• benchmark.pl
  • Bitcoin
  • GekkoScience Compac F - czyli jak zostałem kryptogórnikiem którego kochają gracze
GekkoScience Compac F - czyli jak zostałem kryptogórnikiem którego kochają gracze
Gadżety

GekkoScience Compac F - czyli jak zostałem kryptogórnikiem którego kochają gracze

przeczytasz w 4 min.

Test GekkoScience Compac F 200 - miniaturowej i energooszczędnej koparki bitcoina na USB. Ten model na tle poprzednika jest wręcz niezwykle wydajny, ale czy to wystarczy, aby zakup takiego sprzętu do wydobycia kryptowalut stał się opłacalny?

  • GekkoScience Compac F to najnowsza wersja miniaturowej koparki kryptowalut na USB
  • W stosunku do swojego poprzednika (NewPac) jest ona od 10 do 20 razy szybsza!
  • Cena GekkoScience Compac F wynosi 299 euro
ocena redakcji:
  • 4,3/5

Osoby zajmujący się wydobyciem kryptowalut w oczach graczy to ewidentnie czarne charaktery - wykupują im karty graficzne, odbierają dzieciom w wózkach lizaki, spychają staruszki ze schodów, no i oczywiście biorą udział w szemranych operacjach finansowych, bo powszechnie wiadomo, że wszystko co związane z kryptowalutami to zło wcielone.

I wtedy wkraczam ja, cały na biało i do wydobycia kryptowalut nie używam karty graficznej, ale tej oto specjalizowanej koparki na USB. Jestem pewien, że w takiej sytuacji gracze wybaczyliby mi nie tylko leżące pod schodami staruszki, ale i stos patyków po lizakach które odebrałem małoletnim.

GekkoScience Compac F - koparka bitcoina na USB o zaskakującej wydajności

GekkoScience Compac F - koparka bitcoina USB o imponującej wydajności

Że było? Na naszych łamach faktycznie mieliście się okazje zapoznać z recenzją koparki USB GekkoScience NewPac. Była to poprzednia wersja - fajna, ale o małej wydajności (która i tak była duża na tle innych koparek USB). Nowa wersja ma literkę F nazwie, co oznacza Ferrarri i jest czerwona, a wiadomo, że czerwone jest szybsze. Ale żarty na bok, zobaczcie sami różnice pomiędzy trzema generacjami koparki USB GekkoScience:

ModelGekkoScience Compac FGekkoScience NewPacGekkoScience 2Pac
ASICAntMiner BM1397AntMiner BM1387AntMiner BM1384
Zakres taktowania*400-800 MHz50-200 MHz50-200 MHz
Wydajność200 GH/s22 GH/s5 GH/s
Wydajność po OC*400 GH/s45 GH/s25 GH/s
Pobór mocy5-15 W2-10 W2-14 W
Cena299 euro120 europrodukt niedostępny

*dane producenta - w sieci można znaleźć testy urządzeń podkręconych do jeszcze wyższych wartości

Przypomniały mi się pierwsze koparki Bitcoina na USB, czyli Block Erupter, które oferowały wydajność 330 MH/s (mega, nie giga!) - wzrost wydajności w takich urządzeniach jest wręcz niesamowity. Na OLX udało mi się wygrzebać ofertę sprzedaży jeszcze innej koparki na USB, a konkretnie Bitmain U2 Antminer o wydajności 3 GH/s w cenie 800 złotych! Nie dajcie się zrobić w konia.

GekkoScience Compac F - F jak Ferrarri

GekkoScience Compac F - kopanie bitcoina w praktyce

Instalacja GekkoScience Compac F w porcie komputera jest kiepskim pomysłem. Ze względu na wyższe zapotrzebowanie na energię lepiej od razu zaopatrzyć się hub USB z zewnętrznym zasilaczem - im więcej mocy potrafi dostarszyć do portów USB, tym lepiej. Port wbudowany w płytę główną po prostu może ulec uszkodzeniu, zwłaszcza jeśli zaczniemy bawić się w OC.

Hama - replikator portów USB z zewnętrznym zasilaniem
Hama HUB USB 3.0 4xUSB-A z zewnętrznym zasilaczem

Podobnie rzecz ma się z chłodzeniem, bowiem od razu warto pomyśleć o aktywnym chłodzeniu radiatora. Można na przykład posiłkować się takim niewielkim wentylatorkiem jak AABCOOLING Super Silent R4 (40 mm).

Mini wentylator AAB - idealny do koparki USB

Dlaczego więc producent nie wyposażył fabrycznie koparki w wentylator? Prawdopodobnie dlatego, że wiele osób decyduje się na zakup kilku takich urządzeń na raz. Instaluje się je obok siebie w replikatorach portów z zewnętrznym zasilaniem i chłodzi wszystkie za jednym zamachem za pomocą jednego, dużego zewnętrznego wentylatora.

Urządzenie nie ma wbudowanego czujnika temperatury, a organoleptyczne sprawdzanie stopnia nagrzania radiatora lepiej przeprowadzać ostrożnie. Raz zdarzyło mi się bez zastanowienia mocno złapać radiator i kolejne pół godziny spędziłem w łazience trzymając palce pod strumieniem zimnej wody.

GekkoScience Compac F - energooszczędna koparka bitcoina

Podobnie jak w przypadku modelu NewPac do wydobycia Bitcoina posłuży nam aplikacja cgminer, tym razem w wersji 4.12 (poprzednia wersja 4.11 nie rozpoznaje tego urządzenia). Oczywiście za pomocą wersji 4.12 można obsługiwać kilka koparek USB na raz, w tym starsze modele.

cgminer 4.12 z obsługą GekkoScience Compac F

Na ile można liczyć w przypadku podkręcania? Wszystko zależy od tego jaką moc potrafi dostarczyć do urządzenia hub USB (z zewnętrznym zasilaniem). Oprócz zmiany taktowania możemy również zmieniać wartość napięcia.

Podkręcanie Compac F

Teoretycznie można sięgnąć nawet 800 MHz i osiągnąć 500 GH/s, ale to wymagałoby portu USB który dostarczy 4-5 amperów (20-25 watów). Mało który hub USB sprosta takiemu zadaniu.

Czy takie energooszczędne urządzenia mogą sprawić, ze kopanie krypto na GPU stanie się nieopłacalne?

No... nie. Nie w tej chwili, kiedy wciąż można wydobywać Ethereum za pomocą GPU. A gdybyśmy wzięli... dziesięć takich koparek na USB? Sprawdźmy:

GekkoScience Compac F x 10 - opłacalność wydobycia
10 x GekkoScience Compac F (podkręcone) - opłacalność wydobycia

GeForce RTX 3060 Ti x 1 - opłacalność wydobycia
1 x GeForce RTX 3060 Ti (zoptymalizowany pod mining, wersja normalna - nie LHR)

Zarobki nie uwzględniają opłat za prąd (pobór mocy w obu scenariuszach powinien być podobny, czyli 140-150W) oraz opłaty za pool (fee). Jedna karta GeForce RTX 3060 Ti może nas kosztować około 1000 euro (zakładając, że uda nam się znaleźć wersję bez LHR - co wcale nie musi być proste), natomiast 10 koparek GekkoScience Compac F to koszt 3000 euro (299 euro za sztukę). Pomijam już problemy z dostarczeniem do każdej z dziesięcu koparek USB 15 watów mocy.

Ten scenariusz przewiduje oczywiście kopanie w grupach (pool). Wygląda na to, że pomimo solidnego wzrostu wydajności wciąż najbardziej sensownym wykorzystanie koparki na USB pozostaje kopanie solo i liczenie na łut szczęścia (można również korzystać z tzw. solo-pool, które po prostu niwelują konieczność pobrania noda na komputer).

GekkoScience Compac F - czy warto kupić?

Przypomnijmy, że owa rewelacyjnie szybka koparka USB kosztuje 299 euro. To ponad dwa razy więcej od poprzedniej wersji, a na dodatek kurs złotówki w stosunku do euro znajduje się w miejscu gdzie słońce nie dochodzi. Mimo tego wszystkiego, nawet jeśli uparlibyśmy się na kopanie w pool'u to GekkoScience Compac F i tak zwróciłby się znacznie szybciej, niż znacznie tańszy NewPac.

Tym niemniej, nie jest to zakup, który należy rozważać w kategorii opłacalności. Ten niesamowicie szybki (jak na miniaturową koparkę USB) sprzęt pozostaje gadżetem dla entuzjastów wydobycia kryptowalut.

GekkoScience Compac F - ile można zarobić?

Pomimo znacznie większej wydajności, GekkoScience Compac F nie zmienia zasad gry - koparki USB wciąż pozostają sprzętem, który można polecić do celów edukacyjnych, a nie jako sensowne źródło zarobków. Ale i tak... uwielbiam takie gadżety.

Block Erupter Bitcoin USB miner
Block Erupter - ten antyk jest 600 (!) razy mniej wydajny od GekkoScience Compac F, który pracuje na standardowych ustawieniach

Chcesz się pobawić w kryptogórnika nie zwiększając rachunków za prąd (mining w takim wydaniu naprawdę jest eko!) i... nie wywołując irytacji graczy wykupując karty graficzne ze sklepów? W takim wypadku koparki na USB są sprzętem właśnie dla Ciebie.

Urządzenie do testów otrzymaliśmy ze sklepu Bitshopper.de

Opinia o GekkoScience Compac F

Plusy
  • najwydajniejsza koparka USB na rynku w takim formacie
  • miniaturowe rozmiary
  • niewielki pobór energii
  • wydajność od 200 do 400 GH/s (SHA-256) (a nawet jeszcze wyższa)
  • możliwość podkręcania
Minusy
  • wysoka cena
  • konieczność dodatkowej inwestycji w zewnętrznie zasilany hub USB
  • konieczność stosowania aktywnego chłodzenia, które nie jest dołączone do zestawu

GekkoScience Compac F

86% 4.3/5

  • Wyróżnienie "Dobry Produkt" - benchmark.pl
  • Wyróżnienie "Super Ergonomia" - benchmark.pl

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    calvo_cvo
    1
    Jaki jest sens porownywania koparki ASIC do GPU ?
    Jaki sens ma porownanie koparki ASIC kopiacej Bitcoina do RTXa 3060Ti kopiacego Etherum ??

    Koparki ASIC sa ukierunkowane na jeden algorytm/walute, za pomoca GPU mozna kopac co sie chce lub co sie aktualnie najbardziej oplaca.

    Porownanie ASIC do GPU to jak porownanie pociagu do ciezarowki.
    • avatar
      Zef1r
      1
      To się może i opłaca pod warunkiem, że dostaniesz na gwiazdkę od Mikołaja w prezencie.
      • avatar
        Mario2k
        1
        400GH/s obecnie przy darmowym prądzie ukopie 2 USD miesięcznie ,więc szkoda było czasu na pisanie tego materiału.
        • avatar
          Konto usunięte
          1
          Jedynie kto na tym zyska to sprzedawca tego urządzenia.
          • avatar
            KoBra
            0
            Przynajmniej karty graficznej nie trzeba, ale i tak bez sensu takie urządzenia.

            Witaj!

            Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
            Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

            Połącz konto już teraz.

            Zaloguj przez 1Login