Kilka ciekawych i ważnych cech NAS, które warto wziąć pod uwagę
Zastanawiasz się, czym powinien charakteryzować się serwer NAS do firmy? Zapoznaj się z kilkoma ciekawymi i przydatnymi cechami.
Jesli nie chcemy pogubić się w ogromnym wyborze dostępnych modeli serwerów plików NAS przeznaczonych do zastosowań biznesowych, warto sprawdzić, jakie funkcje powinny posiadać takie urządzenia. Jest to standardowa procedura w wyborze sprzętu do firmy, więc zastanómy się, co powinien posiadać firmowy NAS, aby działał sprawnie i bezpiecznie. Poniżej 10 ciekawych, ale i ważnych cech, na które często nie zwracamy uwagi.
Nielimitowane migawki to niemal nieograniczone bezpieczeństwo
Migawki odpowiedzialne są za tworzenie obrazów plików w danym punkcie czasu, co przekłada się na stałą ochronę danych w tle. Funkcja ta umożliwia zrobienie nieskończonej ilości "fotografii danych", dzięki czemu użytkownik może je odzyskać w razie zwykłego błędu, takiego jak przypadkowe usunięcie czy nadpisanie pliku, lub w wypadku awarii. Częstotliwość tworzenia migawek jest zależna od potrzeb użytkownika, warto jednak rozważyć wybór sprzętu, który nie zawiera przesadnych ograniczeń w ilości tworzonych migawek.
Błędy na dysku? Zabezpiecz się przed zjawiskiem "Bit rot"
W jakim celu przechowywać dane na serwerze plików NAS, jeśli po pewnym czasie nie będzie można ich odczytać lub będą one niepełne? By uniknąć tego typu nieprzyjemnych niespodzianek, warto rozważyć zakup urządzenia z funkcją zabezpieczającą przed błędami typu "Bit rot".
Zjawisko typu "Bit rot" polega na degradacji danych poprzez zmianę wartości bitu z 0 na 1 lub odwrotnie. Nie można pozwolić na to, by dane były dostępne tylko częściowo – przeważnie już minimalny ubytek powoduje niemożliwość odczytania pliku. Dobry serwer NAS do firmy to taki, który zabezpiecza przed tym zjawiskiem.
Łatwa i bezpieczna rozbudowa przestrzeni NAS
Zastanawiając się nad urządzeniem NAS dla swojej firmy na pewno trzeba zwrócić uwagę na ilość danych, które prawdopodobnie będą na nim zapisane. Na rynku są różne serwery plików NAS, których specyfikacje i możliwości przystosowane są do firm o różnej wielkości oraz różnych wymaganiach.
To na co trzeba zwrócić uwagę, to możliwość rozbudowy oraz to, ile przestrzeni dyskowej otrzymujemy na starcie. Instalacja nowych dysków powinna być łatwa i nie powinna się wiązać z koniecznością rekonfiguracji systemu. To bardzo ważne, gdyż pozwala uniknąć przestojów w pracy naszego urządzenia.
Ważne w tym temacie jest nie tylko to, jak wygląda montaż dysków w urządzeniu, ale również, jakie rodzaje dysków można zamontować w serwerze NAS oraz ile łącznie pomieści dane urządzenie. Absolutne minimum to 2 kieszenie dyskowe. Profesjonalne urządzenia natomiast, posiadają nawet 12 slotów, co przekłada się na możliwość zapisu około 96 TB danych.
Warto przewidzieć, że danych będzie z czasem więcej i wyposażyć firmę w sprzęt oferujący pojemną przestrzeń dyskową, którą możemy zwiększać po prostu poprzez zakup kolejnych dysków montowanych w jednym urządzeniu. Co ważne, nie należy przy tym przesadzać, gdyż mała, kilkuosobowa firma najpewniej nigdy w pełni nie wykorzysta tak potężnej przestrzeni na dane, jak wspomniana powyżej.
Dyski pracujące nieprzerwanie
Wysokiej jakości serwer plików NAS do firmy musi posiadać dyski, które są przystosowane do pracy ciągłej. Dodatkowo standardowe dyski twarde nie radzą sobie z pracą w środowisku, w którym występuje kilka dysków twardych z powodu mikrowibracji oraz braku specyficznych mechanizmów kolejkowania. Innymi słowy, unikajmy standardowych rozwiązań.
Prywatna chmura, czyli podwójne zabezpieczenie
Najlepsze dyski NAS oferują nie tylko zapis fizyczny na nośnikach wmontowanych w urządzenie, ale także dostęp do prywatnej chmury, co doceni każde przedsiębiorstwo. To, co wyróżnia takie rozwiązania, to możliwość dostępu do danych z poziomu różnych urządzeń, także mobilnych. Prywatna chmura jest jak dysk w sieci, jak popularny Dropbox czy Google Drive, z tą jednak różnicą, że jest on niepubliczny, a dzięki temu bezpieczniejszy dla poufnych firmowych danych.
Gwarancja – podstawa spokojnego użytkowania
Decydując się na zakup urządzenia NAS do swojej firmy trzeba uwzględnić, że jest to sprzęt, który stanie się niejako centrum przechowywania danych. Takie jest po prostu jego główne przeznaczenie. Dlatego też niezbędnym jest posiadanie gwarancji, w której producent deklaruje, że w każdych warunkach, gdy sprzęt nie pracuje poprawnie, wadliwe elementy zostaną wymienione. Warto sprawdzić, jaki okres gwarancyjny oferuje dostawca sprzętu, gdyż może się on wahać od 2 do 5 lat. Oczywiście, im okres ten jest dłuższy, tym lepiej dla nas.
Wymiana NBD – dlaczego to takie ważne?
NBD to możliwość wymiany urządzenia następnego dnia roboczego, gdy tylko stwierdzimy jakąkolwiek usterkę. Serwis z reguły na własny koszt dostarcza sprawny sprzęt pod zadany aders klienta. Dzięki takiemu rozwiązaniu firma nie jest narażona na przestój, a tym samym na ewentualne, spowodowane nim straty.
Gwarancja to nie tylko reperacja sprzętu
Sytuacja idealna to taka, w której serwis gwarancyjny świadczony przez producenta obejmuje nie tylko samo urządzenie NAS, ale także całość zestawu, w skład którego wchodzą także wmontowane dyski – jeśli zostały zakupione wraz z serwerem plików NAS.
W tym przypadku, zwłaszcza gdy zwracamy faktyczną uwagę na wsparcie techniczne, idealnym wyborem jest zdecydowanie się na sprzęt producenta, który posiada własny serwis w kraju, w którym funkcjonuje nasza firma. Dlaczego? Otóż dzięki temu, cały proces ewentualnej reklamacji znacząco się skraca, co trzeba brać pod uwagę przy planowaniu długoterminowaj działalności.
Twój ojczysty język, a wsparcie techniczne
Korzystając z urządzenia, które jest niezbędne w pracy, warto mieć dostęp do telefonicznego i internetowego wsparcia technicznego w języku, którym posługujemy się na co dzień. Producenci sprzętu wysokiej klasy zawsze oferują wraz ze swoimi dodatkowymi usługami wsparcie techniczne, które jest napisane w sposób przystępny i zrozumiały nawet dla laika. Pomaga to w rozwiązywaniu podstawowych problemów, oszczędzając przy tym nasz czas i pieniądze.
Serwer plików NAS jest dziś niemal niezbędnym elementem płynnego funkcjonowania firmy, szczególnie w czasach nieustannego przepływu i archiwizacji danych oraz – przede wszystkim – lawinowego wzrostu ich ilości w przedsiębiorstwach. Dobór odpowiedniego sprzętu gwarantuje nie tylko stabilność i bezpieczeństwo zgromadzonych danych, ale także wysoki komfort użytkowania.
Ponadto, warto pamiętać, że kupujemy nie tylko sprzęt, ale również ewentualne wsparcie gwarancyjne, dlatego dobrze jest wziąć pod uwagę usługi oderowane w jego ramach przez danego producenta.
Maciej Kaczmarek, VAR Account Manager w NETGEAR Polska
Komentarze
4Wiekszosc z tego tekstu jest tak naciągana że az głowa boli - szczególnie akapit o dyskach twardych, problemach z "mikrowibracjami" itp. Przeciez smiech ogarnie tu nawet najwiekszego laika w temacie.
Ja naprawde rozumiem sens istnienia artykulów sponsorowanych, ale wtedy piszcie w temacie ze z takim artykułem własnie będziemy mieli kontakt to moze czesc ludzi zdecyduje o nieczytaniu tego.
Co do tematu - zamiast przepisywac takie bzdury jakimi karmia przecietnego kowalskiego producenci sprzetu, wmawiajac mu ze "to jest niebezpieczne, a wiec mamy na to produkt", lepiej Przemku usiądz i stworz artykuł jak zbudowac samodzielnie NAS od zera.
Wbrew pozorom można zbudowac taki NAS bardzo tanio, bezpieczenstwem nie bedzie odbiegał od tych wszystkich turbo odrzutowych gotowych konstrukcji a mozliwosciami może je smiało przewyzszac.
Jest to moja propozycja dla Ciebie bo temat napewno zainteresuje wiele osob przeglądających ten portal, a z portalu IT staje sie powoli stajnią o której ktoś zapomniał na długi czas.
Mozliwości masz wiele jesli idzie o oprogramowanie bo takich freenasów, nas4free czy wielu wielu innych jest na kilogramy a dobrze zbudowany na tym NAS nie bedzie roznil sie od gotowych rozwiazan.
Ja naprawde rozumiem że zajmujesz sie tutaj tekstami sponsorowanymi, ale w takim wypadku umieszczajcie info w tutule "artuykuł sponsorowany" itp.
Korzystam w domu z urządzeń NETGEAR'a, mianowicie posiadam router Netgear ProSafe UMT9S, idea tego routera wyśmienita..., ale do minusów muszę zaliczyć kompletnie niedopracowane oprogramowanie z masą błędów + support, który nie jest w stanie odpowiedzieć na pytania (np. ile prądu pobiera router).
Oczywiście dodam - żeby zainstalować nowe firmware :) trzeba wykupić licencje (sic!) za około 200 zł na rok :), podobnie jest również z ochroną mail,www itd całość ponad 1000 zł...
Mam również switch z tej firmy jest to Netgear ProSafe GS748Tv4H1, który zaczął działać stabilnie dopiero po kolejnej aktualizacji firmware.
Sprzęt Netgear polecam głownie do ambitnych zastosowań domowych :)
"NETGEAR Inc. will exit from the ProSECURE business on January 1, 2017. To complete the full exit from the business, NETGEAR Inc. will no longer provide ProSECURE software support or subscription updates for any ProSECURE devices after December 31, 2016. "