Skandal - redaktor benchmarka kopie Bitcoiny w pracy
Ciekawostki

Skandal - redaktor benchmarka kopie Bitcoiny w pracy

przeczytasz w 3 min.

Testujemy GekkoScience NewPac - koparkę kryptowalut pod USB. Majątku może nie zbijemy, ale nauczymy się konfiguracji koparek ASIC, a nasze rachunki za prąd z pewnością nie wzrosną!

Górnicy wydobywający kryptowaluty nie cieszą się wielką sympatią graczy i trudno się temu dziwić. To właśnie masowe wykupywanie kart graficznych do kopalni kryptowalut jest jednym z powodów bardzo wysokich cen i braku dostępności kart graficznych. Nie jest to oczywiście powód jedyny, bowiem dochodzą do tego problemy z produkcją i dostawami. Nawet płyty główne wyspecjalizowane do koparek, też już są wyjątkowo trudne do zdobycia.

Są jednak większe problemy od braku możliwości zakupu nowej karty. Serio. Doszło do tego, że sieć Bitcoina (szacunkowo) pobiera teraz więcej energii niż zużywa takie państwo jak Argentyna. Jest to z pewnością ogromny problem.

Koparki ASIC na USB nie uczynią Cię obrzydliwie bogatym

Wysoki kurs Bitocoina i Ethereum (które wydobywa się właśnie za pomocą kart graficznych) sprawił, że opłacalność wydobycia jest bardzo wysoka i ludzie zaczęli używać do kopania nawet gamingowe laptopy. Samego Bitcoina już dawno nie wydobywa się na kartach graficznych, a robi się to za pomocą wyspecjalizowanych koparek ASIC - przeznaczonych wyłącznie do obsługi jednego algorytmu kryptograficznego (w przypadku Bitcoina, Bitcoin Cash, czy Namecoina jest to SHA-256).

O ile wydajne koparki ASIC potrafią kosztować majątek, to równocześnie na rynku można znaleźć miniaturowe - i tanie - koparki podłączane do portu USB. Swego czasu pisaliśmy na benchmarku o koparce na USB o nazwie FutureBit Moonlander 2, która służyła do wydobycia Litecoina. Dziś przyglądamy się innemu modelowi, a konkretnie GekkoScience NewPac, który służy do wydobycia kryptowalut opartych właśnie na SHA-256 (a więc między innymi Bitcoina).

Na takich urządzeniach jak koparki USB nie zarobimy milionów, ale równocześnie pobierają one minimalne ilości energii i zarazem możemy nauczyć się czegoś o konfiguracji koparek ASIC.

GekkoScience NewPac

GekkoScience NewPac - "wydajna" koparka pod USB

Słowo "wydajna" umieściliśmy w cudzysłowiu dlatego, że jej wydajność jest wysoka jedynie na tle innych koparek USB. Model GekkoScience NewPac jest następcą modelu GekkoScience 2Pac, który charakteryzował się wydajnością na poziomie 5-25 GH/s. NewPac pozwala już na osiągnięcie "szalonych" osiągów od 22 do 45 GH/s - z zastrzeżeniem, że na standardowych ustawieniach (100 MHz) jest to właśnie 22, a wyższe wartości uzyskamy podkręcając zegar, co jednak wymagać będzie aktywnego chłodzenia i mocnego portu USB (najlepiej z zewnętrznie zasilanego huba).

GekkoScience NewPac - pudełko

Urządzenie charakteryzuje się poborem mocy od 2 do 10 watów (po mocnym podkręceniu), a taktowanie układów oraz ich napięcie można regulować. W odróżnieniu od Moonlandera 2 ta koparka wyposażona jest w pasywne chłodzenie, o czym należy pamiętać w przypadku jego podkręcania. Pod radiatorem kryją się dwa układy ASIC AntMiner BM1387. Wymiary całości to zaledwie 10 x 7 x 2 cm.

GekkoScience NewPac - koparka USB

GekkoScience NewPac - konfiguracja i wydajność

To nie jest urządzenie plug-and-mine. Przed uruchomieniem musimy je jeszcze skonfigurować. Jest to nieco upierdliwe, ale równocześnie nie bardzo skomplikowane.

GekkoScience NewPac - konfiguracja sterowników

Na początku musimy zainstalować sterowniki do urządzenia za pomocą programu Zadig. Po udanej instalacji koparka pojawi się w urządzeniach uniwersalnej magistrali szeregowej.

GekkoScience NewPac - menedżer urządzeń

Następnie musimy zaopatrzyć się popularnego minera CGMiner (znajdziecie go na GitHubie). Aby sprawdzić, czy klient prawidłowo wykrywa urządzenie należy skorzystać z polecenia "cgminer.exe -n" w  Wierszu Polecenia (cmd).

GekkoScience NewPac - wiersz poleceń

Przykładowa komenda uruchomienia koparki wygląda następująco:

cgminer.exe -o stratum+tcp://pool.ckpool.org:3333 -u 1BURGERAXHH6Yi6LRybRJK7ybEm5m5HwTr -p x --suggest-diff 32 --gekko-newpac-freq 150

Naturalnie możemy skonfigurować wybrany pool (w przykładzie: stratum+tcp://pool.ckpool.org:3333 - akurat w tym przypadku jest to tzw. solo pool), no i rzecz jasna własny portfel (w przykładzie: 1BURGERAXHH6Yi6LRybRJK7ybEm5m5HwTr). Powtarzamy - to tylko przykład i jeśli uruchomisz koparkę z dokładnie takimi parametrami, to nie będzie ona zarabiać na twoje konto.

Należy zwrócić uwagę na ostatnie polecenie "freq" - w tym przypadku taktowanie zostało ustawione na 150 MHz co zwiększyło wydajność do 33 GH/s, ale równocześnie pasywne chłodzenie może przestać spełniać swoją rolę. W celu aktywnego chłodzenia można posłużyć się... zewnętrznym wentylatorem na USB.

GekkoScience NewPac - wydobycie Bitcoinów

GekkoScience NewPac - cena i opłacalność wydobycia

Zakładając, że podłączysz się do kopalni (pool) przy standardowych ustawieniach (22 GH/s) to możesz liczyć na niecałe 2,5 dolara ROCZNIE (bez uwzględnienia kosztów energii i tzw. pool fee), a przy podkręceniu do osiągnięcia wydajności 45 GH/s - niecałe 5 dolarów rocznie. To wszystko oczywiście przy założeniu, że koparka pracuje 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Kopanie w grupach za pomocą tak mało wydajnej koparki nie ma większego sensu.

Co innego jeśli weźmiemy pod uwagę kopanie solo - o ile oczywiście lubisz loterię. Wtedy zdajemy się na łut szczęścia i liczymy na to, że uda nam się trafić blok. Szanse? Mikroskopijne. Nie chce mi się nawet liczyć, czy większe, czy też mniejsze od możliwości trafienia szóstki w Lotto, co dużo mówi o prawdopodobieństwie szczęśliwego strzału. Co jednak mamy do stracenia, skoro działanie urządzenia nie będzie miało praktycznie żadnego wpływu na zużycie prądu? Nawet jeśli będzie działało przez 10 lat non stop.

Jeśli więc wymienimy kopanie w grupie (ciągłe, ale w tym przypadku bardzo niskie zarobki), na kopanie solo (zyskujesz dopiero jak trafisz blok, na co szanse są nikłe), wykorzystanie urządzenia nabiera nieco większego sensu. Ale to i tak tylko zabawka dla fanów technologii.

GekkoScience NewPac - pasywne chłodzenie

Chciałbyś hobbystycznie pobawić się w wydobycie kryptowalut, a równocześnie nie chcesz katować swoich cennych podzespołów jak karta graficzna do gier, czy procesor, a już z pewnością nie życzysz sobie wyższych rachunków za prąd? W takim wypadku GekkoScience NewPac jest właśnie dla Ciebie. Koszt urządzenia to niecałe 70 euro - jak na nasze warunki to trochę drogo, ale kto geekowi zabroni... Trudno to traktować jako inwestycję - jest to właściwie gadżet dla zainteresowanych tematem wydobycia kryptowalut, którzy chcą pobawić się w górnika dla czystego funu.

Urządzenie do testów otrzymaliśmy ze sklepu Bitshopper.de

Może Cię również zainteresować:

Komentarze

39
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    10
    To tak jakby kopać kanał dla floty pełnomorskiej, za pomocą tej takiej małej kopareczki, do robienia rowków pod kable. :D

    https://lh3.googleusercontent.com/proxy/8HkGseTXva0a0CMsYjAEdSg7u9cx_dAWFgwdoSojnFEn4FHwD57n48wkV_b652mszv0QrXwfJO9SK4KzWa3GKGMhSD8vht7GjPD14OI
    • avatar
      Mario2k
      5
      Żarty sobie robicie ,przecież to marnowanie czasu i prądu , to już GTX 1060 kopiące ETH przyniesie wam wielokrotnie większe zyski a dokładnie 2.3 USD dziennie na czysto !!!
      • avatar
        figer
        3
        Marcin, a możesz zaestymować wydajność tej koparki, gdyby ją mieć np 8 lat temu, 7 lat temu itp?
        Byłoby ciekawie i jeszcze pokazało trudność wydobycia :)
        • avatar
          pawluto
          3
          2,5 dolara na rok...rewelacja ! ...za milion lat będę milionerem !!! yeeeahhhh !!!
          • avatar
            malpa1
            3
            Na screenie widać że pobiera 0,11W/GH. Kopiąc z predkością 22GH/s pobiera z portu USB 2,42W prądu, co przy założeniu ~56gr/kWh daje 11 - 12 zł rocznie za pobór prądu. Aby kopanie na tym maluchu wyszło "na plus" to bitcoin musiałby podrożeć tak do 60 - 70tys.$ przy obecnej trudności wydobycia.
            • avatar
              dexiji
              2
              Profit per year
              $ 2.42
              przy założeniu prądu za 0$
              • avatar
                Witalis
                2
                Czekaj... Kosztuje 70 Euro a przynosi zysk 2 Euro/rok to daje jakieś 30 lat to ja tyle żyć nie będę... Kupię dla dzieci .... A może lepiej dla wnuków
                • avatar
                  greghostor
                  2
                  2 dolary w rok - non stop, hahaha
                  • avatar
                    studionti
                    2
                    Z jednej strony lewacki UErokołchoz zmusza mnie do kupowania dwu cylindrowych (jeszcze) trzy cylindrowych samochodów zatrzymujących silnik w momencie gdy nie chcę, zamienia odkurzacz w nieefektywną zabawkę, sztucznie podnosi ceny prądu walcząc z wolnym rynkiem a z drugiej pozwala na bezproduktywne marnowanie energii na ogromną skalę.
                    • avatar
                      gromzjasnegonieba
                      1
                      10W jednak troche kosztuje. 30dnix24hx10W=7.2kWh. a jeszcze kosmiczna cena urzadzenia i .... nigdy nam sie ten wydatek nie zwroci.
                      • avatar
                        Ahura
                        1
                        zabawne ale nie opłacalne
                        • avatar
                          develoop
                          0
                          Dzwonię na Milicję !
                          • avatar
                            Warmonger
                            -1
                            I tak to na Bitcoinach zarabiają producenci pednrive'ów :P

                            (gdyby to był zwykły pendrive, albo nawet tylko jego wydmuszka - nikt nie zauważyłby różnicy)
                            • avatar
                              Pawel23021990
                              -1
                              Moj RTX 3070 bardzo ladnie mu kopie 62 mh/s , jestem mega zadowolony . Chyba kupie sobie tego Pena za 14 lat mi sie zwróci xD
                              • avatar
                                ciomasta
                                -4
                                Zastanawiałem się nad kopaniem ;p ale zeby se opłacało to trzeba mieć z 20-50 kart w pokroju 3060 ti , ale przy obecnych cenach kart to hmm .
                                • avatar
                                  Qpers
                                  0
                                  70 Euro zwróci się po 12 latach... Nice...Jeszcze odjąć prąd zapomniałem :P

                                  Witaj!

                                  Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                                  Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                                  Połącz konto już teraz.

                                  Zaloguj przez 1Login