ZenUI – atrakcyjny, prosty i płynny
System Android 4.4 w Asusie Zenfone 5 bardzo pozytywnie zaskoczył mnie nowoczesnym wyglądem i dobrą płynnością działania. Pod tym względem nie mam smartfonowi absolutnie nic do zarzucenia. Naprawdę życzyłbym sobie aby każde androidowe urządzenie w cenie do 700-900 zł (a tyle kosztuje Zenfone 5 w wersji odpowiednio: 3G i LTE) działało równie szybko i bezproblemowo.
Widać, że Asus przyłożył się do optymalizacji interfejsu. Pomimo dodania do systemu szeregu przydatnych funkcji jego obsługa jest równie komfortowa (a może nawet bardziej) niż niektórych smartfonów kosztujących dwa razy więcej. Jak widać Snapdragon 801 nie jest do tego potrzebny. Wystarczy Snapdragon 400 lub Atom Z2560.
Interfejs uproszczony
W ustawieniach systemowych znajdziemy opcję Tryb łatwy dzięki której zmienimy interfejs ZenUI na powiększony i jeszcze bardziej uproszczony. Idealna propozycja dla osób starszych lub z poważnymi wadami wzroku.
Plan dnia
W systemie znaleźć można szereg dodatków, które wspomagają codzienną pracę ze smartfonem. Jednym z nich jest What's Next. Wystarczy umieścić na jednym z pulpitów wirtualnych odpowiedni widżet, a uzyskamy szybki podgląd najbliższych zdarzeń zaplanowanych w kalendarzu. Wszystko to w nowoczesnej, minimalistycznej, przyjemnej dla oka formie.
Sterujemy smartfonem na komputerze
Nie chcesz poświęcać czasu pisząc dłuższego SMS'a na smartfonie? Żaden problem. Uruchamiasz na komputerze program Asus PC Link i podobną aplikację na smartfonie, a oba urządzenia połączą się ze sobą.
W tym momencie możemy na komputerze obsługiwać smartfona za pomocą myszki (dokładnie tak jak palcem) oraz pisać tekst na sprzętowej klawiaturze. PC Link pozwala też szybko zapisywać screenshoty bezpośrednio na PC.
Sterujemy komputerem na smartfonie
W odwrotną stronę działa Asus Remote Link. Przekształca on smartfona w touchpad, myszkę, klawiaturę, a nawet wirtualny wskaźnik laserowy. Funkcja pozwala wygodnie sterować PowerPointem w czasie prowadzenia prezentacji lub Windows Media Playerem. Z komputerem łączymy się przez Bluetooth.
Błyskawiczne współdzielenie zdjęć
Kolejną ciekawą aplikacją Asusa jest darmowy Party Link. Działa ona w ekstremalnie prosty sposób. Po instalacji na smartfonie wykrywane są wszystkie urządzenia z aktywnym Party Link w okolicy. Do działania potrzebne jest Wi-Fi Direct, więc zasięg jest dość ograniczony (zazwyczaj kilka metrów). Po utworzeniu grupy włącza się aparat i wykonujemy zdjęcia, które automatycznie, bez żadnej dodatkowej ingerencji użytkownika rozsyłane są do wszystkich podłączonych osób.
Niestety problem w tym, że Party Link nie działa na dowolnym smartfonie. Konieczny jest Asus z interfejsem ZenUI.
Łatwe przesyłanie plików
W smartfonie Asus Zenfone 5 zainstalowana jest aplikacja SHARE Link. Jest ona kompatybilna z popularnym programem SHAREit i służy do szybkiego przesyłania plików (np. muzyki, filmów, zdjęć) bez pośrednictwa sieci internetowej (przez Wi-Fi Direct). Wystarczy na jednym smartfonie wybrać opcję Wyślij plik (Send), a właściciel drugiego w aplikacji SHAREit wybiera Odbierz plik (Receive) i tyle. Pliki przesyłają się bardzo szybko.
Kreator audio
Prosta funkcja pozwalająca błyskawicznie zmienić charakterystykę odtwarzanego dźwięku (muzyka, film, gry, mowa itp.). Działa również na słuchawkach.
Odtwarzacz audio
Odtwarzacze muzyki są dwa – jeden dostarczony od Asusa, a drugi od Google. Oba są równie dobre, ale Muzyka Play połączona jest z użytecznym sklepem w którym kupić lub posłuchać można dość szerokiej kolekcji popularnych albumów z całego świata.
W systemie znalazłem też aplikację eMusic, ale zostałem poinformowany, że nie jest dostępna w moim kraju.
Menu powiadomień
Opuszczane z górnej krawędzi ekranu menu powiadomień przeszło u Asusa poważną metamorfozę wizualną. Zgodnie z obecną modą jest płaskie, minimalistyczne i czytelne.
Podręczne ustawienia również przyjęły nową, prostszą formę. Minimalistyczne piktogramy prezentowane są na kolistym tle. Użytkownik sam decyduje które skróty będą wyświetlane.
Notatki odręczne
Aplikacja Quick memo pozwoli szybko tworzyć odręczne zapiski. Litery kreślimy palcem na w dolnej części ekranu, a w górnej smartfon układa słowa w jednej linii, tak jak w zwykłym notatniku.
Polepszanie obrazu
Funkcja Splendid znana jest już użytkownikom urządzeń firmy Asus. Prosta i intuicyjna aplikacja pozwala dopasować charakterystykę obrazu do swoich preferencji. Dotyczy to temperatury kolorów, odcienia oraz nasycenia.
Klawiatura ekranowa
Interfejs klawiatury na dużym, 5-calowym wyświetlaczu jest komfortowy w obsłudze jeśli ktoś ma duże dłonie. W moim przypadku pisanie jednym kciukiem w orientacji pionowej było równie wygodne (a może nawet bardziej) jak w Samsungu Galaxy S5. Wysokość klawiatury można regulować (3 tryby: krótka, normalna, długa).