Testujemy pierwszą płytę ASUSA z podstawką LGA 1151, czyli przeznaczoną dla najnowszych procesorów Intel Skylake
bardzo bogate wyposażenie,; możliwość instalacji 64 GB RAM,; Wi-Fi i Bluetooth w standardzie,; wyjścia obrazu HDMI i DisplayPort,; USB 3.1 typu A i C,; dwa porty LAN (z technologią LAN Guard),; SATA Express 10 Gb/s,; slot M.2 x4 na płycie + drugi slot na zewnętrznej karcie (możliwość pracy w RAID),; efektowne wzornictwo,; możliwość połączenia dwóch kart graficznych w 2-way SLI lub trzech w 3-way CrossFireX,; wysokiej jakości dźwięk z technologią Crystal Sound 3 (wzmacniacz, odseparowane strefy audio)
Minusywysoka cena
Dzień premier! Dziś debiutuje nowa platforma Intel Skylake, nowe procesory oraz oczywiście nowe płyty główne z podstawką LGA 1151 i układem logiki Z170. ASUS znakomicie przygotował się na to wydarzenie i dziś przyglądamy się bliżej płycie ASUS Z170 Deluxe.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat oferty ASUSa na dzień premiery, zerknij do naszego artykułu o płytach ASUS Z170.
Płyta główna ASUS Z170 Deluxe
Wygląda znajomo? Tak, płyta odzieczyła stylistykę po swoich starszych siostrach, czyli modelach z X99 Deluxe i X99 PRO - i wygląda po prostu świetnie.
Dlaczego warto zwrócić uwagę na tę płytę?
- podstawka LGA 1151 z obsługą procesorów Intel Skylake (brak zgodności z procesorami Intel Haswell i Broadwell)
- pamięci DDR4 - cztery banki pamięci do 64 GB
- obsługa USB 3.1 - typ A i C
- dwa porty LAN
- Wi-Fi i Bluetooth w standardzie
- wyjścia obrazu HDMI 2.0 i DisplayPort 1.2
- sloty na dyski M.2 x4 (jeden na płycie, drugi w postaci zewnętrznej karty) ze wsparcie NVMe i U2 oraz SATA Express
- cała masa dodatkowych technologii
Nowa podstawka, nowe procesory i nowe pamięci RAM, czyli DDR4. Jeśli planujesz emigrację na platformę Intel Skylake musisz wziąć pod uwagę również zakup nowego rodzaju pamięci. Jak na razie wszystkie płyty Z170 które otrzymaliśmy do testów miały banki pamięci DDR4. Przypomnijmy, że procesory Skylake wyposażone są również w kontroler DDR3L.
Na kolejnych stronach przedstawimy dokładnie wyposażenie płyty, sprawdzimy wydajność zestawu, przyjrzymy się UEFI BIOS, zbadamy opcje automatycznego podkręcania oraz pobór energii.