Interfejs
Model Quantum 500 otrzymaliśmy do testów przedpremierowo. W chwili pisania recenzji działał on wciąż pod kontrolą Androida 4.2.2 (kompilacja z 30. kwietnia b.r.), jednak Goclever deklaruje jego aktualizację do KitKata (4.4) już wkrótce – z pewnością przed końcem czerwca.
Interfejs systemowy ma postać bardzo zbliżoną do standardowej. Producent nie dołożył żadnych istotnych funkcji, ani nakładek graficznych. Ma to swoje pozytywne strony – całość działa dość płynnie (jak na tę klasę smartfonów), a pamięć urządzenia nie jest nadmiernie zaśmiecona. Jesli ktoś potrzebuje ładniejszego i bardziej funkcjonalnego „launchera” może wybrać jeden z polecanych przez nas darmowych zamienników.
Oprócz domyślnych programów dostarczanych przez Google w Quantumie 500 znajdziemy też aplikację do kontroli floty samochodowej, aż trzy różne nawigacje GPS (Mireo, Yanosik oraz Google), Facebooka, dwa odtwarzacze plików muzycznych, menadżera plików, menadżera zadań, radio FM, Skype i pakiet do edycji dokumentów biurowych. To całkiem ciekawa oferta w tej kategorii cenowej (zwłaszcza nawigacja i edytor tekstowy).
Aktualizacje
System można aktualizować OTA, czyli bez konieczności podłączania do komputera. Wystarczy uruchomić aplikację Goclever OTA.
Prognoza pogody
W systemie znalazła się aplikacja pogodowa 1Weather. Byłaby ona bardzo użyteczna, gdyby nie denerwujące reklamy, które wyświetlają się na dole ekranu lub niekiedy w postaci pełnoekranowej. Aplikację można dezaktywować w ustawieniach systemowych, ale nie da się jej łatwo odinstalować.
Nawigacja GPS w trzech wydaniach
Na pokładzie Quantuma 500 znajdziemy trzy niezależne programy do nawigacji satelitarnej. Pierwszym z nich jest Mireo, który działa offline i oferuje darmowy dostęp do map Polski, Czech i Słowacji (do pobrania z serwera Goclever). Aplikacja spisuje się dość dobrze, choć ma nieco archaiczny interfejs.
Oprócz tego użytkownik skorzystać może z popularnego Yanosika (online) i Nawigacji Google (online/offline).
Monitoring floty pojazdów
Teoretycznie domyślna aplikacja o nazwie Flotis mobile obecna jest w systemie Goclevera, ale w praktyce po jej pierwszym uruchomieniu jesteśmy proszeni u pobranie programu ze sklepu Google Play. Jakie możliwości daje? Przede wszystkim zapewnia podgląd pozycji pojazdu i pracownika online za pomocą smartfona lub tabletu (Android, iOS, Windows Phone). Daje też dostęp do nawigacji wraz z danymi o ruchu samochodowym oraz zagrożeniach na drodze i fotoradarach. Możliwe jest też sprawne raportowanie zadań dzięki GEOnotatkom. Do działania wymagana jest rejestracja online.
Czytnik e-booków
Domyślnie zadanie to należy do Cool Reader'a. Jego interfejs jest naszym zdaniem niezbyt atrakcyjny i bardzo nieintuicyjny, ale sam program działa w miarę szybko i oferuje większość podstawowych opcji.
Zarządzanie plikami
Menadżery plików są dwa: prosty File Manager i nieco bardziej funkcjonalny ES Eksplorator. Nie stanowią one jednak większej atrakcji, gdyż podobne rozwiązania ma większość androidowych smartfonów (nawet tych najtańszych), a podobne aplikacje można też ściągnąć za darmo ze sklepu Google Play.
Edytor tekstu, klawiatura
Funkcję tę pełni Kingsoft Office. Możemy tworzyć, edytować i przeglądać pliki zgodne z MS Word Excel i PowerPoint oraz komponować szybkie notatki.
Interfejs klawiatury jest typowy dla Andka 4.2. Na tak dużej przekątnej wyświetlacza korzysta się z niego przyjemnie pod warunkiem, że mamy dość długie palce. System podpowiedzi i autokorekty nie działał w czasie testu, ale pamiętajmy, że mamy tutaj do czynienia z egzemplarzem przedpremierowym. Sytuacja może zmienić się po aktualizacji systemu do Androida 4.4 KitKat.
Zarządzanie procesami
Menadżer zadań ES to aplikacja, która pozwoli oczyścić pamięć RAM, pamięć masową, zoptymalizować zużycie prądu oraz zadeklarować , które aplikacje maja startować z systemem (ta ostatnia opcja wymaga roota).