Widzieliście w opisie smartfona skrót IP65? Wyjaśniamy, co oznacza opis i do czego się odnosi.
Gdy sprawdzamy specyfikację jakiegoś sprzętu, zwykle doskonale wiemy, co oznaczają poszczególne parametry. Procesor i pojemność pamięci RAM wpływają na wydajność, a cechy wyświetlacza - na jego wielkość i czytelność. Niekiedy napotykamy jednak na pewne skróty, które nie zawsze poznajemy. I o ile każdy wie, po co jest Wi-Fi, to nie wszyscy rozumie, co to jest IP65. Dziś postaramy się rozszyfrować ten skrót. Już na wstępie mogę natomiast podpowiedzieć, że chodzi o klasę wodoszczelności. Jeśli smartfon ma obudowę IP65, to dobry znak.
Co oznacza skrót IP65?
Jak już wspomniałem, chodzi o uszczelnienie obudowy. Najczęściej zastanawiając się, jaki telefon kupić, chcemy, aby był wodoszczelny lub choćby odporny na zachlapania. Oznacza to o wiele mniejsze ryzyko uszkodzenia sprzętu w razie kontaktu z wilgocią. Przypadkowe wpadnięcie do wanny, użytkowanie w deszczu, czy nawet pływanie z naszym smartfonem - to wszystko nie musi oznaczać konieczności odwiedzenia serwisu lub wymiany urządzenia na nowe.
Obudowa IP65 jest najczęściej spotykana w smartfonach. Takie samo oznaczenie stosuje się jednak również przy innych rzeczach, niekoniecznie elektronice. W każdym przypadku stopień uszczelnienia konstrukcji/obudowy określa pewna norma - IEC 60529.
Ingress Protection (czyli w skrócie: IP) występuje w sąsiedztwie dwóch cyfr:
- pierwsza odnosi się do ochrony przed dostępem kurzu, pyłu, zanieczyszczeń - ciał stałych. W tym przypadku “6” to najlepsza ochrona.
- druga cyfra oznacza ochronę przed wodą. Tu maksymalna ochrona oznacza cyfrę “9”. Obudowa IP65 oznacza natomiast, że sprzęt będzie całkowicie obrony przed strumieniami wody napływającymi z dowolnego kierunku, ale pod niskim ciśnieniem.
Powyższe wyjaśnienie pozwoli zrozumieć, co to jest IP65, a także rozszyfrować podobne oznaczenia. Im wyższa cyfra, tym lepiej, z czego ostatnia odnosi się do wodoszczelności. Smartfon z obudową IP65 (na przykład zaprezentowany niedawno Oppo Reno 12 5G) jest więc w pełni odporny na kurz i zanieczyszczenia stałe, jednak tylko częściowo chroniony przed wodą. Nie powinniśmy więc całkowicie zanurzać sprzętu, tym bardziej na większą głębokość. Taką możliwość daje dopiero obudowa z certyfikatem IP68.
Klasy uszczelnienia obudowy
W różnych smartfonach, smartwatchach i pozostałym sprzęcie elektronicznym, często zobaczymy informację o szczelnej obudowie. Warto zwrócić na to uwagę i wybierać sprzęt z jak najwyższym certyfikatem (np. IP67 oznacza lepszą ochronę, niż IP65). Niedrogie smartfony do 1000 złotych czasami mają obudowę IP53 lub IP54. Oznacza to, że powinny bez trudu wytrzymać trudy codziennego użytkowania, także w lekkim deszczu.
Droższy sprzęt, na przykład smartfony do 2000 złotych, coraz częściej mają obudowę IP68. W teorii oznacza to pełną wodoszczelność, choć certyfikacja dopuszcza zanurzenie na głębokość nie większą, niż 1,5 metra na 30 minut. W przypadku obudowy IP67 (np. w Samsungu Galaxy A55 5G) nie powinniśmy zanurzać smartfona głębiej, niż na metr.
Najdroższe i najlepsze telefony zwykle mają po prostu obudowę IP68. Warto jednak wiedzieć, że obecność takiego certyfikatu wcale nie oznacza, że uszkodzony w wyniku zalania sprzęt możemy naprawić w ramach gwarancji. Warto zapoznać się z jej warunkami.
Komentarze
4A wy myśleliście że co ?