System chłodzenia cieczą zdobywa z roku na rok coraz większą popularność. Czy warto się nim zainteresować? Odpowiedź na to pytanie w głównej mierze zależy od tego, jak zasobny jest twój portfel. Wydajny i bezpieczny układ LC to często wydatek ponad 2000 zł. Czy jest zatem sens inwestycji w LC w przypadku kilkuletniego komputera? Moim zdaniem nie. Do takiego „blaszaka” z pewnością wystarczy wydajne chłodzenie powietrzem, które dostaniemy za 1/10 tego, co mielibyśmy wydać na LC.
Przeprowadzone testy wykazały, że już w przypadku procesora taktowanego domyślnym zegarem różnica temperatur między układem AC (powietrze) i LC (ciecz) jest dość znacząca. Uwidacznia się ona jeszcze bardziej, podczas testów OC, w których to przewaga LC nad AC jest ogromna.
Dlaczego warto zainwestować w LC? Chociażby dlatego, że taki system zapewni wysoką wydajność, ciszę i efektowny wygląd. Dodatkowo LC to również nowa pasja, swoją drogą bardzo uzależniająca. Wkraczając w ten fascynujący świat już łatwo z niego nie wyjdziesz. :-)
Jeżeli już zdecydujemy się na system chłodzenia cieczą, musimy dobrze rozdysponować przeznaczoną na ten cel gotówkę. Podstawą jest dobra pompka. Tutaj najlepszym wyborem będzie Swiftech MCP 350 wraz z topem umożliwiającym zastosowanie innych złączek. W przypadku chłodnicy warto rozejrzeć się za produktami Fesera, który oferuje wydajność i jakość w jednym opakowaniu. Bloki to już kwestia indywidualna i zależna od tego, jaką płytę główną czy kartę graficzną posiadamy. Co do kart graficznych, to w przypadku najnowszych konstrukcji jedyną opcją są bloki FullCover. Pozostaje jeszcze kwestia węży, których rozmiar zależy od zastosowanych w układzie złączek. Z czystym sumieniem mogę polecić węże firmy Tygon, które cechują się wysoką podatnością na załamania oraz idealnie przylegają do złączek.
Wiele osób rezygnuje z LC z obawy o przeciek czy trudności z montażem poszczególnych elementów. Nic bardziej mylnego. Montaż całego układu od podstaw przeciętnemu użytkownikowi nie powinien sprawić najmniejszych trudności. Jeżeli nie masz pomysłu na to, jak powinien wyglądać twój układ, zajrzyj do worklogów, do których odnośniki znajdują się na początku artykułu.
W przypadku bezpieczeństwa układu LC w internecie krąży sporo mitów. Ryzyko przecieku przy dobrze złożonym układzie praktycznie nie istnieje. A nawet jeśli taki wyciek miałby miejsce w naszym układzie, nie jest to jednoznaczne ze zniszczeniem zalanych komponentów.
Jeżeli od chłodzenia wymagasz przede wszystkim wydajności, a dodatkowym atutem jest cisza, to LC jest dla ciebie najlepszym wyborem. Jego potencjał zwiększa się jeszcze bardziej w przypadku podkręcania. Zatem, overclockerze, do boju!
Zobacz inne artykuły z działu Testy i recenzje:
Test: 2x GeForce GTX 480 vs Radeon HD 5970 Testujemy superszybki komputer wyposażony w dwie karty graficzne GeForce GTX 480 oraz chłodzenie wodne. Jaką wydajność oferują najnowsze karty NVIDII gdy pracują w trybie SLI i czy Radeon HD 5970 może im dorównać? | |
benchmark ostrzega: odwiedzają nas OBCY! Młode alieniątko (to taki obcy w obudowie PC) szuka domu. Ma duży móżdżek (Core i5), dwie rączki (2 x 2 GB), zdrowe i silne serce (2x Radeon 5670) i lubi gry, o czym świadczy 4x 500 GB w RAID. Przygarniesz obcego? | |
AMD Phenom II X6 - 6 rdzeni i jeszcze Turbo! To pierwszy taki procesor w historii AMD - ma 6 rdzeni, nową funkcję Turbo CORE i jest relatywnie tani. Zobacz jak wypada w testach w porównaniu z Intelem. Plus: test płyty z topowym chipsetem AMD 890FX. |
Komentarze
160Moje temperatury na:
e7200 @4.0GHz
IDLE: 30*C Stres: 52*C
GTX260 @648/1100MHz
IDLE: 38*C Stres: 49*C
Fanatycy AC, niemacie z nami szans;p
Jaka była pasta pod tym radiatorem? Standardowa? :/
W jakiej to było budzie? Jak chłodnicę do LC wywaliliście na zewnątrz a buda była słabo wentylowana to się nie dziwię...
-zestaw jaki sobie zlozylem - koszt okolo 800zl - chwile temu sie tym interesowalem teraz aktualnych cen juz nie bardzo, ale z tego co zagladnalem to blok na proc chlodnica 2x 120 pompka rez weze plyn i zlaczki wychodza dosc podobnie.
- W tej recce szkoda ze karta nie obciazona, zlozcie taki zestaw w oparciu o bardziej dowoltowanego proca 2x gtx 480 i juz 40 stopni nie bedzie tylko 60 albo i wiecej.
- cisza faktycznie wieksza niz np z 2 kartami, ale zeby uzyskac dobrą wydajność musimy miec i tak na chlodnicy dosc dobre wentyle no i pompka.
- Do tego jakas fajna obudowa :D - tez podnosi koszt calej konstrukcji, chyba ze chcemy umiescic chlodnice w kształcie kaloryfera poza PC to spoko, ale wsadzajac ja do srodka potrzebujemy miejsca: Lian Li, Obsidian a z tanszych to moze k58/62,
- Jesli masz komputer za 4 kola a chcesz miec ciszej to dodatkowe 1,5 kola trzeba dolozyc (same bloki na proca sekcje mostki i 2 karty ponad tysiac)
Ogolnie zabawa dla dużych i bardziej zamożnych dzieci :D
- sory za orty ;p
Powietrzem można pasywnie chłodzić... w LC pompa zawsze musi pracować nawet jak wodę pasywnie chłodzimy.
jesli juz to chlodzenie freonem
a dla normalnych uzytkownikow chlodzenie powietrzem, a zaoszczedzone pieniadze mozna przeznaczyc po prostu na lepsze cpu/gpu itp
PS.
na poważnie to przeczytam później, byłoby jednak miło gdybyś z tym zdaniom coś zrobił
Z chlodzenia powietrzem pokazano "tylko" Mugena 2, i o ile brak wiekszych potworow jak Megahalems mozna jeszcze jakos przebolec, o tyle chlodzenie wodne oparlo sie o "stara szkole", czyli czesci do kupki kompletujemy i jazda.
A ja juz myslalem, ze jesli nie testy, to bedzie choc jakas nawiazka, zdanie odnosnie zdobywajacych coraz wieksza popularnosc WC kompaktowych - CoolIt ALC Domino/Eco, czy moze Corsair H50... Wnioski plynace z powyzszego testu sa oczywiste: chlodzenie wodne jest cichsze i lepsze (mozna sie spierac, czy jest sens inwestowac tyle kasy w obnizke jedynie kilkunastu stopni), ale tez i sporo wiecej kosztuje, jak rowniez duzo z tym zabawy. Natomiast ja oczekiwalem przelomu - testu jakiegos WC, ktore nawiazywaloby walke cenowa z AC, a tak jest w przypadku podanych przez mnie WC kompaktowych.
Coz, szkoda. Wiem, wiem - musze sam kupic, napisac recke, to bede ja mial na benchmarku :-)
Autorzy tych cacek mają wiele zapału(i kasy),ale efekt jest piorunujący,aż szkoda ze to jest schowane w środku obudowy;)
Według mnie z chłodzeniem tego CPU Intel Core i7 920 @ 4.2 GHz,nie źle by się sprawował klasyczny schładzacz powietrzem od Noctuy NH-U12P w wersji SE (2X wentylatory NF-P12), z nie porównywalnie mniejszym kosztem na poziomie~250zł.
Wyżej wymieniona alternatywa do tego L.C.chłodzenie powietrzem prócz kosztów ma jeszcze,ten plus że nadal byśmy jako taką zachowali ciszę.
Więc inwestowanie w L.C.nie jest zbyt opłacalne,bo do wyciskania gigaherców z tego i7 920 są jeszcze bardziej wyspecjalizowane "zabawki"(np:chłodzenie ciekłym azotem:)
"Dynamics LMX Superleggera zamiast ciepłowodów zawiera metalowe rurki, w których płynie ciekły metal. Jego cyrkulacja wywoływana jest przez bezgłośną pompkę elektromagnetyczną, zasilaną 4-pinowym złączem 12 V."
warto odwiedzic strony:
http://galeriawc.pl/
http://forum.purepc.pl/Galeria-WC-f92/Wc-By-Malik-t279803.html
pozdrawiam.
Temperatury przy chłodzeniu wodnym nie czynią cudów. Co prawda mój były HD3850 działał w stresie z temperaturą o 45 stopni niższą niż na powietrzu, ale zupełnie nie zwiększyło to jego stabilności i potencjału OC.
Podzielam zdanie osób, które mając do dyspozycji 1000+zł, wolą wymienić te i owe podzespoły w obudowie, niż budować za te pieniądze chłodzenie cieczą. To niestety rzecz tylko dla dzianych pasjonatów :). A jeśli ktoś chciałby osiągnąć taki efekt, jak na zdjęciach w tym artykule, to ostrzegam że koszty są bardzo duże :).
Jedyne co, to można by trochę więcej napisać jeszcze o chłodnicach więcej.
recenzja pompki : http://mod-planet.com/recenzja-pompki-hydor-seltz-l-20-ii,54.html warto odwiedzić : http://www.cooling.pl/chlodzenie-ciecza,artykul,2.html
Do tego stylistyka na 5'tke!
chyba tylko jak się wyciska z komputera siódme poty
ale ciepło to nie chochlik który na widok wody znika
wodę też trzeba schłodzić a robią to TEŻ wentylatory
nic w przyrodzie nie ginie
a niby czym się różnią od wentylatorów na radiatorkach
to jest jakaś inna technologia może bezgłośna
:) buhahahhahaa
ja mam na porocku po godzinie grania 47 stopni na wiatraku miedziaku pentagrama
obudowe mam otwartą ale jak masz zestaw wodny to żeby ktoś zobaczył to też musisz otworzyć
no wybaczcie ale to jakiś idiotyzm kupować to wszystko bo po co chyba tylko dla samej satysfakcji albo doświadczenia
o nie ... ja podziękuję
bo nie jestem działkowcem co se kupuje kombajn dla 3 grządek truskawek
Teraz trzeba sobie zadać pytanie kto podkręca i czy warto jeszcze podkręcać ? Wtedy poznamy odp. czy chłodzenie wodą rzeczywiście jest tak dobre i warte zachodu.
Moim zdaniem OC powoli staje się zupełnie nieopłacalne. Przeistacza się w rywalizację, sport ale czysto użytkowych zastosowań jest coraz mniej. Obecne cpu same potrafią się podkręcać, zachowując przy tym przewidziany pobór energii i ilość wydzielanego ciepła. Wydajność takiego cpu wystarczy każdemu przeciętnemu userowi na wile lat. Prze taktowanie czasami doś mocno podnosi wydajność, jednak przy nowych jednostkach ma bardzo negatywny wpływ na pobór mocy i ilość wydzielanego ciepła. Chłodzenie powietrzem przestaje wystarczać a zapewniające stabilna prace WC jest bardzo kosztownym rozwiązaniem !
Czy zatem nie lepiej dołożyć grosza i kupić wydajniejszy cpu, który zadowoli się boxowym chłodzeniem a przy tym będzie oszczędniejszy i wydajniejszy niż jego podkręcony braciszek ???
WC wcale nie jest lepsze. Jest droższe równie hałaśliwe i trudne w montażu.
Ja wolę kupić mocniejszy cpu, pasywne chłodzenie i zapomnieć, że obok stoi blaszak ;) OC stało się nieopłacalne, a prostota jest najbardziej niezawodna :) Wentylator zalepia kurzem radiator, WC może się rozszczelnić lub pompka ulec awarii. Mało prawdopodobne ale jednak. Pasywne systemy pozbawione są tych wad. oczywiście mowa o cpu:)
Jeśli chodzi o OC to porównywanie tych dwóch rozwiązań jest troszkę śmieszne. Woda daje znacznie większe możliwości przy zachowaniu ciszy. Stosując chłodzenie Thermalright TRUE czy Noctua NH-D14 nigdy nie udało mi się uzyskać nawet porównywalnych efektów.
Pisanie ,ze lepiej jest zainwestować w lepszy procesor czy kartę tez jest zabawne. Osobiście znam mało osób które są chętne do zainwestowania w sam procesor 3000zl skoro za te cenę można mieć procesor i niesamowite chłodzenie wodne.
Zestaw chłodzenia wodnego można złożyć za 500 zł i będzie on bardziej wydajny niż topowe Noctuy których koszt to ok 300zl.
Do tego mamy fajna zabawę i satysfakcje.
Jeśli zaś chodzi o bezpieczeństwo to obawy pryskają po pierwszych próbach z LC.
Artykuł jest świetny. Zaprezentowane zestawy to klasa sama dla siebie - Maniakalny robi świetne bloki :)
Jeśli ktoś waha się czy zacząć swoje pierwsze wc niech napisze - być może będę mógł pomoc.
Artykuł... wszystko dobrze opisane, poradnik kupna osprzętu do chłodzenie wodnego, porównanie temperatur i jak zamontować (wszystko co najważniejsze więc 5/5).
Mam tu ciekawy artykuł z montażem WC na 800D
http://forum.corsair.com/v3/showthread.php?t=81684
Obudowę już mam teraz zbieram kasę na instalacje WC , pod koniec roku zacznę montaż :)
Dzieki Sebastian za tak ciekawy artykuł :)
pozdro.
Myślał o pamięciach OCZ przystosowanych do LC ,ale tutaj widzę ,że ten blok pokrywa wszystkie sześć slotów pamięci ,co akurat tu nie stanowi problemu i u niego też. Bo szukam i wuja googla i znaleźć nie mogę :D
Jest parę błędów.
Od podstawy
http://www.benchmark.pl/uploads/backend_img/fotki_recenzje/2952_chlodzenie_wodne/1.jpg
Rezerwuar Znajdować się powinien W najwyższym punkcie.
Zapomnieliście zaznaczyć kierunek przepływu wody... Jendak po opisie chłodnic mogę się domyślać. Zatem
Jaki jest efekt umieszczenia pompy przed chłodzonicą, a jaki za? Moim zdaniem lepiej umieścić pompę za chłodnicą ze względu na to, że gorąca woda obniża jej żywotność znacząco.
--------------
Wartało zaznaczyć, że trzeba chłodzić NB ponieważ? Ponieważ chipsety intela x58 grzeją się tak bardzo, że bez aktywnego chłodzenia się spalą. Dlatego nie można chłodzić tych chipsetów pasywnie NIGDY!!!! (tak by się stało jako, że nie byłoby nawiewu spod CPU)
---------------
No i jeszcze jeden szczegół.To porada na temat której jestem pewien.
http://www.benchmark.pl/uploads/backend_img/fotki_recenzje/2952_chlodzenie_wodne/15.jpg
Na siłę usztywnione węze. Węże powinny być maksymalnie zaokrąglone.
Co do samych węży. Węże powinnby być elastyczne. Im bardziej elastyczny wąż tym lepsza będę efektywność tranportu płynu.
Po roku kupilem Durona 600 i cala zabawa z WC stracila jakikolwiek ekonomiczny sens...
Cooler uzyty nie jest w stanie odprowadzic ciepla z wykreconego na 4 GHz i7. Najlepiej cenowo wygladal by tu Thermolab BARAM, ktory odprowadza nawet 250W, ale poniewaz chlodzenie wodne nie jest tanie (delikatnie mowiac) to rowniez tu trzeba bylo pojsc na calosc. Meghalems bylby dobrym pomyslem, a jeszcze lepiej Noctua NH-D14 lub Thermalright IFX-14 czy nowy Cogage Arrow i 3 wentylatory SilentX IXP-76-18 (120x38mm - 90CFM/150m3 @ 1400rpm/18dB). Znacznie taniej [270 PLN IFX14/CA + 220 za 3 wentyle SX], prosciej, a wydajnosc taka sama jak chlodzenie ciecza. (tylko CPU)
Dla mnie strata pieniedzy...
zapraszam. www.the2l.neostrada.pl
Ale zeby zamienic wodę na np glikol taki jak mamy w autach? Sprawdzić czy byłaby jakaś róznica, co?
Pozdrawiam
LC jest za drogi pompka za 300zł szok w krok cały zestaw za 300 zł to bym się zastanowił.
Pozdro dla LC!
Teraz opracowuje płyn w którym będzie można zanurzyć gorące podzespoły blaszaka.
Gothar - jest drogi, ale jak raz sprobujesz to nie przestaniesz, a za 300 pln kupic mozna co najwyzej porzadny cooler AC.
No musialem wentyle kupic tylko, a bloki nb, sb sie sprzedaly i zakupilem blok na grafike.
Wiec jak sie chce to mozna, a tempy zajebiste.
Pozdrawiam.