Instalacja odtwarzacza jest banalnie prosta. Na początku wybieramy preferowane połączenie (cyfrowe lub analogowe). Jeśli mamy możliwość wykorzystania złącza cyfrowego, to HDMI jest najbardziej polecane ze względu na dużo wyższą jakość dźwięku i obrazu (ważne w przypadku telewizorów Full HD). Dźwięk przestrzenny do zestawów kina domowego przekazywać możemy jedynie przez HDMI, gdyż odtwarzacz nie został wyposażony w wyjście optyczne. Wszystkie gniazda sygnałowe znajdują się w tylnej części odtwarzacza.
Po podłączeniu okablowania i zasilania urządzenie uruchamiamy pilotem. Telewizor ustawić należy na odbiór sygnału z odpowiedniego źródła: na przykład AV lub HDMI. Po wyświetleniu się menu głównego na ekranie telewizora wszystko jest już gotowe do pracy.
Jeśli z jakiegoś powodu po włączeniu urządzenia na ekranie nie wyświetli się obraz nie wpadajmy w panikę. Po uruchomieniu odtwarzacza czekamy chwilkę (kilka sekund), aby mieć pewność, że system wystartował w pełni, po czym wciskamy klawisz REC na pilocie, a po nim jeden z przycisków numerycznych 1, 2 ,3 ,4 lub 5. Każdy z nich odpowiada innemu typowi sygnału – kolejno PAL, NTSC, HDMI 480i, HDMI 720i, HDMI 1080i (60 Hz).
Obsługiwane formaty plików
Audio | MP3, MPA, M4A, WMA, FLAC, wielokanałowy FLAC, APE (Monkey’s Audio), Ogg/Vorbis, WAV, AC3 (Dolby Digital), AAC |
Graficzne | JPEG, PNG, BMP, GIF |
Wideo | MKV, MPEG-TS, MPEG-PS, M2TS, VOB, AVI, MOV, MP4, QT, ASF, WMV, DVD-ISO, VIDEO_TS, MPEG2, MPEG4, XVID, WMV9, VC1, H.264 (do 50 Mb/s) |
Napisy | SRT (zewnętrzne), SUB (MicroDVD - zewnętrzne), TEXT (MKV), SSA/ASS (MKV - zewnętrzne), VobSub (MP4, MKV, SUB/IDX - zewnętrzne), PGS (TS, MKV), obsługa polskich znaków |
Playlisty | M3U, PLS |
Interfejs użytkownika jest właściwie identyczny jak w przypadku pozostałych odtwarzaczy Dune HD, gdyż opierają się one na podobnym systemie operacyjnym, który (co warto dodać) aktualizowany jest dość często, a każda z aktualizacji eliminuje niedociągnięcia lub dodaje kolejne funkcje.
Grafiki w trybie Full HD prezentują się pięknie – są nowoczesne, a ich jakość nie budzi najmniejszych zastrzeżeń. Przejścia tonalne są gładkie, a brzegi ikon i tekstu wyraźne i nieposzarpane. Wszystkie główne elementy interfejsu są duże i czytelne z odległości około 4 metrów (na telewizorze o przekątnej powyżej 30 cali). Co ważniejsze interfejs może być wyświetlany w języku polskim. We wcześniejszych wersjach systemu bywały małe problemy z tłumaczeniem, jednak obecnie kwestia ta wygląda bardzo dobrze.
Dużym atutem odtwarzaczy Dune jest możliwość zmiany motywu graficznego interfejsu. Skórek jest osiem, więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie.
Szybkość działania interfejsu stoi na wysokim poziomie. Nie mamy tutaj co prawda do czynienia z błyskawicznymi reakcjami, ale wszystkie animacje są płynne, a grafiki ładują się natychmiastowo.
Interfejs podzielony został bardzo intuicyjnie. Ikony menu głównego wyświetlają się u góry, na pasku zajmującym 3/4 szerokości ekranu. Pozostałą, czwartą część zajmuje mały pasek pogody informujący użytkownika również o aktualnej godzinie i dacie. Miasto i kraj można skonfigurować ręcznie lub zdać się na wykrywanie automatyczne. Lista plików wraz z opisem wyświetla się poniżej.
Na pierwszym miejscu w menu głównym znajdują się Źródła. Tutaj otrzymujemy dostęp do wszystkich nośników podłączonych w danej chwili do odtwarzacza. Lista nośników wyświetla się w dużym oknie zajmującym większą część ekranu. Domyślnie napędy mają postać dużych, bardzo wyraźnych ikon, ale klikając na czerwony przycisk na pilocie (A) będziemy w stanie zmienić ten widok (np. na listę).
W czasie przeglądania katalogów często natknąć możemy się na pliki, które nie są już potrzebne lub zajmują zbyt wiele miejsca. W takim przypadku z pomocą przychodzi wspomniany już przycisk POP UP MENU. Wyświetla on menu kontekstowe bardzo podobne do tego, jakie znamy z systemów pecetowych (np. z Linuksa czy Windows). Pozwala ono na szybkie usuwanie, kopiowanie, wycinanie i zmianę nazwy plików. Bez problemu utworzymy też nowy katalog, zmienimy opcje sortowania oraz wyświetlimy informacje szczegółowe o wybranym elemencie.
Jeśli stwierdzimy, że na usunięcie czeka wiele plików (np. kilkanaście), wtedy łatwiej użyć jest opcji Zaznacz. Po wskazaniu wszystkich pożądanych elementów wybieramy opcję Skasuj.
W zakładce Sources mamy również możliwość przeglądania sieci (SMB, UPnP) oraz definiowania katalogów sieciowych.
Na drugim miejscu w menu głównym znalazła się Telewizja (TV). Pokusić możemy się o wyszukanie kanałów IPTV, ale odpowiedni efekt osiągniemy tylko wtedy, gdy nasz dostawca usług internetowych oferuje taką funkcjonalność.
Dla posiadaczy zewnętrznego tunera cyfrowej telewizji naziemnej (DVB-T) istnieje również możliwość włączenia tradycyjnych kanałów nadawanych w MPEG-4 – kodowanie standardowe dla Polski. Skanowanie może przebiegać na dwa sposoby. Pierwszy wymaga podania lokalizacji (konkretne miasto), natomiast drugi skanuje wszystkie częstotliwości, bez względu na lokalizację.
Niestety w miejscu przeprowadzania testów niniejszy tuner nie był w stanie wyłapać żadnego silnego sygnału, więc nie mogliśmy przetestować jakości jego działania.
Trzeci element menu głównego, czyli Ulubione (Favorites) ma postać prostej listy plików, które wcześniej oznaczyliśmy jako ulubione (niebieski przycisk D na pilocie lub w menu kontekstowym Dodaj do Ulubionych). Jest to miejsce, w którym otrzymujemy szybki dostęp do najistotniejszych danych.
Do najciekawszej funkcjonalności użytkownik otrzymuje dostęp w menu o nazwie Aplikacje (Applications).
Do dyspozycji mamy między innymi przeglądarkę internetową, która wyglądem zbliżona jest do tych znanych ze zwykłych pecetów. Nawigowanie po wybranej stronie WWW jest możliwe przy pomocy pilota zdalnego sterowania, ale komfort takiego przeglądania jest niski. Dużo lepiej spisze się opcjonalna bezprzewodowa klawiatura z wbudowanym touchpadem, o której wspominaliśmy wcześniej – jest to jedno z najbardziej przydatnych akcesoriów przeznaczonych do odtwarzaczy Dune HD.