Ramki nie są zbyt wąskie - to dobrze!
Ramki boczne w czasie grania nie muszą podtrzymywać kciuka, bo zazwyczaj trzymamy wtedy tablet poziomo. Inaczej jest w przypadku ramki górnej i dolnej. Powinny one stanowić solidne podparcie dla kciuka. Nie mogą być zbyt wąskie, gdyż przeszkadza to w czasie dynamicznego grania.
Samsung Galaxy Tab S2 ma wystarczająco szerokie ramki, ale… zauważyłem też jeden mankament. Gdy gramy trzymając tablet w poziomie istnieje ryzyko przypadkowego użycia jednego z trzech przycisków. Niekiedy zdarza się, że w czasie grania naciskamy na klawisz HOME i wychodzimy przypadkowo na pulpit. Przypadkowe otwarcie listy aplikacji działających w tle też nie należy do przyjemnych. ;)
Nie jest to wada dyskwalifikująca Galaxy Taba S2. Do umiejscowienia tych przycisków można się przyzwyczaić i układać kciuk tak, by z nimi nie kolidował, ale w czasie intensywnego grania dość łatwo o pomyłkę.
Odpowiednie rozmieszczenie głośników
Galaxy Tab S2 dysponuje dwoma głośnikami. Co prawda oba znajdują się na tej samej krawędzi, ale właściwie nie ma takiej opcji, by zasłonić je jednocześnie dłonią w czasie grania. Przy okazji głośniki te są wystarczająco głośne. Gracz z pewnością nie musi się martwić o to, że dźwięk będzie przytłumiony.
Szczegółowy i kontrastowy wyświetlacz
Jest to drugi, obok procesora, najważniejszy element każdego tabletu dla gracza. W praktyce oprócz grania wiele czasu spędzać będziemy przeglądając na nim strony internetowe, czytając e-booki lub oglądając filmy. Dlatego Samsung Galaxy Tab S2 od początku był projektowany jako tablet uniwersalny.
Jego wyświetlacz (niezależnie od rozmiaru) ma trzy zasadnicze zalety:
- Wysoką rozdzielczość 2048x1536 px, dzięki której obraz w grach jest bardzo szczegółowy.
- Proporcje 4:3 które spisują się doskonale w czasie czytania książek i przeglądania stron.
- Technologię Super AMOLED, która gwarantuje wysoki kontrast i nasycone kolory.
Szkło czy gamepad?
Część osób niechętnie patrzy na tablety pod kątem grania z jednego powodu. Wykonywanie niektórych ruchów na płaskim, gładkim szkle nie jest równie wygodne, jak na gamepadzie.
Można temu jednak zaradzić. Samsung zaprojektował do swoich urządzeń mobilnych specjalnego pada, który współpracuje z systemem Android. Sprawdzi się w niektórych grach - szczególnie wyścigach, pseudosymulatorach takich jak X-Plane lub strzelankach.
Jeśli jednak nie chcecie inwestować w pada, to nie ma problemu - szkło Taba S2 jest dość śliskie i w połączeniu z lekką oraz ergonomiczną obudową wystarcza do komfortowego grania.
Tablet nie musi w czasie grania leżeć płasko na blacie biurka. Możemy postawić go przy użyciu składanego etui.
Nie zabraknie miejsca na nowe gry
Niektóre współczesne gry mobilne są już tak zaawansowane i rozbudowane, że ich pełna instalacja zajmuje 1,5 GB, a niekiedy nawet więcej. Dlatego gracze wybierający dla siebie idealny tablet powinni zwrócić szczególną uwagę na to, by wewnętrzna pamięć tabletu miała maksymalnie dużą pojemność. Do tego przydaje się też slot dla dodatkowych kart pamięci micro SD.
Samsung Galaxy Tab S2 domyślnie oferuje 32 GB miejsca dla gier oraz pozwala rozszerzyć tę przestrzeń o kolejne 128 GB. Możemy więc instalować mnóstwo gier, bez konieczności usuwania starych.
Bateria
Każdy tablet ultramobilny to sprzęt zasilany energią zgromadzoną w baterii. Jest to zarówno zaleta, jak i wada tego typu urządzeń. Bez baterii nie mielibyśmy jednak możliwości wygodnego grania w podróży, więc jesteśmy od niej uzależnieni.
Jak w tej kwestii wypada Galaxy Tab S2? Testy przeprowadziłem grając w Mortal Kombat X. Rezultat? Około 6,5 godziny ciągłej rozrywki na Galaxy Tabie S2 w wersji 9,7” (jasność ustawiona na ok 50%). Dla jednych będzie to mało, a dla innych dużo. W praktyce nudna, kilkugodzinna podróż (np. samolotem lub pociągiem) może zmienić się dzięki temu, w coś zdecydowanie mniej uciążliwego. Moim zdaniem jest to czas wystarczający.
Online
W Sklepie Play znaleźć można tytuły które wymagają stałego połączenia z internetem do prowadzenia rozgrywki wieloosobowej. Przykładem jest choćby World of Tanks. Galaxy Tab S2 ma Wi-Fi w nowoczesnym (szybkim) standardzie „ac”, dualband 2,4 i 5 GHz). Można więc liczyć na sprawną rozgrywkę bez lagów spowodowanych zbyt słabym sprzętem. Modele z łącznością komórkową 4G LTE też są dostępne.
Gry za darmo? Prawie...
System Android nie cierpi na brak dobrych gier, ale osoby, które dotychczas nie korzystały na nim z gier powinny zwrócić uwagę na zasoby własnej karty kredytowej. Zgodnie z obecnym trendem wiele gier, nawet tych zaawansowanych graficznie, można pobrać zupełnie za darmo. Cały szkopuł tkwi jednak w systemie tak zwanych „mikropłatności”, które w zasadzie przestały już być mikro. ;)
Na przykład zakupy w grze SimCity: Buildit wynoszą od około 4, do 414 zł za pojedynczy element. Oczywiście w praktyce nikt nikogo nie zmusza by cokolwiek kupować, ale… często jest tak, że skusimy się na 2-3 mikropłatności i bezpłatna gra nagle przestaje być darmowa. Warto o tym pamiętać.
Podsumowanie
Jeśli szukasz dobrego tabletu do gier, to zdecydowanie odradzam kupno modeli z wyświetlaczami o niskiej rozdzielczości, słabymi procesorami i małą ilością pamięci RAM. Na szczęście Samsung Galaxy Tab S2 jest zupełnym ich przeciwieństwem.
Jego panel Super AMOLED imponuje szczegółowym obrazem, nasyconymi kolorami i wysokim kontrastem. Obudowa jest zadziwiająco lekka i smukła (zaledwie 5,6 mm grubości), a przy tym bardzo poręczna. Jak się okazuje proporcje 4:3 spisują się doskonale nie tylko w czasie czytania książek, ale również podczas grania.
Na Tabie S2 instalowałem wiele różnorodnych gier, zaczynając od World of Tanks, poprzez X-Plane 10, Mortal Kombat X, Modern Combat 5, Real Racing 3 i FIFA 15, a kończąc na Monument Valley oraz Limbo (i kilkunastu innych). W każdej z nich nowy tablet Samsunga spisywał się po prostu dobrze. Główna zasługa leży po stronie wydajnego procesora Exynos, ale ważną rolę gra też pamięć RAM o pojemności 3 GB. Bateria tabletu w wersji z wyświetlaczem 9,7 cala wystarczała na ponad 6 godzin ciągłego grania.
Czy jest to tablet odpowiedni do grania? Moim zdaniem tak. Czy nadaje się też do innych zastosowań? Czy zrobimy nim dobrej jakości zdjęcia i filmy? Jakie oferuje oprogramowanie? O tym przeczytacie w pełnej recenzji Samsunga Galaxy Tab S2. Zapraszam!
Może Cię zainteresować:
- Tanie smartfony do 500 zł: Top 10
- Najlepsze smartfony do 1500 zł: Top 10
- Test smartfona Samsung Galaxy S6 edge+
- Ranking smartfonów
Komentarze
6