Wyjaśniamy dlaczego chmura to dobre rozwiązanie dla firm w pierwszym okresie ich działalności.
Start-up – co to takiego?
Termin „start-up” przywędrował do nas ze Stanów Zjednoczonych i oznacza bardzo wczesny etap rozwoju firmy, która nie generuje jeszcze zysków, gdyż jest na etapie budowania produktu lub usługi oraz poszukiwania modelu biznesowego. Przyjęło się, iż terminu tego używa się do określania nowo powstałych firm technologicznych.
W Stanach Zjednoczonych co roku 1500 start-upów otrzymuje dofinansowanie od funduszy venture capital, a ponad 50 000 pozyskuje anioła biznesu. Na polskim rynku działa kilka funduszy inwestycyjnych VC, a liczba polskich start-upów, choć nie tak imponująca jak w USA, ciągle się powiększa. Trzeba jednocześnie przyznać, że nikt nie wie, ile mamy obecnie start-upów w Polsce. O modzie na „startupowanie” świadczyć może fakt, że wydarzenia przeznaczone dla początkujących przedsiębiorców są bardzo liczne.
kliknij aby rozwinać całość, zródło: mashable.com
Firmy w tej fazie, czyli w pierwszym okresie działalności, nie generują zysków, co zmusza ich twórców do bardzo radykalnych oszczędności. A jak zacząć biznes w internecie lub w oparciu o rozwiązania dostępne poprzez sieć WWW, nie inwestując w serwery? Profesjonalne rozwiązania serwerowe najczęściej dedykowane są dużym korporacjom, z dużymi wymogami odnośnie dostępnych zasobów, zakresu funkcjonalności czy bezpieczeństwa. Tak wyśrubowane wymagania sprawiają, że sprzęt ten jest drogi. Nie mniej istotny jest też fakt, że kupując serwer, zawsze kupujesz „na górkę”, czyli płacisz za zasoby, których na razie nie wykorzystasz. A na tym etapie rozwoju firmy mało kogo stać na to, aby zamrażać potrzebną gotówkę w nieefektywnie wykorzystanym sprzęcie.
Twórca start-upu ma przed sobą wiele zadań do spełnienia. Musi dbać o rozwój produktu/usługi, szukać modelu biznesowego, pozyskiwać klientów, przekonywać ich do swojej firmy, budować zaufanie... Jest jednocześnie szefem, księgowym, marketingowcem i sprzedawcą. Chętnie więc korzysta z każdej możliwości delegowania zadań czy przerzucenia odpowiedzialności za podjęte decyzje, jak na przykład z decyzji dotyczącej obsługi serwera – to dla niego nieoceniona pomoc, bo biorąc gotowy produkt (w tym przypadku konkretny pakiet usług) oszczędza czas i energię.
Chmura – po co?
U podstaw funkcjonowania cloud computingu leży założenie, że chmura jest skalowalna, łatwo dostępna i tania, ponieważ płaci się tylko za zasoby, które się zużyje.
kliknij aby rozwinać całość, źródło: ProfitBricks
Skalowalność chmury oznacza, że zasoby serwerowe będą rosły wraz z Twoim biznesem. Gdy zakładasz firmę, na początku nie potrzebujesz ogromnych mocy obliczeniowych, niekończących się zasobów dyskowych czy gigantycznego RAM-u. Konfigurujesz zatem serwis na najniższych z możliwych zasobach i płacisz niewiele. Gdy ruch na Twoim serwisie się zwiększa, bez problemu zmieniasz ustawienia serwera.
Możesz oszczędzić również, zmieniając ustawienia Twoich zasobów w zależności od ruchu w serwisie w określonych porach dnia czy roku. Jeżeli obserwujesz, że klienci w wakacje mniej chętnie korzystają z Twoich usług, możesz konfigurację serwera zmniejszyć do najniższej instancji. Gdy przed świętami ruch gwałtownie się zwiększa, w prosty sposób zwiększasz zasoby.
Łatwy dostęp do ustawień oznacza możliwość odpalenia serwera w chmurze paroma kliknięciami myszki, bez podpisywania umów, pytaniami o NIP czy REGON. Użytkownik akceptuje regulamin dostawcy chmury, konfiguruje własne serwery i już jest on-line. To nieraz jedyna droga dla pomysłodawców, którzy postanawiają najpierw stworzyć produkt czy usługę, a dopiero później rejestrować firmę.
Stosunkowo niskie koszty serwerów w chmurze pozwalają przesunąć środki na rozwój produktu, marketing czy prace programistyczne.
źródło: wikipedia.org
Podsumowanie
Zakładając start-up, warto rozważyć korzystanie z chmury, ponieważ:
NIE TRACISZ KASY NA ZAKUP WŁASNYCH SERWERÓW
Nie musisz wydzielać w swoim biurze miejsca pod szafy serwerowe, zapewniać im odpowiedniej temperatury do pracy, serwisować, płacić wyższych rachunków za prąd. Wszystkie te zmartwienia pozostawiasz dostawcy cloud computingu, a Ty zajmujesz się swoim biznesem.
MOŻESZ ŁATWO ZAPANOWAĆ NAD KOSZTAMI SERWERÓW
W chmurze nie ma niespodzianek. Konfigurując serwer, otrzymujesz informację, ile za niego zapłacisz. Większość dostawców cloud computingu stosuje rozliczanie minutowe. Jest to związane z tym, że w każdej chwili możesz swoją chmurę zwiększyć lub zmniejszyć, co będzie miało przełożenie na rachunek miesięczny. Płacisz tylko za te zasoby, które zużyjesz. No i nie czekają na Ciebie takie niespodzianki jak rachunki za naprawę zepsutych podzespołów serwera, jego konserwację czy zmiany konfiguracji.
MOŻESZ DOWOLNIE SKALOWAĆ SERWERY
Cloud computing umożliwia rozwój Twojej infrastruktury razem z rozwojem Twojej firmy. Wiele nowych firm rośnie dość szybko, ale równie dobrze ich wzrost może bardzo szybko wyhamować. Zwykle gdy firma szybko się rozwija, równie szybko trzeba dokupować zasoby IT. Problem powstaje, gdy rozwój wyhamowuje, a klienci zaczynają odchodzić. Wtedy przedsiębiorca zostaje z niewykorzystywanym sprzętem. Korzystając z chmury w czasie rzeczywistym, zmniejsza się zapotrzebowanie na zasoby i płaci tylko za te, które się zużywa. Gdy firma po jakimś czasie znów zacznie rosnąć, po prostu dodajemy dodatkowe zasoby.
Publikacje z cyklu Akademia Chmury:
- ABC cloud computingu
- VPS-y, wirtualki i chmury, czyli z poradnika młodego technika
- Postaw na chmurę i zacznij oszczędzać
- Po co w chmurze API?
- Dlaczego Big Data romansuje z chmurą?
Komentarze
6Znane są przypadki prowadzenia blogów przez lata na różnego rodzaju serwisach zewnętrznych, zostały skasowane przez administrację nawet bez czytania zawartości po tym jak ktoś zgłosił, że blog zawiera zakazane treści.
Druga sprawa, że straty na początku działalności to normalna sprawa, każdy kto coś próbował zrobić wie, że trzeba się przygotować na długie miesiące inwestowania bez osiągania zysków - zasada jest prosta, żeby wyjąć, trzeba najpierw włożyć.