Zasilacz Gigabyte XP1200M Xtreme Gaming należy oceniać jako produkt klasy premium, adresowany do wąskiego grona odbiorców – z uwagi na oferowaną moc, przede wszystkim są to gracze, którzy składają bardzo wydajny komputer z kilkoma połączonymi kartami graficznymi. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wykorzystać go też w bardziej profesjonalnych zastosowaniach (np. przy budowie stacji roboczych).
Nie są to jednak suche zapewnienia producenta, bo jednostka rzeczywiście została dostosowana do najwydajniejszych konfiguracji. Do dyspozycji oddano długie, całkowicie modularne okablowanie, które nie powinno sprawiać problemów nawet w największych obudowach typu Full Tower. Do pełni szczęścia brakuje jednak dwóch dodatkowych wtyczek PCI-E, które pozwoliłyby zasilić konfigurację 4-way SLI/CrossFireX – wprawdzie tego typu konstrukcje już naprawdę należą do rzadkości, ale w jednostkach konkurencji z tego segmentu to już właściwie standard.
Pod względem jakości wykonania jest naprawdę dobrze. Producent zastosował sprawdzoną konstrukcję, bazującą na wysokiej jakości komponentach, która przekłada się na stabilne napięcia i wysoką sprawność energetyczną – jej potencjał widać jednak dopiero przy konkretnym obciążeniu, adekwatnym do zastosowania tak mocnej jednostki. Przy mniej wymagających zastosowaniach musimy liczyć się z gorsza efektywnością.
Jedynym poważnym mankamentem jest wentylator, którzy nawet przy niewielkim obciążeniu generuje już dosyć wyraźny hałas. Po tej sprawności spodziewaliśmy się znacznie wyższej kultury pracy - tym bardziej, że producent zastosował naprawdę spore „śmigiełko”.
Gigabyte XP1200M Xtreme Gaming to produkt dla wąskiego grona odbiorców - powinien on zainteresować tylko tych klientów, którzy składają komputer z kilkoma wydajnymi kartami graficznymi
Gigabyte XP1200M Xtreme Gaming jest już dostępny w kilku zachodnich sklepach, ale na jego premierę na naszym rynku przyjdzie nam poczekać mniej więcej do końca roku. Z informacji producenta wynika, że nie będzie to zbyt konkurencyjna propozycja, bo jej cena ma u nas wynosić około 1100 złotych – będzie więc trochę wyższa od porównywalnych modeli innych producentów. Sytuacji nie ratuje tutaj też długa, 5-letnia gwarancja producenta, bo konkurencja udziela podobnego lub nawet dłuższego okresu gwarancyjnego.
Ocena końcowa:
- odpowiedni zapas mocy dla najwydajniejszych komputerów
- bardzo wysoka sprawność energetyczna (80 PLUS Platinum)
- wysoka jakość wykonania
- bardzo długie, eleganckie okablowanie
- komplet zabezpieczeń
- 5 lat gwarancji
- niska sprawność przy niewielkim obciążeniu
- głośny wentylator
- przydałyby się jeszcze dwie wtyczki PCI-E 6+2-pin
- niezbyt konkurencyjna cena
Komentarze
13Elektrownia wytwarza prąd, zasilacz go przetwarza.
No jak to jaki? Gejmingowy!