Płyty główne

Podsumowanie

przeczytasz w 2 min.

ASUS Z87-Deluxe/Quad to bez wątpienia konstrukcja z najwyższej półki. Na standardowym laminacie formatu ATX zmieszczono cztery banki pamięci z obsługą modułów DDR3-3200, aż dziesięć gniazd SATA 6 Gb/s oraz całkiem niezły komplet złączy dla kart rozszerzeń – trzy PCI-Express 3.0 x16 i cztery PCI-Express 2.0 x1. Bez problemu można zatem połączyć dwie lub nawet trzy karty graficzne. Szkoda, że producent nie udostępnił złącza M.2 lub chociaż mSATA.

Płyta oferuje bardzo bogaty tylny panel, a wyprowadzono na nim m.in. dziesięć portów USB, dwie gigabitowe karty sieciowe, złącza 8-kanałowego kodeka audio z optycznym S/PDIF, a także złącza antenowe z bezprzewodowej karty Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac z Bluetooth 3.0/4.0 + HC. Główną zaletą płyty są jednak dwa złącza Thunderbolt 2, do których można podłączyć nawet dwanaście urządzeń.

Model ten działa pod obsługą dopracowanego UEFI, który oferuje sporo opcji do monitorowania i konfiguracji podzespołów komputera. Nie zabrakło również funkcji podkręcania, a od strony technicznej pomoże w tym wydajna sekcja zasilania oraz dodatkowe przyciski i przełączniki na laminacie (w tym też do aktywowania technologii automatycznego przyspieszania TPU).

Na uwagę zasługuje też bogate wyposażenie, a zwłaszcza moduł NFC Express, który pozwala na bezprzewodowe przesyłanie plików z urządzenia mobilnego oraz łatwiejszy dostęp do systemu operacyjnego Windows 8. Przy okazji działa on jako hub USB 3.0 – jest to zatem całkiem przydatny dodatek.

Niestety płyta nie należy do najtańszych – w polskich sklepach można ją kupić już za około 1300 złotych. Cena jest wysoka, ale nie zawyżona, bowiem jest to najtańsza propozycja z dwoma złączami Thunderbolt 2, a trzeba też przyznać, że na rynku nie ma zbyt wielu konstrukcji oferujących taką funkcjonalność. Oczywiście na obecną chwilę jest to raczej ciekawostka, gdyż standard ten nie jest jeszcze zbyt popularny i raczej zbyt szybko to się nie zmieni.

Jeżeli jednak korzystacie z urządzeń pod Thunderbolta i potrzebujecie aż dwóch nowych złączy, to Z87-Deluxe/Quad jest propozycją godną uwagi. Mniej wymagający mogą zastanowić się nad bliźniaczą wersją Deluxe/Dual z dwoma starszymi złączami (za około 1100 złotych) lub zwykłym modelem Deluxe w ogóle bez nich (za około 950 złotych).

 Opinia redakcji
 plusy:
dwa złącza Thunderbolt 2
dopracowane UEFI z trybem EZ Mode
funkcje BIOS USB Flashback i Direct Key
obsługa pamięci DDR3-3200
10 gniazd SATA 6 Gb/s i 8 USB 3.0 (w tym 6 na panelu I/O)
optyczne wyjście audio S/PDIF
bezprzewodowa karta sieciowa Wi-Fi 802.11ac
moduł NFC Express z hubem USB 3.0 w zestawie
stosunkowo niska cena (jak na płytę z dwoma złączami Thunderbolt 2)…
 minusy:
…ale jednak mogła by być nieco niższa
brak złączy M.2/mSATA
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: ok 1300 zł

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    classicgamer2
    2
    W platformie testowej jest napisane, że jest to Asus Z97 Deluxe, więc chyba wkradł się błąd. Poza tym płyta droga od chooolery! W jej cenie można mieć już płytę razem z procesorem, więc... Grupa ludzi, która ją kupi musi mieć kupę kasy albo nierówno pod sufitem, albo faktycznie tak wygórowane wymagania... Jednak jeśli w tej cenie ktoś oczekuje dużej wszechstronności i możliwości, to jak sami napisaliście, LGA2011 stoi otworem.
    • avatar
      dwetta11
      1
      czemu w spoczynku pobiera mniej energii niż podczas odtwarzania filmu hd?
      • avatar
        bols244
        0
        Co czytam minusy to : Cena może być niższa.
        Typowy Polak wiecznie drogo wiecznie kasy nie ma, a zarabia po 3tys na miesiac jedzenie ma, samochod ma, jezdzi na wakacje, ale plyta moze byc nizsza tak aby na produkcji nie zarobili nic!
        ŻAL MI WAS!
        • avatar
          Anonim20
          -1
          Tandeta lvl over 9000 mogli całą pierdyknąć na złoto.
          Porażka :)
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            W tamtym roku gigabyte zrobił płyte z 2x Thunderbolt za jakieś 830zł. Thunderbolt 2 mocno sie rózni od 1 gen.?
            • avatar
              Chiny_X
              0
              A na benchmark.pl znowu mydlenie oczy na agito pl płyta kosztuje 899zł.
              Tu cena podana od 1300zł. Wiarygodność serwisu jak zwykle zerowa...
              • avatar
                Balrogos
                0
                Plyta glowna na bank nie dla graczy za duzo zbednych rzeczy i jaki szanujacy sie gracz bedzie korzystal z wi-fi w tej plycie.
                • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  moduł nfc na płycie genialnie
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    minusy/wady wymyślone trochę na siłę - cena jest adekwatna do tego co dostajemy, a z czasem na pewno nieco spadnie ... gdyby była tańsza pewnie byłoby to kosztem jakości itp. (a Asus na coś takiego raczej sobie nie pozwoli)

                    Witaj!

                    Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                    Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                    Połącz konto już teraz.

                    Zaloguj przez 1Login