Chieftec wprowadził na nasz rynek swoją elitarną serię zasilaczy NITRO 85+, która może nawiązać wyrównaną walkę z czołowymi producentami. Pierwszym rywalem będzie Antec ( z modelemTP-750), który produkuje zasilacze z najwyższej półki od wielu lat, Chieftec dopiero teraz postanowił włączyć się o walkę o najwyższe cele.
Seria NITRO to zasilacze z elementów najwyższej jakości, które mają zapewnić ekstremalną ciszę, wysoką sprawność energetyczną, nietuzinkowe wykończenie, a niektóre modele modularne okablowanie.
W szranki staną Chieftec NITRO BPS-550C oraz Antec TP-750.
To będzie walka, w której nie obędzie się bez ofiar. Zapraszam do lektury.
Specyfikacja techniczna i okablowanie
kliknij na obraz aby powiększyć
Seria NITRO składa się z 10-u modeli o mocach
· od 350 - 500 W z niemodularnym okablowaniem w nylonowych oplotach, wentylatorem 12 cm oraz certyfikacie 80PLUS Bronze
· od 550 - 950 W z modularnym okablowaniem w nylonowych oplotach, wentylatorem 14 cm i certyfikacie 80PLUS Bronze
· najmocniejszy model o mocy 1200 W z modularnym okablowaniem w nylonowych oplotach, wentylatorem 14 cmi UWAGA certyfikacie 80PLUS Silver
Jest jeszcze jedna cecha charakteryzująca serię NITRO, jedna mocna linia 12 V (zasilacze o mocach od 350 - 500 W oraz 1200 W posiadają 2 linie 12 V ). Wszystkie modele objęte są dwu letnią gwarancją.
Zasilacz został zapakowany w pudełko z motywem serii NITRO. We wnętrzu oprócz zasilacza znajduje się:
- 4 śrubki montażowe
- kabel zasilający
- instrukcję obsługi (nie zabrakło ojczystego języka)
- modularne okablowanie
kliknij na obraz aby powiększyć
kliknij na obraz aby powiększyć
Wszystko jest solidnie zapakowane i niczego nie brakuje.
Sam zasilacz został wykonany z wielką dbałością o szczegóły, więcej w rozdziale WYGLĄD.
Testowany model posiada 14 cm wentylator, którego głośność pracy została określona na 24 decybele. Zasilacz jest zgodny z normą ATX 12V 2.3 reklamuje się certyfikatem 80PLUS Bronze, gwarantując sprawność na poziomie nie mniejszym niż 82%, PFC jest aktywne i wynosi PF>0,9. Po za tym zasilacz oferuje hybrydowe okablowanie, co jest nie bywałą zaletą, ale o tym później.
SPECYFIKACJA TECHNICZNA ORAZ OKABLOWANIE:
Zacznę od omówienia zabezpieczeń:
· SCP (Zabezpieczenie zwarciowe)- Zabezpieczenie zwarciowe w części wtórnej zasilacza zapobiega uszkodzeniu zasilacza oraz komponentów systemu komputerowego (przypadkiem przetestowałem - działa).
· OVP (Zabezpieczenie nadmiarowo-napięciowe)- Zabezpieczenie nadmiarowo-napięciowe uaktywnia się przy zbyt wysokim napięciu przewodowym i powoduje wyłączenie zasilacza.
· OPP (Zabezpieczenie przeciążeniowe)- To zabezpieczenie uaktywnia się, gdy całkowita wydajność, którą ma spełnić zasilacz jest wyższa, niż podane w specyfikacji obciążenie maksymalne.
· OTP (Zabezpieczenie termiczne)- Zasilacz wyłącza się automatycznie w przypadku pracy w zbyt wysokiej temperaturze.
· OCP (Zabezpieczenie nadmiarowo-prądowe)- Zasilacz wyłącza się automatycznie, jeżeli obciążenie pojedynczych przewodów przekracza ustaloną granicę.
· UVP (zabezpieczenie podnapięciowe)- Zabezpieczenie podnapięciowe uaktywnia się przy zbyt niskim napięciu przewodowym i powoduje wyłączenie zasilacza.
· AFC (Automatyczna kontrola prędkości obrotów wentylatora)- nic więcej pisać nie trzeba.
Okablowanie
Zasilacz wyposażony jest hybrydowy system okablowania, co oznacza że część kabli jest przymocowane na stałe do urządzenia, a część jest odpinana.
Zasilacz na stale ma przymocowane następujące wiązki przewodów:
· kabel do płyty głównej ze złączem 20/24 pin
· dwa kabele EPS12V 4+4 pin
System modułowy posiada cztery złącza czerwone i cztery czarne.
kliknij na obraz aby powiększyć
Okablowannie modularne:
· dwa dodatkowe kable do kart graficznych 6+2 pin PCI-E (złącza czerwone)
· dwa kable 3 x SATA (złącza czarne)
· dwa kable 2 x Molex plus 1 x FDD (złącza czarne)
kliknij na obraz aby powiększyć
Wszystkie wiązki kabli mają przekrój AWG18 i są w nylonowym czarnym oplocie. Sztywność przewodów jest taka sama jak w moim Antecu. Układanie kabli nie przysparza problemów, zaletą Chiefteca jest większa ilość odpinanych kabli (na stałe są tylko trzy wiązki24 pin do płyty głównej i dwa kable EPS12V 4+4 pin), więc nie plątają sie po obudowie niepotrzebne kable.
Poniżej przedstawię szczegółowe dane techniczne takie jak charakterystykę prądowo-napięciową oraz długości poszczególnych kabli. W dokumentacji Chieftec podaje długość kabli 550 mm, ja natomiast zmierzyłem 590 mm
kable nieodpinane
kable modularne
Kolorem zielonym wyróżniony został testowany model.
kliknij na obraz aby powiększyć
kliknij na obraz aby powiększyć
Wymiary:
- Długość: 16 cm
- Szerokość: 15 cm
- Wysokość: 8,7 cm
Jak widać Chieftec jest o 1 cm dłuższy niż mocniejszy o 200 W Antec, jednak 14 cm wentylator trzeba było gdzieś zmieścić.
kliknij na obraz aby powiększyć
Po więcej informacji odsyłam na stronę producenta: KLIK
Producent reklamuje ekstremalne wykończenie i w rzeczy samej tak jest. Obudowa polakierowana pięknym matowym grafitem, zamiast tabliczki znamionowej widnieje przetłoczone logo serii "NITRO 85+ CHIEFTEC".
kliknij na obraz aby powiększyć
Na spodzie zasilacza umieszczono dużą naklejkę z motywem serii NITRO, na której znajduje się tabliczka znamionowa, ciekawe rozwiązanie.
kliknij na obraz aby powiększyć
Po drugiej stronie znajdziemy duży 14 cm wentylator, który sterowany jest sygnałem PWM. Nie znajdziemy tu żadnych udziwnień w stylu podświetlania LED (z jednej strony trochę szkoda, że nie ma takiej opcji,w Antecu mi się to podoba). Na grilu umieszczono złote logo Chiefteca (z reguły jest srebrne).
kliknij na obraz aby powiększyć
A tak się prezentuje zamontowany w obudowie
kliknij na obraz aby powiększyć
Niestety nie otrzymałem zgody na rozkręcenie zasilacza, więc sesji rozbieranej nie będzie. Ale udało mi się co nieco podejrzeć!
Na pierwszy plan idzie wysokiej jakości elektrolityczny kondensator japońskiej firmy Chemi-Con (taki sam jak w Antecu, ale o mniejszej pojemności), który wg producenta potrafi zapewnić bezawaryjną pracę przez 2000 godzin przy UWAGA temperaturze 85 *C!
kliknij na obraz aby powiększyć
Jednak 14 cm wentyl nie pozwoli na pracę zasilacza w takich ekstremalnych warunkach, po za tym mamy do dyspozycji szereg zabezpieczeń, ponad to producent zapewnia 100 000 godzin bezawaryjnej pracy.
Kondensator to nie wszystko co kryje w sobie Chieftec, łatwo dostrzec duże cewki (większe niż w Antecu), które czuwają nad jakością dostarczanych napięć. Zastosowany mostek prostowniczy to GBU1506 (też nie wiedziałem co to jest, ale od czego jest google), jest to jednofazowy 15 A mostek prostowniczy, oto link: KLIK
kliknij na obraz aby powiększyć
Dla porównania Antec posiada dwa8 A mostki GBU806.
Platforma testowa:
· Core 2 Duo E8200 2,66 GHz@3,6 GHz Vcore=1,35 V
· MSI P45 Neo 2 - FR
· 2 x 1GB DDR2 800@900MHz Geil BD V=2,20 V
· Asus EAH5770 1GB
· 3 x HDD (160GB Samsung, 160GB WD, 250 GB Seagate)
· wentylatory: 3x80 mm, 4x120 mm
· zasilacze: Chieftec Nitro BPS-550C, Antec TP-750 Blue
· Windows 7 HP 64 BIT
· miernik cyfrowy DT9208A
Punkty pomiarowe:
Napięcia +12 V i +5 Vmierzone były na wtyku Molex, natomiast napięcie +3,3 V na kostce 24 PIN.
kliknij na obraz aby powiększyć
Jak testowałem?:
Komputer pracował w trzech trybach obciążenia:
1. Pulpit - uruchomione były te programy i aplikacje, które się uruchamiają przy starcie systemu tj. Avast, Ad Aware, Fraps, Asus Smart Doctor. Aero włączone, nie używałem przeglądarki ponieważ używamSafari 5, które nieco obciąża procesor. Pomiar był odczytywany po 10 min bezczynności. Komputer pracował tak30 min, rejestrowana była najniższa wartość.
2. Stres CPU - czyli wszystko z punktu pierwszego plus: ORTHOS, Everest (monitorowanie temperatur), CPUZ. Pomiar polegał na obserwacji i odczytaniu najwyższych wartości.
3. Stres CPU+3D - punkty 1 i 2 plus uruchomiony 3DMark 06. Pomiar jak wyżej.
Każdy test przeprowadziłemtrzy krotnie na rozgrzanym sprzęcie.
Zanim przejdę do przedstawienia wyników pomiarów dla przypomnienia prezentuję Wam tabelkę z wybranymi zakresami napięć wg normy ATX12V 2.2:
Do walki stanie doładowany NITRO Chieftec BPS-550C o mocy 550 W oraz 750 W prawdziwej mocy w wykonaniu Anteca TP-750 Blue, przekonajmy się kto będzie lepszy!
Na początek wyniki pomiaru napięć w pierwszym trybie czyli Pulpit :
kliknij na obraz aby powiększyć
Chieftec i Antec mają podobne wartości napięć na linii+3,3 V. Linia +5 V także podobnie, natomiast na linii +12 V dość sporo podbite napięcie na Chieftecu, ale wszystko w normie.
kliknij na obraz aby powiększyć
Chieftec jest jak skała, wartości napięć nie drgnęły, są takie same jak bez obciążenia! Antec nie potrafił utrzymać wartości z testu PULPIT, jednak stabilności nie mogę mu odmówić.
kliknij na obraz aby powiększyć
Na Antecu znowu zauważalne są niższe napięcia na wszystkich liniach, stabilne ale niższe. Chieftec ponownie pokazał dobrą kondycję, nie wymiękł i utrzymał wszystkie napięcia na stałym poziomie. Nazwa NITRO nie jest chyba przypadkowa.
W testach napięciowych zdecydowana wygrana doładowanego Chiefteca NITRO.
POBÓR MOCY Z SIECI
Niestety mimo starań nie mogłem wejść w posiadanie watomierza, więc obliczyłem pobór mocy ze wskazań mierników ze wzoru:
· UAC to napięcie zmienne mierzone na wejściu(przed wtykiem zasilającym zasilacza),
· IAC to prąd zmienny mierzony na wejściu(przed wtykiem zasilającym zasilacza),
· PFto współczynnik PFC, który jest aktywny i zwiększa się wraz ze wzrostem obciążenia, wg producenta Antec PFC=0,99, Chieftec PFC>0,9
UWAGA! - ze względu, iż nie miałem możliwości określić współczynnika korekcji mocy (jak wspomniałem zmienia się wraz z obciążeniem) pominąłem go w obliczeniach, więc wyniki proszę traktować poglądowo w celu porównania poboru mocy przez oba zasilacze.
Pomiar mocy wykonałem dla trzech trybów, analogicznie jak w przypadku pomiaru napięć czyli: Pulpit, Stres CPU oraz Stres CPU+3D.
Jest to pomiar mocy samego komputera bez monitora ani żadnych innych urządzeń peryferyjnych.
No to mamy 1:1, Antec wygrywa test na sprawność energetyczną, ale skąd różnica jeżeli oba zasilacze reklamują się certyfikatem 80PLUS Bronze? - może ma na to wpływ PFC, które u Anteca wynosi PF=0,99, a u Chiefteca PF=0,9. Różnica ok. 10 W to nie aż tak wiele.
Oba zasilacze mają bardzo ciche wentylatory sterowane sygnałem PWM,). Poodpinałem wszystkie wentylatory (oprócz procesora), zatrzymałem nawet turbinkę na Radeonie, odłączyłem dwa dyski twarde, jednak 14 cm wentylator wChieftecu był niesłyszalny nawet pod pełnym obciążeniem (jakie mogłem mu zafundować).
Gdy komputer nie jest obciążony wentylator ma niskie obroty, zasilacz jest chłodny. Podczas obciążenia wentylator nabieraprędkości, choć nie są to maksymalne obroty, wydobywające się powietrze jest ciepłe(nie gorące).
Chieftec w porównaniu z Anteciem ma większy wentylator o 2 cm, postanowiłem więc sprawdzić czy ma to wpływ na temperaturę podzespołów.
Jak testowałem:
- test przeprowadziłem w dwóch trybachPULPIT i STRES CPU+3D, temperatury odczytywałem z Everesta.
- na potrzebę testu odpięte zostały wszystkie wentylatory oprócz dwóch wentyli 120 mm pompujących powietrze do obudowy, jedynym wyciągającym wentylatorem był ten w zasilaczu!
Czerwonym kolorem zaznaczyłem temperatury, które się różnią.
kliknij na obraz aby powiększyć
kliknij na obraz aby powiększyć
Ten test pokazuje przewagę Chiefteca i jego 14 cm wentylatora mamy 2:1 na korzyść NITRO.
Szczerze to nie spodziewałem się aż takich różnic, w trybie pulpit możemy zauważyć 3*Cniższą temperaturę procesora i 2*C płyty głównej względem Anteca. W trybie pełnego obciążenia już takich różnic nie zauważymy.
Inżynierowie Chiefteca wykonali wspaniałą pracę, stworzyli serię zasilaczy, która jest przeznaczona nie tylko dla entuzjastów ale i zwykłych śmiertelników, świadczy o tym szeroki wachlarz 10-u modeli serii NITRO .
Co do testowanego modelu, jakbym miał wybór, to padłby bez wahania na Chiefteca NITRO. Jest cichutki potrafi nawet schłodzić niektóre podzespoły i co najważniejsze trzyma napięcia jak skała!!! - nic nie jest w stanie go zmusić do kapitulacji. Design zasilacza jest rewelacyjny i świetnie się prezentuje w obudowie. Dużym plusem jest większa ilość odpinanych kabli względem Anteca, podpinamy tylko te które są nam potrzebne.
Walka między serią True Power Anteca a NITRO Chiefteca dowodzi, że nowa lina zasilaczy może nieźle zamieszać w każdym segmencie mocy. Antec został pogoniony, kto następny?
Moja ocena :
Podsumowanie: Chieftec NITRO BPS-550C | ||
Plusy: Minusy: |
Ocena: | |
Jakość wykonania: | bardzo dobra |
Cisza: | bardzo dobra |
Kultura pracy: | bardzo dobra |
Napięcia: | bardzo dobre |
Okablowanie: | bardzo dobre |
Zabezpieczenia: | bardzo dobre |
Ogólna ocena: | |
Cena orientacyjna : do 399 zł |
Dziękuję redakcji Benchmark.pl za udostępnienie sprzętu do testów.
Zapraszam do oceniania i komentowania (błędów napewno się nie ustrzegłem). Łukasz.
Recenzję zasilacza ANTEC TP-750 BLUE znajdziecie tutaj
Komentarze
16- "Sztywność przewodów jest taka sama jak w moim Antecu." - czyli jaka?
- brak jednostek na wykresach
- w wykresach temperatury jest literówka - płuta główna, zamiast płyta główna
-piszesz w minusach "Wysokie napięcie na linii +12 V", a w tabelce na końcu napięcia są bardzo dobre.
Poza tym bardzo fajny test - daje +
Duży plus za wypatrzenie elementów elektronicznych bez rozbierania. Z ciekawości się zapytam - zdjęcia były robione w trybie Makro?
Co do imageshacka to moźe i masz rację, ale wszystkiego trzeba spróbować, poza tym benchmark ma ograniczenia, a na drugi dzień po publikacji wyjechałem na wakacje.
Co do napięć to w + chodziło mi o ich stabilność.
błędy:
1) "W testach napięciowych zdecydowana wygrana doładowanego Chiefteca NITRO." - jest dokładnie ODWROTNIE, umiesz czytać wykresy...?
2) "ale skąd różnica jeżeli oba zasilacze reklamują się certyfikatem 80PLUS Bronze?" - w podejściu do sprawy i obliczaniu. Słyszałeś o mocy biernej i co to jest PFC..? Nie słyszałeś.
3) zasilacz nie ma zadania chłodzić niczego, poza samym sobą!! Jeżeli posiadasz "stary typ" obudowy, czyli z zasilaczem na górze to tak może się faktycznie dziać, ale dowodzi to tylko temu, że chieftec przepywa więcej powietrza i przez to jest głośniejszy. Być moze pod małym obciążeniem (twoim) nie słyszałeś tej różnicy, ale pod większym (400-500W) już różnica byłaby wyrażnia
4)"Antec został pogoniony, kto następny?" - nie, to ty sam siebie pogoniłeś. U ciebie "wygrał" chieftec, bo tak chciałeś. W praktyce chieftec nie ma żadnego startu jakościowego do Antków TPN, to klasa niżej.
O mniejszych kwiatkach w stylu: "który produkuje zasilacze z najwyższej półki od wielu lat" (dowiedź się proszę, kto jest producentem obu tych zasialczy), czy pomiar na kompie, ktory nawet w połowie tego chiefteca nie obciąży - nawet nie wspomnę....
0/5
2. A czytałeś to: "UWAGA! - ze względu, iż nie miałem możliwości określić współczynnika korekcji mocy (jak wspomniałem zmienia się wraz z obciążeniem) pominąłem go w obliczeniach, więc wyniki proszę traktować poglądowo w celu porównania poboru mocy przez oba zasilacze." , wiem że wyniki mierzone miernikiem nie oddadza rzeczywistych wartości, ale jak napisałem nalerzytraktować to tylko poglądowo!
3. Wiem jaką role ma wentylator w zasilaczu. W poprzedniej recenzji proszono o takie testy więc się znalazły, dla niektórych taka informacja jest ważna.
4. Nie miałeś chyba tego Cheifteca w rekach, zasilacz jest na naprawde wysokim poziomie wykonania, a elementy ma z najwyższej półki jak np. kondensatory.
Wiem że nieobciążyłem za bardzo tych zasilaczy, ale nie wiem czy wiesz to jest dział MINI RECENZJE i każdy testuje sprzęt na komfiguracji jaką posiada.
Aczkolwiek dzięki za komentarz.
Obliczenia ze wzoru W to niestety fikcja trochę.
Tak naprawdę nawet nie wiesz jak bardzo obciążyłeś te zasilacze
Tak samo porównywanie 550 do 750 to pomyłka ( takim samym obciążeniem) gdy pierwsza jest dociążona w 50% to 70% zaledwie 30% a ma to spory wpływ na wynik miedzy innymi sprawności.
Sprawność bez odpowiedniego sprzętu raczej trudno ją zweryfikować w miarę dokładnie do tego najlepiej ja badać gdy temperatura wewnątrz zasilacza wynosi ok 45C, bo uzyskamy bardziej prawdziwe wyniki a nie jak producenci przeprowadzają badania w 25C heh.
przydało by się opisać zabezpieczenia ( rozkręcić zasiłke i fotki pokazujące jak to jest zrealizowane ) bo jest często ogromna różnica w jakości ich wykonania.
Testować zabezpieczenie raczej nie będziesz, ale by się przydało termiczny, przeciążeniowy, zwarciowy
a i te 85C Chieftec to słabo standard to 105C Antec
pomiary tętnienia by się zdały ale tak samo sprzęcik cza :(
blabla i tak dalej
poczyta recki zasiłek tych portali chyba nikt lepiej nie testuje
amerykanie http://www.hardwaresecrets.com/
grecy ( translator gogle i można czytać spokojnie )http://www.thelab.gr
jeszcze jeden portal był ale nie pamiętam nazwy
- co do błędu pomiarowego to podałem tolerancję mojego miernika dla używanego zakresu
- każdy zasilacz miał takie same warunki, a wyniki jak widać na wykresach
- niestety ale zasilacza nie mogłem rozkręcić o czym napisałem(nie dostałem zgody)
-nie posiadam laboratorium więc pomiaru tętnień nie mogłem wykonać, a miernik mam jaki mam, niewiadomo co to nie jest
-przypadkiem sprawdziłem jedno z zabezpieczeń, a mianowicie zwarciowe (całkiem przypadkiem :)) i działa więć reszta pewnie taż
- co do sprawności masz rację, ale chociaż wiadomo jak sie zachowa mocniejszy i słabszy zasilacz o podobnej sprawności na jendnym sprzęcie, szczeże to żadnego z nich nie obciążyłem nawet w 80%
taki sprzęt dostałem do testów i przetestowałem na tym co posiadam, to jest tylko dział miniRecenzje.
poza tym na polskich portalach ciężko znaleść laboratoryjne podejśćie do badanego sprzętu.
a na hardwaresecrets.com szm czytałe test Anteca.
ale dzięki za komementaż