Na rynku jest kilka modeli laptopów, które mają tak mocną markę, że są niemal gwarantem najwyższej jakości i można kupować je w ciemno. Ta najczęściej idzie w parze z odpowiednio wysoką ceną, ale jakość wykonania, design oraz komfort pracy potrafią zrekompensować niemałe koszty zakupu.
Dell XPS 13 bez wątpienia należy do tej nielicznej grupy. Model ten przeznaczony jest dla wymagających użytkowników (z zasobnym portfelem), którzy oczekują solidnego, niezawodnego komputera umożliwiającego wydajną pracę w biurze i poza nim. I to właśnie XPS 13 zapewnia. Jest lekki, elegancko zaprojektowany, ma wytrzymałą obudowę i wygodną klawiaturę.
Testowany przeze mnie model to najmocniejsza jego wersja. Wyposażono go w procesor Intel Core i7-8565U, 16 GB RAM i dysk SSD o pojemności 512 GB. Szczególnie ten ostatni zasługuje na uwagę, gdyż jest to nośnik Samsung NVMe wyróżniający się wysokimi parametrami odczytu i zapisu danych. To w połączeniu z dużą ilością pamięci RAM sprawia, że laptop działa bardzo sprawnie i bez żadnego problemu radzi sobie praktycznie z każdym zadaniem (nawet z edycją zdjęć i filmów).
Nie sposób również przejść obojętnie obok wyświetlacza. Zastosowana tutaj matryca IPS o rozdzielczości 3840x2160 pikseli oferuje świetną szczegółowość, głęboki kontrast i dobre odwzorowanie kolorów (nawet jeśli nie ma 100-procentowego pokrycia palety sRGB). Panel dotykowy to także miły dodatek.
Wysoka rozdzielczość ma jednak swoją cenę w postaci długości czasu pracy na baterii. Wprawdzie 8-9 godzin to obiektywnie niezły wynik, ale testy pokazują, że wersja z ekranem Full HD jest w stanie osiągnąć kilka godzin więcej.
Jeśli więc ktoś nie potrzebuje rozdzielczości 4K, to wybór drugiej opcji będzie rozsądniejszy. Zwłaszcza że oznacza to również istotną oszczędność - nawet 2 tysiące złotych.
Tutaj przechodzimy do kolejnego aspektu, a mianowicie ceny. Dell XPS 13 9380 w testowanej konfiguracji to wydatek rzędu 9400 zł. Czy warto zatem go kupić? Długo zastanawiałem się nad odpowiedzią na to pytanie i doszedłem do wniosku, że warto, ale osobiście wybrałbym inny jego wariant.
Testowy model to świetny laptop i kupując go z pewnością będziemy usatysfakcjonowani. W mojej jednak ocenie nieco ciekawszą opcją może okazać się wybór wersji z Core i5 (którego wydajność jest tylko o ok. 10 procent niższa) oraz ekranem Full HD. Przy zachowaniu 16 GB pamięci RAM i szybkim dysku SSD komfort pracy pozostanie równie wysoki (a dodatkowo czas pracy na baterii będzie dłuższy), a w portfelu pozostanie znaczna kwota.
Jeśli natomiast cena nie jest czynnikiem decydującym, to śmiało można zdecydować się na wersję premium. W końcu Dell XPS 13 to symbol prestiżu i statusu.
Dell XPS 13 9380-6311 - ocena końcowa:
- świetnej jakości dotykowy ekran UHD
- wysoki kontrast oraz jasność
- lekka i bardzo solidna obudowa
- kamerka przeniesiona nad ekran
- szybki dysk SSD
- czytnik linii papilarnych
- cicha praca układu chłodzenia
- czas pracy na baterii jest długi…
- …ale wyraźnie krótszy niż w wersji FHD
- brak wariantu z grafiką Geforce MX150
- mocno nagrzewająca się obudowa przy pełnym obciążeniu
- brak pełnowymiarowych portów
- wysoka cena
Komentarze
4