ZenFone 5 i 5 LTE dysponują jednakowymi aparatami, więc niezależnie czy wybierzemy model tańszy, czy droższy otrzymamy podobną jakość zdjęć. Producent w specyfikacji podaje rozdzielczość 8 Mpx, ale realnie mamy do dyspozycji 3200x2400 px, a więc 7,68 Mpx.
Jakość w tej klasie cenowej oceniam pozytywnie. Dotyczy to szczególnie tańszego ZenFone 5 (bez LTE), który kosztuje ok 700 zł. Za model z LTE trzeba zapłacić już ok 900 zł, a w podobnej (lub nieco wyższej) cenie zaczyna pojawiać się już Nokia Lumia 925, która moim zdaniem robi lepszej jakości zdjęcia.
Podstawowe opcje aparatu i kamery:
Oprócz podstawowego trybu automatycznego wybrać można też kilka dodatkowych. „Cofanie w czasie” pozwala wykonać szybką serię zdjęć, a później spośród nich wybrać jedno, które wyszło najlepiej (np. najostrzejsze lub takie na której fotografowana osoba nie ma zamkniętych oczu). HDR czyli zwiększanie rozpiętości tonalnej moi zdaniem działa słabo - pogarsza ostrość obrazu i jakość kolorów. Tryb „Słabe oświetlenie” pozwala wykonać całkiem niezłej jakości zdjęcie w warunkach nocnych, ale rozdzielczość zmniejszona jest do ok. 2 Mpx. Jest też opcja wyróżniania obiektu pierwszoplanowego poprzez rozmycie tła („Głębia ostrości”). Jeśli fotografujemy np. biały kwiat na idealnie zielonym tle trawy to finalny efekt zazwyczaj jest dobry. Im większy kontrast oraz różnice w kolorystyce, tym lepiej.
Możemy też usuwać z tła obiekty które przez niego przeszły/przejechały/przeleciały wbrew woli fotografującego (usuwane są elementy ruchome). Nie zabrakło też „upiększania”, które pozwoli powiększyć oczy, wyszczuplić twarz i dorzuci jeszcze trochę różu na policzki. Jeśli jednak przesadzimy możemy z siebie zrobić „obcego”. ;-) W kamerce jest też tryb „Upływ czasu” który nagrywa 1 klatkę filmu co 1-5 sekund. Tym samym finalne nagranie będzie odtwarzane w znacznym przyspieszeniu.
Zdjęcie wykonane aparatem przednim (1600x1200 px)
Filmy tylne mają rozdzielczość Full HD (1920x1080 px) i przepływność ok. 17 Mb/s. Pod względem jakości obrazu oceniam je pozytywnie, ale płynność nie jest idealna – nagrania delikatnie „klatkują” (bywa to niestety denerwujące, choć można się przyzwyczaić). Nocne filmy wyglądają znacznie gorzej. Autofokus jest dość powolny.
Przednie nagrania cechują się znacznie niższą jakością, a główną tego przyczyną jest mniejszy i gorszy obiektyw. Rozdzielczość w tym przypadku to 1280x720 px, a przepływność ok. 12 Mb/s.