odtwarzacze HD |
Podłączenie odtwarzacza Ferguson Ariva HDplayer 110 do telewizora, lub kina domowego jest bardzo proste. Najpierw wybieramy typ połączenia jaki chcemy zastosować do przesyłania dźwięku i obrazu (np. przewód HDMI).
Wszystkie kable mają tylko jedno odpowiednie dla nich miejsce. Niezmiernie trudno jest je pomylić, gdyż są oznaczone odpowiednimi kolorami, identycznymi dla gniazd i wtyczek.
Jeśli mamy możliwość wykorzystania złączy cyfrowych, takich jak na przykład HDMI, czy wyjście optyczne dla cyfrowego dźwięku przestrzennego to jest to rozwiązanie najbardziej godne polecenia ze względu na zauważalnie wyższą jakość dźwięku i obrazu (ważne w przypadku telewizorów Full HD).
Po podłączeniu okablowania ustawiamy przełącznik zasilania z pozycji „O” na „I”, a następnie uruchamiamy urządzenie za pomocą pilota. Telewizor konfigurujemy tak, aby wyświetlał obraz z pożądanego źródła: na przykład AV (analogowe, kabel „cinch”) lub HDMI (cyfrowe).
Po chwili na ekranie ujrzeć powinniśmy ekran wstępny, oznaczający że odtwarzacz właśnie przygotowuje wszystkie podzespoły (w tym dyski i nośniki USB) do prawidłowego działania.
Interfejs użytkownika jest właściwie identyczny z tym, jaki widzieliśmy w modelu Ariva HDplayer 210. Jedyną różnicą jest brak jednej ikonki w menu głównym (wspomniany brak serwisów internetowych) oraz mniejsza liczba szczegółowych opcji konfiguracyjnych. Jakość nawigacji i estetyka wyglądu pozostaje jednak taka sama, czyli wszystko w jak najlepszym porządku!
Jakość elementów graficznych, w tym ikonek stoi na wysokim poziomie. Wygląd jest nowoczesny i zgodny z aktualnymi trendami, a przy tym przejrzysty. Ikony rozmieszczone są w poziomie, na wyodrębnionym „pasku” nieco poniżej środka ekranu. Dla zwiększenia czytelności wszystkie z nich wyświetlają się w postaci jednokolorowych prostych „piktogramów”, a jedynie aktualnie podświetlony element ukazuje się w pełnych barwach. Jest on dodatkowo podświetlony i przedstawiony w powiększeniu w górnej części ekranu zaraz obok dużego napisu określającego nazwę elementu.
Nazwy elementów wyświetlają się w postaci grafik z odbiciem lustrzanym, dzięki czemu wyglądają ładnie i efektownie, ale niestety nie zostały objęte tłumaczeniem na język polski. Nie jest to jednak problem, gdyż wszystkie ikonki mają własne podpisy w języku polskim, a u dołu ekranu wyświetla się w dodatku krótki opis zaznaczonej funkcji. Ikony są logicznie zaprojektowane i na tyle wyraźne oraz duże, że rozpoznać je można z odległości kilku metrów.
Nawigacja po wszystkich elementach menu jest intuicyjna, a do jej obsługi wystarczają przyciski kierunkowe (góra, dół, lewo, prawo). Głębiej w menu wchodzimy zaznaczając odpowiedni element i klikając przycisk „OK”, a wracamy do poprzedniego menu przyciskiem „RETURN”.
Ogromnym plusem działania menu ekranowego jest płynność. Nie mamy do niej nawet najmniejszych zastrzeżeń. Wszystko działa błyskawicznie i w dodatku częściowo w sposób animowany. Widać, że procesor i pamięć operacyjna tego odtwarzacza nie mają z tym żadnych kłopotów. Za jakość nawigacji Freguson Ariva HDplayer 110 dostaje od nas wielki plus.
Obsługiwane formaty plików
Audio | AAC, M4A, MP1, MP2, MP3, MP4, MPA, WAV, WMA, FLAC, OGG, DTS |
Graficzne | JPEG, HD JPEG (Baseline), GIF, BMP, PNG, TIFF |
Wideo | MPG, TS, M2TS, MP4, AVI, WMV, MKV, AVCHD, MOV (H.264), FLV, RMVB, RM, VOB, ISO (z obsługą menu) |
Napisy | SRT, SMI, SUB, SSA, TXT, IDX, PGS, (z polskimi znakami) |
Playlisty | brak |
Pierwszym elementem występującym w menu głównym są Filmy. Po wejściu w nie zostaniemy poproszeni o wybór nośnika pamięci, po czym wyświetli się ekran z zawartością katalogów.
Wszystkie ekrany zawierające listy plików mają u góry cztery opcje, dzięki którym możemy posortować zawartość wskazanego nośnika. Do wyboru mamy zatem opcje: „Wszystkie”, „Muzyka”, „Zdjęcia”, „Filmy”. Jest to wygodne rozwiązanie i duże ułatwienie w nawigacji, gdyż po wejściu w menu Zdjęcia wyświetli się zawartość domyślnie posortowana według „graficznych” rozszerzeń plików, ale już jeden ruch w prawo sprawi, że posortujemy wszystko według rozszerzeń „filmowych”.
Nie musimy zatem wychodzić do menu głównego tylko po to, żeby znów wejść w listę plików i wybrać inne typy plików. Rozwiązanie pomysłowe i poprawiające komfort.
Po prawej stronie ekranu widzimy podgląd aktualnie wybranego filmu. Odtwarzanie w oknie podglądu rozpoczyna się automatycznie, dopiero jeśli chcemy aby film wyświetlał się na całym ekranie przyciskamy „OK” lub „PLAY” na pilocie.
Ariva 110 daje możliwość powiększania wyświetlanego aktualnie obrazu wideo maksymalnie 8-krotnie (przycisk „ZOOM” na pilocie). TO odbywa się bardzo płynnie, niezależnie jaki format pliku aktualnie odtwarzamy.