W testach wykorzystaliśmy najnowszą wersję benchmarka 3DMark. Pomiary przeprowadziliśmy dla platformy ze zintegrowanym układem graficznym Intel HD 530.
Nie odnotowaliśmy żadnych znaczących anomalii w wydajności komputera z płytą główną Gigabyte Z170X-Gaming G1.
UEFI DualBIOS
Płyta działa pod obsługą UEFI DualBIOS, ale w odróżnieniu od modeli z poprzedniej generacji, tym razem producent udostępnił tylko tryb standardowy (Classic) – może nie zalicza się on do najefektowniejszych rozwiązań, ale na pewno jest czytelny i szybki w obsłudze. Dostępnych opcji jest odpowiednio dużo nawet dla entuzjastów i zostały one zgrupowane w intuicyjny sposób. Na uwagę zasługuje też tłumaczenie interfejsu na polski język.
Automatyczne podkręcanie
Nie mogło też zabraknąć funkcji automatycznego przyspieszania podzespołów komputera – w tym przypadku producent udostępnił dwie funkcje programowe (CPU Upgrade i Performance Upgrade) oraz wcześniej wspomniane rozwiązanie sprzętowe (przycisk OC Button).
Przycisk OC Button to najłatwiejsze z dostępnych rozwiązań, bo wystarczy go nacisnąć i praktycznie od razu procesor pracuje z wyższym taktowaniem – w naszym przypadku zostało ono podniesione do 4400 MHz (44x 100 MHz), a więc tylko o 400 MHz względem standardowej wartości. Pamięć RAM została nietknięta.
W przypadku funkcji CPU Upgrade możemy wybrać jeden z sześciu dostępnych profili – producent udostępnił tutaj po trzy profile dla modeli Core i5-6600K i Core i7-6700K. Redakcyjny 6700K bez problemu mógł pracować z najwyższymi ustawieniami, czyli częstotliwością podniesioną do 4600 MHz (46x 100 MHz). Funkcja CPU Upgrade niestety nie przewiduje przyspieszania pamięci RAM.
Technologia Performance Upgrade przewiduje przyspieszanie komputera w krokach o 20-100% (nie chodzi tutaj jednak o procentowy wzrost częstotliwości, a tym bardziej o wzrost wydajności). Przy najwyższych dostępnych ustawieniach (tj. 100%) procesor Core i7-6700K został przyspieszony do 4700 MHz (47x 100 MHz), natomiast pamięć operacyjna nadal pracowała z zegarem 2133 MHz.
Pobór energii
Pobór energii komputera (bez zewnętrznej karty graficznej)
[W] mniej=lepiej
Stan spoczynku | 47 |
Odtwarzanie wideo Full HD | 52 |
Aplikacje jednowątkowe | 78 |
Gra 3D | 84 |
Aplikacje wielowątkowe | 135 |
Platforma ze zintegrowanym układem graficznym pobierała zauważalnie więcej mocy względem konfiguracji z innymi płytami pod LGA 1151 - najprawdopodobniej jest to skutek zastosowania dodatkowych kontrolerów i podświetlenia laminatu diodami LED. Mimo wszystko cała platforma nie pobierała dużo mocy - w mniej wymagających zastosowaniach nie było to więcej niż 84 W, a dopiero po mocnym obciążeniu procesora watomierz wskazał 135 W. W przypadku zastosowania zewnętrznej karty graficznej wskazania byłyby dużo wyższe.