Jeśli kupujesz smartfon lub aparat i zastanawiasz się co to jest PDAF, to przychodzimy z krótkim wyjaśnieniem. Warto wiedzieć co to daje, jakie ma zalety i czy jest konieczne do tego, by aparat był dobry. Czy PDAF przydaje się w czasie robienia zdjęć, czy filmów też? Odpowiadamy.
Co to jest PDAF?
PDAF to autofokus z detekcją fazy. Działa na innej, bardziej zaawansowanej zasadzie od detekcji kontrastu i w większości przypadków zapewnia znacznie szybsze ustawianie ostrości. PDAF wykorzystywany bywa również do śledzenia poruszającego się obiektu (tzw. focus tracking). W smartfonach elementem odpowiedzialnym za detekcję fazy i ustawianie ostrości jest zazwyczaj sensor światłoczuły - ten sam, który służy do rejestrowania obrazu (robienia zdjęć).
Wiele osób kupując smartfon przywiązuje dużą wagę do tego, by miał dobry aparat. Wiadomo, telefon z dobrym aparatem w większości przypadków może z powodzeniem zastąpić mały aparat cyfrowy. Często bywa nawet lepszy oferując nagrywanie filmów 4K 60 kl/s, świetną stabilizację, kodowanie H.265 i np. PDAF. No właśnie, ale jak działa autofokus z detekcją fazy?
Jak działa PDAF?
Technologia PDAF w smartfonach wykorzystuje pary pikseli na sensorze. Są one oddalone od siebie (podobnie jak ludzkie oczy) i mogą wychwycić przesunięcie fazowe rzucanego obrazu. Im więcej takich pikseli, tym szybszy i precyzyjniejszy jest pomiar. PDAF spisuje się lepiej w czasie filmowania lub fotografowania obiektów w ruchu.
OnePlus 6 - zdjęcie z aparatu tylnego (z PDAF)
W niektórych sensorach z technologią Dual Pixel, np. Sony Exmor RS IMX345 wykorzystywanym w smartfonach Samsung Galaxy Note 9 i Galaxy S9+, w zasadzie wszystkie piksele używane są do detekcji fazy. Sprzyja to szybkości i dokładności ustawiania ostrości - więcej pikseli łapie więcej światła, więc aparat jest w stanie lepiej "ocenić" jak powinien poruszyć soczewką, by szybko uzyskać ostry obraz. Innymi słowy zamiast ruszać optyką w przód i tył próbując znaleźć punkt najlepszej ostrości aparat może wykonać jeden precyzyjny ruch.
źródło grafiki: news.samsung.com
Warto jednak dodać, że wiele aparatów w telefonach może rozpoznawać zarówno kontrast, jak i fazę. Takie połączenie jest optymalne, bo zapewnia nie tylko szybkość, ale też precyzję w różnych warunkach oświetleniowych (również w słabym świetle). Niekiedy system ten jest wspierany przez oddzielny dalmierz wykorzystujący światło podczerwone.
Jakie popularne smartfony mają PDAF?
- Xiaomi Mi Mix 3
- OnePlus 6
- Redmi Note 7
- Samsung Galaxy S10+
- Google Pixel 3
- Huawei P30 Pro
- Xiaomi Mi 9
... i wiele, wiele innych.
Komentarze
1i to jest jeden z powodów, dlaczego w smartfonach sensor powyżej 12 czy 16mpix nie ma sensu.
fizycznie więcej światła zbiera fizycznie większa matryca.