Na pocieszenie pozostaje inny format bezstratnej kompresji – FLAC, który jest jeszcze popularniejszy ze względu na otwartą, bezpłatną licencję.
Odtwarzanie audio
Odtwarzacz muzyki oferuje prosty, czytelny interfejs podzielony na kilka ekranów, które pojawiają się jeden po drugim w miarę zagłębiania się w wybrany album lub listę odtwarzania. Pierwszy i zarazem główny ekran pozwala wybrać pożądany album, playlistę, wykonawcę, utwór lub gatunek muzyczny. Tryb „Niedawne” wyświetli ostatnio odtwarzane elementy w formie rzeki podobnej do Cover Flow znanej z urządzeń Apple.
Po wybraniu albumu na ekranie wyświetla się lista utworów w nim zawartych, wraz z podglądem okładki, nazwą wykonawcy, albumu i utworów. W dolnej części interfejsu wyświetla się pasek z linią czasu oraz podstawowymi przyciskami - skok w przód i w tył oraz odtwarzanie/pauza (przewijamy korzystając z linii czasu). Wybrane utwory (lub cały album) możemy w każdej chwili dodać do playlisty, rozwijając podręczne menu (szare strzałki z prawej strony, przy każdym pliku).
Trzecim i ostatnim ekranem jest główny interfejs odtwarzacza, gdzie wyświetlane są dane dotyczące utworu wraz z okładką albumu. U dołu ponownie widoczna jest linia czasu i podstawowe przyciski. Dodatkowo mamy też możliwość włączenia powtarzania (jeden utwór, wszystkie, losowo).
W menu odtwarzacza (prawy górny róg ekranu) znajdziemy korektor dźwięku z ustawieniami predefiniowanymi lub manualnymi oraz dwa dodatkowe efekty - podbicie basu i dźwięk przestrzenny. Jakość dźwięku emitowanego przez głośniki zewnętrzne jest przeciętna (wystarczająca w czasie oglądania filmów). Jeśli jednak podłączymy do tabletu dobre słuchawki, to na brzmienie muzyki raczej nie powinniśmy narzekać, chyba, że jesteśmy audiofilami i dysponujemy naprawdę czułym słuchem.
Miniaturowy odtwarzacz pojawia się też w obszarze powiadomień, w prawym dolnym rogu interfejsu (po kliknięciu na ikonkę słuchawek lub na zegar).
Po zablokowaniu ekranu również będziemy mieli dostęp do podstawowych kontrolek i okładki albumu wraz z nazwą utworu i wykonawcy.
Odtwarzanie wideo
Odtwarzacz wideo oferuje niewiele możliwości. Dostępne jest właściwie tylko odtwarzanie, pauzowanie i przewijanie filmu oraz jego przesłanie na YouTube, Google+, WebStorage, przez Bluetootha oraz pocztą elektroniczną.
Pozytywne wrażenie zrobiła jakość odtwarzania oraz ilość obsługiwanych formatów. Bez trudu uruchomiliśmy nagrania w formatach MKV, MOV, MP4, MTS, AVI, a nawet M2TS, choć zaznaczyć warto, że spotykaliśmy się z błędami w obsłudze kodeków audio (brak dźwięku lub zniekształcenia). Sam obraz w rozdzielczości Full HD animował się bardzo płynnie. Napisy wewnętrzne i zewnętrzne nie otwierały się – do bardziej zaawansowanych zadań radzimy wykorzystywać inne odtwarzacze programowe (znaleźć możemy je w sklepie Google Play).
Ciekawostki
Asus Transformer Pad 300 oddaje do dyspozycji użytkownika również całkiem udanego menadżera plików. Aplikacja pozwala szybko i komfortowo zarządzać plikami zapisanymi w pamięci tabletu (również na karcie microSD oraz SD). Program ułatwia też dostęp do dokumentów biurowych, które otwierają się wprost w edytorze. Za jego pomocą możemy również zainstalować aplikacje zewnętrzne (spoza sklepu Google Play).