Model: | Enermax NAXN 82+ ADV 550 W |
Moc znamionowa: | 550 W |
Certyfikat 80 PLUS: | 80 PLUS Bronze |
PFC: | aktywna |
Standard ATX: | 2.4 |
Modularny system okablowania: | nie |
Wentylator: | 120 mm z automatyczną regulację obrotów |
Wymiary: | 150 x 86 x 140 mm |
Współczynnik MTBF: | b.d. |
NAXN 82+ ADV 550 W dotarł do nas w niewielkim opakowaniu, na którym znalazły się najważniejsze informacje – wyszczególniono też główne zalety oraz umieszczono krótki opis zastosowanych technologii. Na dodatkowe wyposażenie składa się przewód zasilający o długości 1,5 m, cztery śrubki montażowe zaczep zabezpieczający przewód zasilający oraz instrukcja obsługi (również po Polsku).
Zasilacz zamknięto w obudowie o wymiarach 150 x 86 x 140 mm, której powierzchnię pokryto matowym, lekko chropowatym lakierem w kolorze ciemnego grafitu. Jej struktura jest odporna na zarysowania, a ponadto nadaje całości ciekawego wyglądu. Z przodu wyprowadzono wszystkie wiązki (o których trochę później), natomiast na tylnej ściance – z otworami o strukturze plastra miodu - umieszczono włącznik oraz główne gniazdo sieciowe z zaczepem zapobiegającym przypadkowemu wypięciu przewodu zasilającego.
Do chłodzenia jednostki wykorzystano 120-milimetrowy wentylator Yate Loon D12BH-12 z podwójnym łożyskiem kulkowym. Jego prędkość obrotowa jest regulowana automatycznie na zasadzie logiki rozmytej – maksymalnie rozpędza się do 2300 RPM, a generowany wtedy szum jest już słyszalny. Producent zastosował tutaj także opatentowany wlot powietrza, który redukuje jego zawirowania i redukuje wytwarzany hałas. Do osłony „śmigiełka” wykorzystano druciany grill z logo producenta.
Główną cechą charakterystyczną serii NAXN 82+ ADV są czarne, płaskie wiązki, które nie tylko lepiej wyglądają, ale też zajmują mniej miejsca i pozwalają na lepszą cyrkulację powietrza wewnątrz obudowy komputera, względem standardowych, okrągłych wiązek. Szkoda tylko, że producent nie zdecydował się na modularny (przynajmniej częściowo) system okablowania, co z pewnością wypadłoby jeszcze lepiej, aniżeli stały z płaskimi wiązkami. Przewody ATX12V, EPS12V i PCI-E są nieco grubsze niż SATA i MOLEX/FDD, ale producent nie umieścił na nich stosownego oznaczenia przekroju (AWG). Do dyspozycji oddano następujące wiązki:
- ATX 20+4 pin o długości 550 mm
- EPS 4+4 pin o długości 610 mm
- 2x PCI-E 6+2 pin o długości 670 mm (druga wtyczka oddalona o 150 mm)
- 4x SATA o długości 940 mm (kolejne wtyczki oddalone co 140 mm)
- 3x SATA o długości 800 mm (kolejne wtyczki oddalone co 140 mm)
- 3x MOLEX + FDD o długości 940 mm (kolejne wtyczki oddalone co 140 mm)
Przewody są długie i nie powinny sprawiać problemów nawet w większych obudowach typu Full Tower. Wtyczek zasilających jest na tyle, aby podłączyć wydajną konfigurację z dwoma średnio wydajnymi lub jedną topową kartą graficzną oraz kilkoma dyskami twardymi.
Na dolnej ściance umieszczono tabliczkę znamionową, która ukazuje następujące dane wejściowe i wyjściowe:
Całkowita moc znamionowa zasilacza to 550 W, natomiast główna linia zasilające 12 V ma obciążalność 504 W (42 A). Mniej ważne linie 3,3 V i 5 V mają łączną obciążalność na poziomie 120 W, natomiast najmniej ważne -12 V i 5Vsb odpowiednio 3,6 i 12,5 W.
Wykres przedstawiający sprawność zasilacza ENERMAX NAXN 82+ ADV 550 W - stosunek mocy pobieranej przez zasilacz (Input Watts) do mocy dostarczanej do komputera (Outputs Watts). Czerwone pole obrazuje moc zamienianą w ciepło (traconą).
Sprawność zasilacza potwierdzono certyfikatem 80 PLUS Bronze, natomiast dokładne wartości dla poszczególnych poziomów obciążenia to odpowiednio: 79,51% (10%), 84,90% (20%), 86,96% (50%) i 83,61% (100%). Trochę zatem brakuje do srebrnego oznaczenia – aby je otrzymać zasilacz musi mieć sprawność na poziomie co najmniej -/85/88/85%.
NAXN 82+ ADV 550 W to konstrukcja opracowana przez Channel Well Technology, a więc jednego z wiodących projektantów zasilaczy komputerowych. Główny kondensator (400 V/ 330 uF) został wyprodukowany przez firmę Panasonic i jest certyfikowany do pracy w temperaturze do 105° C. Oczywiście nie zapomniano również o zgodności ze stanami głębokiego uśpienia C6 i C7 w platformie Intel Haswell.
Nad bezpieczeństwem jednostki czuwają następujące zabezpieczenia (brakuje ochrony przed zbyt wysoką temperaturą i przed zbyt wysokim prądem):
- nadnapięciowe (OVP) - zasilacz wyłączy się automatycznie, gdy napięcie na liniach przekroczy limit określony przez normy ATX
- przed zbyt niskim napięciem (UVP DC) - zasilacz wyłączy się automatycznie, gdy napięcie na liniach wyjściowych spadnie poniżej określonego limitu
- przeciwprzeciążeniowe (OPP) - zabezpiecza przed przeciążeniem zasilacza, gdy całkowita pobierana moc jest wyższa niż obciążenie maksymalne
- przeciwzwarciowe (SCP) – zabezpieczenie to zapobiega uszkodzeniu zasilacza podczas awarii sieci energetycznej
- przed prądami udarowym (SIP) – zabezpieczenie to chroni przez zakłóceniami oraz obciążeniami indukcyjnymi z sieci energetycznej
Nie zapomniano też o zgodności z dyrektywami ekologicznymi ErP Lot 6 2013 i Energy Star 5.0, a także certyfikatami bezpieczeństwa CE i FC.